Sezai BAYAR

ANKARA'DAN

Gazeteciliğe 1960 yılında, 1960 Askeri Darbesine karşı çıkan ve yaptığı ağır muhalefet nedeniyle Ankara’daki matbaası defalarca taşlanan Son Havadis gazetesinde müsahhih (düzeltmen) olarak göreve başladı.
1970 yılına kadar sırasıyla Son Haber, Tasvir, Adalet ve ve tekrar Son Havadis gazetelerinde polis adliye dahil değişik alanlarda çalıştı Ekonomi alanındaki yüksek öğrenimi müteakip 1973 başında Hürriyet çatısı altında Haber Ajansı (Sonradan adı Hürriyet Haber Ajansı oldu) Ankara Bölge Temsilcisi olarak görev yaptı ve 1987 sonuna kadar emekçi olarak çalıştı.
Hürriyet’in 1983’lerde çıkardığı Pazar eki 8.Gün gazetesinde Ankara notları yazdı. 1973 Kıbrıs çıkarmasından sonra Hürriyet orta sayfasında yer alan BİR GÜNÜN HİKAYESİ köşesinde yüzlerce isimsiz fıkralar yazdı. Bu arada Hürriyet Pazar ekinde “Ankara Notları” köşesinde siyaset yazdı. Aynı yıllarda Hürriyet çatısı altında yayınlanan İzmir Ekspres, Trabzon’da yayınlanan Trabzon 52 gazetelerinde köşe yazarlığı ve temsilcilik yaptı.1987'de emekli oldu. Bir ay sonra aynı çatıdaki Tempo Dergisinde işe başladı 1994'e kadar mesleği sürdürdü.
Hürriyet'in el değiştirmesinden sonra NTV Ankara Haber merkezinde editörlük yaptı, Artı Haber Dergisi'nden sonra, Aydın Doğan ve Mustafa Özkan ortaklığında çıkarılan Son Havadis Gazetesinde üç yıl boyunca 1998 sonuna kadar Ankara Temsilciliği görevini sürdürdü.
Tekrar Hürriyet ve Tempo'ya çağırıldı ve 2001'ye kadar sürdü aktif gazeteciliğe devam etti.. Hürriyet grubuna ikinci gelişinde Ankara ilavesinde köşe yazarlığı yaptı. Altı yıl Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde son sınıf öğrencilerine gazetecilik, dergi haberciliği ve ajans muhabirliği alanında seçmeli dersler verdi. Şimdilerde yılda 2 hafta Uğur Mumcu Araştırma Gazetecilik Vakfı'nda ders vermeye devam ediyor.
60 yıllık gazetecilik yaşamında, ek olarak Anadolu Ajansında yönetim kurulu üyeliği, Unesco’da Basın Yayın Kurulu üyeliği, MPM’de Basın Yayın Dairesinde Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.
Bu arada gazetecilik anılarımı bir kitapta toplamayı başardı. Mesleğinin 50. Yılında Burhan Felek Gazetecilik Onur ödülüne layık görüldü. Bugüne kadar 60 yıl süren gazetecilik yaşamında aldığı ödüllerin sayısını kendisi dahi bilmiyor.
2002’den sonra Hürriyet dahil, Açık Gazete ve Haber Hürriyet’i dahil çeşitli haber portallarında yazılar- Ankara Notları- yazdı ve yazmaya devam ediyor.

 

Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ