Osman Hakan KİRACI

GÜNDEM

Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli

Milletvekili Arslan için dün dündü,bugün de bugün

Üniversite,Yozgat’ın en önemli meselesiydi.

Yozgat’ın yıllardır süregelen üniversite beklentisini ise AKP iktidarı gerçekleştirmişti.

Hayırsever işadamı Erdoğan M.Akdağ, Üniversite yasası çıkmadan önce “Yozgat üniversitesine benim adımı verin. 3 fakülte binası daha kurayım”demişti.

Eğer,üniversiteye onun adı verilseydi,sayın Akdağ,Yozgat’a mevcut fakülte binalarının yanı sıra 3 fakülte binası daha inşa ederek bu öğretim dönemine yetiştirecekti.

Yozgat’a bu yıl 3 fakülte binasının kurulması demek ‘2006/2007 öğretim yılında en az 3-4 bin yüksek öğrenim öğrencisinin Yozgata gelmesi ‘anlamına geliyordu.Yani,Yozgat üniversitesi öğrenci potansiyeli açısından birdenbire büyüyecek ve üniversiteden beklenen maksat süratle hasıl olacaktı.

¨ ¨ ¨
Evet,şimdi hafızalarımızı tekrar yoklayalım ve Yozgatta üniversite yasası çıkmadan önceki günlere dönelim.

Hayırsever işadamı Erdoğan M.Akdağ’ın “Üniversiteye adımı verin,3 fakülte binası daha kurayım”önerisi Yozgat kamuoyunda büyük bir sevinçle karşılanmıştı.

Başta yerel basın olmak üzere sivil toplum örgütleri ve Yozgat kamuyo kurulacak üniversiteye Erdoğan M.Akdağ’ın adının verilmesi gerektiği noktasında birleşmişlerdi.Ardından da Başkentteki ilgili makamlara mektuplar, e-mail’ler, fakslar gönderilmişti.

Kentte hemen hemen herkes,”Fakülteleri Erdoğan bey kurduğuna göre,üniversitenin de adı onun hakkıdır”diyordu.

Ama halkın ve kamuoyunun bu konudaki ortak görüşüne başta İlyas Arslan olmak üzere AKP milletvekillerinden bazıları tüm gücüyle karşı çıkıyorlardı.

Ve 2 yıl önce Akdağ’ın yaptırdığı fakülte binasının açılış törenine Başbakan Erdoğan’ın katılımını engelleyen hatta Akdağ’ın Başbakanla görüşme talebini geri çevittiren İlyas Arslan’ın sert muhalefeti unutulmayacak türdendi.

Üniversitenin adının ‘Erdoğan Akdağ’olmasını samimiyetle isteyen milletvekilleri ise bunu TBMM kürsüsünden dile getiriyorlardı.

O tarihte yakın dostlarının “İlyas bey,Erdoğan Akdağ kraft torba fabrikasına seni Genel Müdür yapmadı diye adının Üniversiteye verilmesine engel olma,büyüklük sen de kalsın. Erdoğan bey 3 fakülte daha kurarsa Yozgat 6 fakülteli üniversiteye kavuşmuş olur. Bundan da Yozgat halkı yararlanır.” uyarılarına karşı Arslan’ın şu sözleri kulislerde yankılanıyordu:

“Karşı duruşumun beni genel müdür yapmamasıyla ilgisi yok.Erdoğan bey,14 bin kişinin tasarruflarıyla kurulan Yibitaş gurubundaki bütün çimento fabrikalarının yarısını Yibitaş Holdingin üzerine ,Yibitaş Holdingin hisselerinin yarısını da 6 kişinin üzerine geçirdi. Akdağ beyi siz benim kadar tanımazsınız.Ben böyle bir adamın adını Yozgat üniversitesine verdirmem.”

AKP milletvekili Arslan bu düşüncelerini Yozgat kamuoyu ili paylaşmadığı gibi,” İnadım inat” diyordu ve en sonunda Akdağ’ın adını Üniversiteye verdirmeyerek muradına eriyordu.Yani,20 yıl öncesinin “Genel Müdürlük”rövanşını da almış oluyordu.

¨ ¨ ¨
Yozgat Bozok üniversitesi kurulduktan yani aradan 6-7 ay geçtikten sonra bir de ne görelim.Akdağ’ın en şiddetli muhalifi AKP milletvekili İlyas Arslan,TBMM başkanlığına geçen hafta bir öneride bulunmuş ve bakın Erdoğan Akdağ hakkında neler yazmış:

“TBMM üstün hizmet verilmesi hakkında yönetmelik hükümleri uyarınca ,ülkemize ve Yozgat ilimize büyük hizmetlerinin bulunduğuna ve seçim bölgemde önemli bir örnek olacağına inandığım işadamımız sayın Erdoğan M.Akdağ beyefendiyi yönetmeliğin şahsıma vermiş olduğu yetkiye dayanarak ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi üstün hizmet ödülüne’ aday gösteriyorum”

TBMM üstün hizmet ödülü kimlere verilmektedir.Biliyormusunuz?

Şimdi,bir de yönetmeliği inceleyelim.

TBMM üstün hizmet ödülü yönetmeliğinde yazılanlar ise aynen şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletine ulusal ve uluslar arası düzeyde üstün hizmetlerde bulunanlara,Türkiyenin tanıtımına katkı sağlayanlara, halkın refahı,eğitimi,mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunanlara ,milli egemenlik ve demokrasi konularında yaptığı bilimsel çalışmalarla başarı gösterenlere TBMM üstün hizmet ödülü verilir.”

İlyas Arslan,daha dün gibi yakın bir tarihte Erdoğan Akdağ’ın adını Yozgat Üniversitesine layık görmemişti.

Ama aynı İlyas Arslan, şimdilerde Akdağ’ı ,Türkiyenin en büyük kurumunun,en anlamlı,en değerli,en onurlu ve en kutsi ödülüne layık görüyordu.

AKP’milletvekili İlyas Arslan’ın yarın kamuoyunun huzuruna çıkıp, “Efendim,ben Erdoğan beyi takdir ederim,Yozgata kurduğu fakültelerden ve Yozgat eğitimine sağladığını nice hizmetlerinden dolayı adının Üniversiteye verilmesini istemiştim.”diyebilir mi ?

Diyemez.Çünkü,Arslan’ın Yozgat üniversitesi kurulana kadar Akdağ’ın adına ne denli muhalefet ettiğini Yozgat’ta sağır sultan’ın bile duyduğu cümle alem tarafından da bilinmekteydi.

¨ ¨ ¨
Merak ediyorum ve şimdi sayın Milletvekiline sormak istiyorum:

Madem, Erdoğan Akdağ ,yukarıda aynen naklettiğim TBMM üstün hizmet ödülü yönetmeliğinde yer alan üstün özelliklere sahip ve TBMM gibi Türkiyenin en kutsal kurumunun üstün hizmet ödülüne layık görülecek kadar onurlu ve mümtaz bir şahsiyetti de neden adının üniversiteye verilmesine ve dolaysıyla Yozgat üniversitesi bünyesinde 3 fakültenin daha kurulmasına engel oldunuz ?

Madem,Üniversite yasası çıkmadan önce Erdoğan Akdağ, sizin söylemlerinizle Yibitaş ortaklarının hakkını gasbeden bir işadamı idiyse aradan geçen 6-7 sonra onu neden TBMM üstün hizmet ödülüne önerdiniz?

Yozgat siyaset tarihinde böylesine ender görülen yalpalanmayı işadamı Akdağ’ın hakkını yediğinizi ve gönlünü almak gerektiğini düşündüğünüz için mi yaptınız?

Yoksa 6-7 ayda köprünün altından hangi sular geçti de İşadamı Akdağ’ı yüceltme ihtiyacını duydunuz ?

Ne oldu da “Erdoğan Akdağ” ile olan meselenizde de dünden bugüne iki yüzlü politika izlemek zorunda kaldınız ?
Tarih : 01.06.2006
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ