Osman Hakan KİRACI

GÜNDEM

Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli

YOZGAT'TA BUGÜNKÜ SEÇİM ATMOSFERİ

Seçime 3 hafta kaldı.
O alıştığımız bildik seçim atmosferi yaşanmıyor artık.
Siyaset piyasası oldukca durağan ,sakin ve sessiz..
Merak ediyorum.
Bu sessizlik 1 Kasımda kendini gösterecek sürpriz bir fırtına öncesi sessizliği mi ?
Yoksa seçmenin siyasetten soğuduğu,siyasetcilerden yani adaylardan umudunu kestiği ve bu yüzden seçime karşı duyarsızlaştığı yeni bir atmosfere girdiğinin belirtileri mi ?
Bilemiyorum.
Ama şunu tahmin edebiliyorum.
Vatandaşlarımızın seçime olan ilgisizliğine bakılırsa 1 Kasımda seçime katılım oranı Yozgat’ta eski seçimlere göre düşük olacak..

* * *
Evet,Yozgat’ta seçim kampanyası 10 gündür devam ediyor.
Seçime katılacak partilerin kampanyalarında beklenen bir hareketlilik gözlenmiyor.

Ak Parti milletvekili adayları başta teknik direktörleri Bekir Bozdağ ile şimdilik esnaf ziyaretlerini sürdürüyor. Kent merkezindeki karargahlarını yarın açacaklar.

Yozgat’ta yerel medyanın huzuruna ilk kez yerel vaadleriyle çıkan MHP genel başkan yardımcısı Sadir Durmaz ve ekibi merkez ve ilçelerde nabız yokluyor.

7 Haziran seçimleri öncesinde hem önseçime katılmayan ve hem de iddiaya göre,önceki aday Arslan Nurdoğdu aleyhinde çalıştığı öne sürülen CHP adayı Onur Kaytan, CHP’nin Yozgattaki simgesel siyaseticisi Ali Keven’in gölgesinde kampanyasını şu ana kadar yayınladığı birkaç mesaj ve gazete reklamlarıyla yürütmeye çalışıyor.

Yozgat kent merkezindeki seçim karargahının açılışı öncesinde gerek araç korteji ve gerekse cumhuriyet meydanı mitingiyle büyük bir gövde gösterisi yapan Seçimin sürpriz adayı Maliye eski Bakanı Lütfullah Kayalar cephesinde daha bir hareketliliğin varlığından söz ediliyor.
Son günlerde yerel gazetelerde yayınlanan fotoğraflı haberlere göre, Kayalar seçim karargahlarının açılış törenleri için gittiği ilçelerde umulundan daha fazla seçmen tarafından ilgi ve coşkuyla karşılanıp ve uğurlandığı görülüyor.
Daha da önemlisi Kayalar’ın siyasi hayatında ilk kez bu dönem kesesinin ağzını açtığı ve harcama yapmaktan kaçınmadığı bildiriliyor.
Eğer,bu konuda anlatılanlar doğru ise Kayalar,seçim harcamalarından kaçınmıyorsa ve o büyük servetinin sadece zekatını Yozgatın varoşlarındaki fakir,fukara ve gurabalara yardım dağıtabilirse oyunu daha da yükselteceği ifade ediliyor.
Bu durumda Lütfullah Kayalar, 1 Kasımda Ak Parti,MHP ve CHP’den de kayda değer oy kopartacak.3 partinin oyları 1 Kasımda düşecek.Kayalar,toplamda ne kadar oy alabilir,bunu şimdiden kestiremiyorum ama partlerin oy dağılımında meydana gelebilecek sürpriz değişimler,seçime katılım oranının da etkisiyle belki de sürpriz bir sonuca yol açabilecek.

* * *
26.dönem erken seçim kararı açıklandığında “Yozgatta skor değişmez..Yine 3-1 olur”deniliyordu.
Ama 10 günlük seçim kampanyası sürecinde “Yine 3-1 olur”diyenlerin yanı sıra “Yok,1 Kasımda milletvekilliği dağılımı değişir : “2-1-1 olur” diyenlerin de sayısı artmaya başladı. MHP’lilerde seçim skorunu şimdiden ve ısrarla “2-2” olarak ilan ediyorlar.

Yani, 10 günlük kampanya sürecinde ortaya çıkan gerçek şu:
7 Hazirandan önce kentimizde taraflı particilerin dışındaki objektif düşünen bütün siyaset gözlemcilerin tamamı seçimin 3-1 sonuçlanacağı konusunda hemfikirdi.
Ama bugün 1 Kasım öncesinde seçimin Yozgatta 3-1 tamamlanacağı konusunda herkes 7 Haziran öncesinde olduğu gibi hemfikir ve emin değil..
7 Hazirandan önce özellikle iktidar partisi için Yozgatta seçim arenası adeta boş gibiydi. Ak Partinin 3 milletvekili adayı seçim meydanlarında güle oynaya boy gösteriyorlardı.MHP’nin liste başı milletvekili adayı ile birlikte kendilerini bir anlamda “mazbata” törenine hazırlıyorlardı.

Ya şimdi ?
Yozgatta seçim meydanları 7 Haziran öncesi gibi boş mu ?

Bugün iktidar partisinin adaylarının karşısında “Biz ANAP iktidarında Yozgat’ta Cumhuriyet tarihinin en büyük hizmetlerini gerçekleştirip Yozgatta kalkınma sürecini başlatmıştık. Anavatan döneminde Yozgatın nüfusu sürekli artıyordu. Ama siz 13 yıllık iktidarınızda Yozgat’ı İç Anadolunun gelişmişlik açısından bütün il’lerinin gerisine düşürdünüz, 250 bin Yozgatıyı gurbete uğurladınız” diyecek ve Ak Partinin Yozgat’ta zaman kaybettirdiği 13 yılını bilinçli olarak sorgulayacak deneyimli bir politikacı var..

Ve de bu dönem yine hem seçmenin ,hem de Ak Partinin karşısısına ilk kez Yozgat için hazırladıkları hizmet projeleri ve seçim vaadleriyle çıkabilen bir MHP ekibi var..

O nedenle iktidar partisinin adaylarının 7 Haziran seçimleri öncesinde olduğu gibi, bu dönem rahat ve keyifli bir seçim atmosferini yaşadıklarını söylemek hayli zor.

* * *
Evet,Yozgattaki seçim atmosferinin görüntüsü bugün itibariyle böyle..
Şimdi diyeceksiniz ki;
Peki,” 1 Kasımda sandıktan ne çıkar? ”
Bu soruyu net bir şekilde yanıtlayabilmek ve realist bir tahmin yapabilmek için seçim yarışının son haftasında Türkiyede ve Yozgattaki gelişmeleri gözlemlemek gerekmekte..

Ak Parti kampanya sürecinde Yozgat seçmenini yerel anlamda umutlandıracak ve heyecanlandıracak yeni projeler sunabilecek mi ?
İktidar, 1 kasım öncesinde sosyal yardım fonlarından muhtaçlara ve özel idare bütçesinden de köylere ne mikyasta yardım dağıtacak.
Bağımsız aday Lütfullah Kayalar,Yozgatın varoşlarına yardım elini ne kadar uzatabilecek..
MHP ekibi bu seçim arifesinde sahada ne kadar etkili çalışma yapabilecek..
Başbakan Davutoğlu Yozgat mitinginde halkımıza neler vaad edecek..
Ak Partinin doğal lideri sayın R.Tayyip Erdoğan 1 Kasımda seçim rüzgarını Ak Parti lehine çevirecek hangi hamleleri gerçekleştirecek ..
Türk seçmeni sandığa giderken Ak Parti iktidarının terörle mücadele konusundaki çabalarını nasıl değerlendirecek..

Evet,seçimin son bir haftasına girdiğimizde bu soruların cevabını öğrendikten sonra genel ve yerel ölçekte ve gerçeğe en yakın bir seçim tahmininde bulunabilmek mümkün olacak ..

Tabii,bu arada Allah esirgesin ülkemizde bir iç kargaşa çıkmaz ve 1 Kasım seçimi ertelenmezse..

12.10.2015
OKUR YORUMLARI
Ahmet Torbaci
17.10.2015 06:56:00

Yazınız, Yozgat halkının artık "çantada keklik olmadığını beyan ettiğine" işaret ediyor. Bu bence anlamlı bir gelişme. Bir bakıma da geç kalmış bir gelişme. Artık, "kafasına vur ekmeğini al" tipi Yozgatlı istemiyoruz. Bunu özellikle genç nesillerimizin daha iyi bir gelecek sahibi olma imkanlarını zorlama istikametinde istemiyoruz. Çantada keklik değiliz dediğimizde, Bekir Bozdağ ve Yusuf Başer rahatsız olacaklarsa olsunlar. Biraz da onlar rahatsız olsunlar. Uykuları kaçsın. Üç kuruşa beş köfte dönemi bitmiştir. Yozgatta çalışan ve hizmet eden kazanacak. Kayalar da bi zahmet, seçim harcamalarını doğru yapsın ve AK partinin verdiği siyasi ve ekonomik ve hatta sosyal malzemeleri iyi kullanarak, çıkmış olduğu yolu başarıya dönüştürsün.

"Marifet iltifata tabidir" deyişinin gereğini de yapmamız lazımdır: Yozgat Gazetesi, korkusuz, tarafsız ve yansız özelliği ve doğru haber vermesi ile bizim gözbebeğimizdir.

saygılarımla,

Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ