Ahenkli seslerin çıkardığı ritme istemeden uyarak değişen manzaralarla hayal kurmak, tünelin sonundaki ışığı görerek umuda koşmanın güzelliğini yaşamak, sıradağların omzundan tutunup zümrüt vadilere inmek, kimi gün deli taylar gibi coşan, kimi gün gelinlik kızlar misali süzülen ırmaklarla yarışmak ve demir atlarla, kıvrılan rayların üstünde biteviye gidip gelmek…
“Trenlerim... Yolcuları… Bekleyenleri… Makinistleri… Biletçileri… İstasyonlar ve makasbaşları… Özellikle her bölgeye göre değişen seyyar satıcıları…”
  Yolculuklarım ve renkli anılarım arasında yer almıştı aşağıda anlatacaklarım: Onunla tesadüfen tanışma imkânı buldum o gün. Defalarca ismini duymuştum oysa! Hazırlopu emeksiz, hazıra konma olarak yorumlamışımdır hep. Tren ağır aksak ilerlerken, kolundaki sepetiyle koridorda sağa sola çarpmamak için özenle yürüyen seyyar satıcının bitkin sesi; “Hadi abiler ablalar, hazırlop var”,  diyerek tıkırtılara karışıyordu. Jelâtine dondurma külahı gibi sarılı şeylerden, yani hazırloplardan beş adet önümüze bırakan satıcı, ücretini aldı ve aceleyle yanımızdan savuştu. Arkadaşlarla birlikte merakla açtığımız hazırlop, meğerse kaynamış ve sonra fırında kızartılmış şeker pancarıymış. Emek verilince değişik bir lezzetle pancar bile hazırlop oluyormuş demek ki. Gülümseyerek birbirimizle bakıştığımızı anımsıyorum şimdi. Bu şekerlemenin adını koyanın isabetini bilemem ama bizlerin anladığı manada yaşasın isterim. Çünkü her devrin emektarları ve lopçuları asla eksik olmamıştır her toplumdan!

Ciğersiz

Toplar çarpar asla bölüp çıkarmaz
Sağlamayı iyi bilir ciğersiz
Abasına bile boşa yakarmaz
Ağlamayı iyi bilir ciğersiz

Kıkırdayıp kırıntıya kırıtır
Kemik için kuyruk sallar sırıtır
Tuluklarda dirhem koymaz eritir
Yağlamayı iyi bilir ciğersiz

Biri girse herzenin hedefine
Beller ki deryada buldum define
İplik bezer iblisçe gergefine
Tığlamayı iyi bilir ciğersiz

Saksağanı serçe diye şakıtır
İki söyler beş ağzına bakıtır
Kırk dereyi bir lüleden akıtır
Çağlamayı iyi bilir ciğersiz

Terlemeden derlemek meziyeti
Rahat yaşar hiç sevmez eziyeti
Beleş için her türden vaziyeti
Bağlamayı iyi bilir ciğersiz

Şıkırtıda şerbetler şirketini
Curcunada cukkalar ceketini
Ocaklarda Özcan’ımın etini
Dağlamayı iyi bilir ciğersiz

Yusuf ÖZCAN

OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ