Yusuf ÖZCAN

SEYYAH

Karatahtanın kahramanları

Garibanın kondusu kale ya da sur olur/Zenginin villasını söylemek kusur olur/Rütbe, makam, paraya takla atan kodoşlar/Debdebenin sonunda alt yana basur olur.
Hangi konumda bulunursa bulunsun bir insan, meşrebi gereği hareket eder, debbağ gönden konuşur ancak. Süslü giysilerle, şatafatlı koltuklara imrenenler, yallanmak adına salyalarını saçanlar, eğer bilselerdi karşılığında onur denen bir bedel var, ne yaparlardı acaba? Bahsettiğim ulvi değerlerden azıcık bulaşığı olanlar, zaten kenarında kıyısında dolaşmazlar o yolun.
 “Baki kalan gök kubbede bir hoş seda imiş” diyen şair, kalıcı bir söz ya da eser bırakmak anlamına sözlerini sarf ederken, meleklerin bile secde ettiği insanın değerini bir kez daha ortaya koymuştur. Cinsiyeti ne olursa olsun kişilerin yetiştirilip eğitilmesinde aileden sonra en baştaki emektar, illaki öğretmendir. Dün “muallime varamadım naylon çorap giyemedim” diye türküler yakılan karatahtanın kahramanlarına, bugün başka gözle bakılmakta ne yazık ki! Eee dersten sonra, pazarda tezgâh başına geçirenler utansın. Onun bunun arzularına hizmet eden birisi, leş yiyen karga misali boyalı ağzını bükerek; “öğretmen mi, benim için tın, omzu kalabalık ya da etiketli olacak” diye geviş getirmiş. 
”Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyen Hz. Ali Efendimizle,”Muallimler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” diye haykıran Başöğretmenimiz Atatürk’ten haberi yok herhalde gafilin. Vay biçare, vah zavallı, umduğunu fabrika mamulü belliyor sanırım. Sipariş üzerine üretim olsaydı, bedestenine katması için istediğin çap ya da markada imal edilirdi. Haysiyetli beşer, daima dik yaşar, boş teneke ise çok tıngırdar.
   Meselimizde; ansızın yağan dolu başakları çırpar, toprağa dökülen taneleri kanaatsiz yiyen koyun sürüleri toplu halde ölmeye başlarlar, tabii kurda/kuşa özellikle de köyün köpeklerine gün doğar. Ömründe ağzının dolusu et yemeyen gariban; “bu sene de it olmanın vaktiymiş” der. Ayrıca itin aklı eksik olursa, baklavadan da pay umarmış!
 

Nasihat

Hayran olma eli darın aklına
Gönlü bolun delisine kurban ol.
Şöyle bir bak hal bilmezin şekline
Ehli dilin velisine kurban ol

Makamda alçalan koca zatlara
Önem verme önemsiz kavatlara
Adam deme hayatı bayatlara
Viran bağın kelisine kurban ol

Aklı evvel hısım beller kumayı
Hain avcı düşte vurur humayı
Reklam yapma perşembeyi cumayı
Gel, haftanın salısına kurban ol

Kanma Özcan ayvasına narına 
Vatan denmez kalkıp el diyarına
Minnet etme Erciyes’in karına
Hasan Dağın çalısına kurban ol

OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ