Osman Hakan KİRACI

GÜNDEM

Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli

MERKEZDE KİM ADAY OLACAK ?

Önümüzdeki yıl 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler, özellikle Yozgat kent merkezinde; önceki seçimlere nispeten bazı farklılıkları göstermekte...
Nasıl mı?
Şöyle :
1-Merkezde partilerin aday adayı sayısının eski seçimlere nazaran azaldığını görüyoruz.
2-Yozgat merkez Belediyesinde çalışan 1000’e yakın personelin özellikle AK Partinin Belediye Başkan adayının kim olacağı sorusunun yanıtını siyasetçilerden hatta aday adaylarından daha çok merak ettiğini duyuyoruz.
3-Bu seçim, Ak Parti için önceki seçimlerdeki gibi rahat geçmeyecek...
Ak Parti, malum devalüasyon ve enflasyonun yol açtığı ekonomik krizle birlikte, hemşehrileriyle gönül köprülerini kuramayan Belediye Başkanları yüzünden seçmenden beklentilerinin karşılığı kadar oy almakta ve geçmiş seçimlerdeki başarıları yakalamakta zorlanacaktır.
Yozgat merkez, ilçeleri ve kasabalarında; seçim yarışlarını kazanabilmek için aday seçimine daha çok özen göstermesi gereken Ak Parti’nin tüm yetkili sorumluları gönül Belediyeciliğini felsefe edinmiş, yandaş ve yalakalardan yana değil, haktan, hukuktan yana olan, çalışkan,hoşgörülü,güleryüzlü,mütevazi, liyakatlı,ahlaken şaibesiz, dürüst, vizyon sahibi,antinarsist ve sorunsuz adayları belirleyip halkın tercihine sunmalıdır.
***
Ak Partiye, bu seçim öncesinde ‘En iyi” adayları bulmak da yetmeyecektir.
Iktidar partisi ayrıca propaganda kampanyası sürecinde Yozgat’ı kalkındıracak, Yozgatlıyı umutlandıracak; yeni ve büyük vaatlerde de bulunmalıdır ki, il düzeyinde başkanlık seçimlerini kazanmakta zorlanmasın.
Aksi halde 24 Haziran seçiminde olduğu gibi, Ak Parti yine oy kaybeder, hatta ekonomik krizin yansımaları nedeniyle daha çok oy kaybedebilir. Beklenmedik sürpriz sonuçlarla hayal kırıklıkları yaşaması muhtemeldir.
Bundan Merkez Belediyesini de MHP’ye kaptırma ihtimali olduğu sonucu çıkarılabilir.
AK PARTIDE KIM
ADAY OLABILIR?
Başvuruların 16 Kasım Cuma gecesi sona erdiği Ak Parti merkez Belediye Başkan aday adayları nihayet netleşti.Merkez’in aday adayları şunlar;
Dr. Kazım Arslan, Ahmet Nuri Özel, Çelebi Altuntaş, Serdar Açıkgöz, Servet Ersoy, Bahri Kayabaşı ve Galip Bulut…
…ve Ak Partinin gizli adayı olarak tahmin ettiğim Il Başkanı Celal Köse!
***
Ak Partinin 8 aday adayı içerisinde mevcut başkanın Belediyede görevli yandaş ve taraftarlarının propagandalarına göre, en şanslı adayın sayın Dr. Kazım Arslan olduğu ileri sürülüyor.
Başkanın yandaşları, Dr. Arslan’ı hem Ak Parti genel başkan vekili Numan Kurtulmuş’un hem de Bekir Bozdağ’ın desteklediğini ifade ederek merkez Belediyesi için ‘banko aday’ olarak ilan ediyorlar.
Ama teşkilat içerisindeki bazı Ak Partililer ise Dr. Kazım Arslan’ın başkanlık döneminde kent içerisinde gerçekleştirdiği bir takım göze hoş gözüken olumlu hizmet ve icraatlarının yanı sıra başta “otopark sorunu” olmak üzere kentin bazı sorunlarını çözememesi, “kibirli mizacı” ve hakkındaki çeşitli dedikodular nedeniyle bu dönem aday gösterilmesinin imkânsız olacağını söylüyorlar.
Ama partili-partisiz bazı hemşehrilerimiz var ki; ne Dr. Kazım Arslan’ı, ne de diğer aday adaylarını beğeniyor.
Zaten bizim Yozgatın saathanesinin dibinde siyaset yapan hemşehrilerimize aday beğendirmek öyle kolay iş değildir.Onlara Yozgatın içinde yaşayan memleket evladı adayları beğendirmek ‘deveye hendek’ atlatmaktan daha zor bir iştir.
Oysa, ben Ak Parti aday adaylarından Çelebi Altuntaş,Ahmet Nuri Özel ve Serdar Açıkgözü tanıyorum.Il Başkanı Celal Köseyi de yakından tanırım.Diğerlerini tanımıyorum. .Bu tanıdığım hemşehrierimin dördü de Yozgat’a hizmet heyecanıyla dolu, kariyer sahibi, yetenekli, gayretli, mütevazi, psikolojik sorunlardan uzak ve Belediye Başkanlığı görevini pekala başarabilecek insanlar..
***
Bu arada saathane siyasetinin kulislerinde başka bir iddia daha konuşuluyor.
Deniliyor ki;
“Bu aday adaylarının hiçbirinden reis olmaz. Hem artık Yozgat’ta adam kalmadı.”
Böyle bir iddia ve öngörüye katılmam mümkün değil..
Eğer 88.800 nüfuslu bir şehirde ararsanız ve araştırırsanız; Yozgat Belediyesini layıkıyla yönetecek mevcut aday adaylarının dışında 880 partisiz, en azından da 80 Ak Partili başkan aday adayını bulabilmeniz mümkündür.
Hani nerede, “say bakalım” diyecek olursanız; hemen aklıma gelen hem de Ak Partili isimleri peşpeşe sıralayabilirim:
Eski Belediye Başkanı Yusuf Başer, Nurulllah Nurdoğan, Celal Kapusuzoğlu,Yasin Durusoy, Fahri Açıkgöz, Ergun Çiftçi, Recai Kapusuzoğlu, Sibel Yıldırım, Birsen Şöhret, Mustafa Güleç, Ahmet Topuz, Ömer Çabuk, Enver Çakıroğlu, Kürşat Kılıç, Ali Cansever, Iskender Nazlı, Ibrahim Avşar, Ertuğrul Bölükbaşı, Şenol Ayaroğlu, Nizamettin Şahiner, Çelebi Dursun, Oğuz Çapan, Yusuf Mühür ve AKP’nin diğer emektar yetenekleri...
Bu hemşehrilerimizin hangisi Belediye Başkanlığını yapamaz?
Mesela, bugüne değin kent içerisinde toplumun bütün kesimleriyle konsensüs sağlayabilen pozitif enerjili Ak Parti kurmaylarından Nurullah Nurdoğan Belediye başkan adaylığı için alternatif bir isim olarak düşünülemez mi?
Mesela, Ak Parti eski Yozgat milletvekili Dr. Osman Coşkun Yozgat Belediye Başkanı olsa eminim ki,bütün Yozgatlıyı kucaklar ve Yozgat’a çağ atlatır.
Öte yandan Yozgat’ta AKP’li olmayan ama Belediye Başkanlığına layık o kadar çok hemşehrimiz var ki; onları da yazsam saymakla bitmez.
***
Diğer yanda bazı AKP’li hemşehrilerimiz de diyor ki;
“Yozgat’ı yönetecek başkan adayında, mutlaka Belediyecilik tecrübesi olmalıdır.”
Ak Partide Belediyecilik deneyimine sahip olduğu gibi, Belediye Başkanlığını görevini üstün başarıyla sürdüren hatta Türkiye’nin en başarılı Belediye başkanları arasında yer alarak ödüller kazanmış , gerçekten başarılı ve ‘kibirsiz’ Belediye Başkanları da var.
Kimler mi?
Hemen aklıma gelen Belediyecilikte kendini olağanüstü hizmetleriyle kanıtlamış , hem de çok başarılı birinin adını vereyim.
Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Uzunlu kasabası Belediye Başkanı sayın Turan Koç...
Siz hiç Uzunlu kasabasını gördünüz mü?
Günün birinde Uzunlu’ya yolunuz düşerse Yozgat’ın bozkırındaki sıradan ve derbeder bir beldenin, inanılmaz bir yükselişle adı ‘kasaba’ olmasına karşın modern bir ilçe görünümüne nasıl dönüştürüldüğünü görürsünüz.
Babası eski Belediye başkanı Abdullah Koç’un, 1975’li yıllarda yüzme havuzuna kavuşturduğu Uzunluyu, birbirinden güzel projeleriyle göz kamaştırıcı, modern bir kent haline getiren sayın Turan Koç, Yozgat merkez Belediyesi için alternatif bir aday olarak düşünülebilir.
Yozgat saat kulesinin dibindeki yetenekleri görmezden gelen kent siyasetçisi hemşehrilerime öneriyorum.
Madem, merkezdeki mevcut aday adaylarını beğenmiyorsunuz ve adayda Belediyecilik tecrübenin gerekli olduğunu öngörüyorsunuz.Işte,size yeni bir alternatif aday.
Genel merkezinize ve Ak Partinin Yozgat’taki Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ’a söyleyin. Türkiye’nin ödüllü en başarılı Belediyecisi Turan Koçu Yozgat’a getirip aday koysun.
Inanın 4 yıl sonra Yozgat’ı hiç ama hiç tanıyamazsınız.
***
Aslında merkez Belediye Başkanlığı için alternatif isimler oldukça çok ama..
Yine de bana en sık olarak şu soruyu yöneltiyor hemşehrilerim:
Ak Partinin adayı kim olur?
Bilemem, bilmiyorum ama gazetecilik sezgilerim bana gizli aday ‘Celal Köse’yi veya başka bir sürpriz adayı çağrıştırıyor.
***
Unutmadan bir konuyu daha vurgulamak istiyorum.
Ak Partide, 31 Mart yerel seçimlerinin Yozgat sonuçlarını birinci derecede ilgilendiren muhatabı da sayın Bekir Bozdağ’dır.
24 Haziranda Ak Partinin Yozgat’ta kaybettiği 30 bin oy, Bozdağ’ı sayın Cumhurbaşkanının gözünden düşmesine yol açmıştı.
O nedenle 31 Martta Ak Parti Yozgat il düzeyinde önceki yerel seçimlerdeki başarısını koruyabilirse Bozdağ tekrar Reisin gözüne girebilir.
Yozgat’ta Ak Parti, 31 Mart başkanlık seçimlerinde mevcudunu koruyamaz ve ciddi oy kayıplarını yaşarsa sayın Bekir Bozdağ, Ak Parti lideri sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın nezdinde yeniden itibar kaybeder.
Bu açıdan Ak partinin ilimizdeki referans siyasetçisi Bozdağ’ın Yozgat’ta aday tespitlerinin sıfır hata ile yapılmasına realist katkılarda bulunması gerekmektedir.
Ak Partinin diğer milletvekili sayın Yusuf Başer de aday tesbitlerinde aynı duyarlılığı göstermelidir.
***
GELELIM DIĞER PARTILERIN HAZIRLIKLARINA
Yozgat merkezde Ak Partinin dışındaki partiler, 31 Mart seçimi hazırlıklarıyla ilgili aday tespitlerini sessizce yürütüyor. MHP’de başkan aday adaylığı için henüz 5 kişinin adı geçerken, CHP ‘de adaylarını bu ay sonunda açıklamayı planlıyor. IYI partide aday tespit çalışmaları galiba “iyi” gitmiyor. Aday bulmakta sıkıntı çekiyorlar.
MHP’NIN BAŞKAN ADAYI DA MERAK KONUSU
Adaylık yarışının favori isimlerden ve Yozgatta ülkücü davaya özverili çalışmalarıyla tanınan Enver Yeşilkaya’nın resmi başvuru yaptığı MHP’de yine bu süreçte adaylık konusunda halen Ömer Açıkel, M. Ali Çakır, Mehmet Erdemir ve Yusuf Mertoğlu’nun isimleri konuşuluyor.Sayın Erdemir MHP'de başkan adayı olursa MHP seçim yarışına güçlü bir adayla başlamış olur.
Son birkaç gündenberi de MHP kanadının yetenekli Belediye Mecisi üyesi Bülent Demirtürk’ün adından da söz ediliyor.
MHP aday bulma konusunda Belediyecilikte deneyimli bir isim olan sayın Aydın Bacaksızı nedense gözardı ediyor.Halbuki ,Bacaksız Yozgat Belediyesinde yıllardır Belediye başkan yardımcılığı ve meclis üyeliği görevlerini başarıyla yapmış,Belediye mevzuatına hakim,personeli tanıyan,dürüst ve kamuoyunda da sevilen bir insandır.MHP sorumluları böyle seviyeli bir partilisini neden Belediye Başkanı olarak düşünmez,doğrusu her seçim öncesinde merak ederim.MHP'de adı geçen aday adayları arasında bir de Yusuf Mertoğlu var.Hem ekonomist ,hem de Belediyecilikte tecrübeli bir isim..Partisine bağlılığı ile temayüz eden sayın Mertoğlu MHP için nitelikli aday konumundadır.
Ve işin bir başka ilginç yanı ise ; MHP her nedense eski seçimlerde olduğu gibi, aday tespitleriyle ilgili kamuoyu araştırmaları yaptırmamaktadır. MHP’liler genel merkezin 31 Mart seçimlerinde Yozgat’ta Ak parti ile yarışabilmesi için adayını mutlaka kamuoyu anketlerine,yani halkın beklentilerine göre belirlemesi gerektiğini vurguluyorlar. Bu arada kent merkezindeki bazı MHP ilgilileri ise MHP’nin Yozgat’ta 31 Mart Belediye Başkanlığı seçimine kamuoyunun ve seçmenin benimseyeceği; yepyeni sürpriz bir adayla katılacağını ve Yozgat Belediyesini Ak partiden geri alacaklarını iddia ederek “Seçim şartları MHP’nin lehine evrildi. Biz bu seçimi alırız.
Eğer Ak Partinin başkan adayı Dr. Kazım Arslan olursa seçimi daha rahat bir şekilde kazanırız” diyorlar.
***
Yozgat’ta 31 Martta Belediye seçiminde gözüken şu:
Kent merkezinde Başkanlık yarışı Ak Parti ile MHP arasında geçecek gibi.
Her iki partinin adaylarının kimlik ve kişilikleri de oyların akış yönünü mutlaka etkileyecektir.
Iyi parti ve CHP’nin seçmen tabanı MHP’nin adayını beğenip benimser ve el altından destek verirse; Yozgat kent merkezinde oldukca çekişmeli ve heyecanlı bir başkanlık yarışına tanık oluruz...
***
CHP ve IYI PARTI HALA ADAY ARAYIŞINDA
Iyi Parti ve CHP, Belediye seçimleri için başkan adayı arayışlarını sessizce sürdürüyor.
Iyi Parti’de Yozgat belediye başkan adaylığından vazgeçen Il Başkanı Metin Özışık’ın aday bulmak için Başkentteki bazı Yozgatlı emekli bürokratlara adaylık teklifinde bulunduğu ve hala yanıt beklediği bildiriliyor.
Öte yandan CHP’de merkez, ilçe ve kasabalarda aday tespit çalışmalarını Yozgat milletvekili Ali Keven ve Il Başkanı Abdullah Yaşar birlikte yürütüyor. Il Başkanı Yaşar, CHP’nin Yozgat Belediye Başkan adaylarını en geç bu ay sonuna kadar belirleyip, adayların isimlerini kamuyu ile paylaşacakları söylemekle yetiniyor.
VE YOZGATIMIZIN 66 PROJELI BAĞIMSIZ ADAYI
Biliyorsunuz Yozgatta hali hazırda iki de bağımsız Belediye Başkan adayı var.
Bunlardan biri ‘Mc Davut’namıyla maruf Davut Bayram..
Diğeri Yozgat siyasetinin gedikli başkan adayı Bekir Korkmaz.
Secim bürosunu 10 yıldanberi kapatmayıp vatandaşa açık tutan bu hemşehrimiz yine Başkan adayı..
Bekir Korkmaz,31 Mart seçimleri adaylık yarışıyla ilgili olarak iddialı konuşuyor.
“Benim rakibim Dr.Kazım Arslan veya Ak Partinin belirleyeceği adaydır.Diğerleri ancak benim seçmenim olur” diyor ve ekliyor:
“Seçildiğimde bu şehirde herkesi kucaklayacağım.Farklılıkları zenginliğe dönüştürerek güçlü bir birliktelik oluşturacağım.Bütün hemşehrilerime kalkınan,güvenli ve huzurlu bir Yozgat vadediyorum.” Korkmaz,başkanlık seçimine 66 projeyle hazırlanmış.
Sloganı : Plaka 66 – Çözüm 66
Yozgatta bu aşamada 66 projeyle adaylık yarışına hazırlanan başka bir aday adayı henüz ortaya çıkmadı .
Bakalım Bekir Korkmaz 66 projesiyle Yozgat seçmenlerinden ne kadar oy alacak?
Yozgat’ta başkan adaylarına projeleri mi,yoksa partisi mi oy kazandıracak ?
31 Mart akşamı birlikte birlikte göreceğiz.
***
Işte, 31 Mart yerel yönetim seçimleri öncesinde Yozgat siyasetindeki gelişmeler şimdilik bu kadar…
Şimdiden sürprizlere gebe olduğu çok belirgin olan bu yerel seçimin Yozgat’ımıza, ilçelerimize, kasabalarımıza, köylerimize, muhtarlar da dâhil, tüm adaylarımıza hayırlı sonuçlara vesile olmasını diliyorum.

19.11.2018
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ