Oğuzhan KAVAKLI

SIRASI GELDİKÇE

Yoksa ENGEL-SİZ MİSİNİZ ?

         3 Aralık, Birleşmiş Milletler’in aldığı kararla  1992’den beri  ‘’Dünya Engelliler Günü’’, hafta da ‘’Engelliler Haftası’’ olarak anılıyor.Bu sene de bir hafta boyunca  farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Aslında  en büyük engel birçok yazarın tekrarladığı gibi SEVGİSİZLİK.  En acısı, onları küçümsemek ve acımak.  Bedensel engeller azimle aşılır.Asıl engeller beyinde başlar, beyinde biter.    

        YARIN SİZ DE ENGELLİ OLABİLİRSİNİZ 

        Engelliye engel olursanız, onun yaşam şansını siz elinden alıyorsunuz demektir, Engel sizsiniz. Bunu yapanların bir gün  engelli olmayacağını kim garanti edebilir. Dünyada bir milyar engelli olduğundan söz ediliyor.Türkiye’de Ulusal Engelli Veri Tabanına göre, engelli birey sayısı 1 milyon 559 bin 222  Resmi olmayan açıklamalarda engelli oranı yüzde 13 civarında. Bunların yüzde 27’si 0-21, yüzde 36’sı 22-49 yaş grubunda.Yüzde 37’si ise 50-64  arasında.(Ey-Der)        

       Merve Kalkan, ‘’Destek Olun Bize’’ diyor dizelerinde :    

                       Görmesem de gözlerimle,    

                       Hissederim gönlümle. 

                       Duymasam da sesinizi,  

                       Takip ederim işaretlerinizi.  

                                         Adım dahi atamasam da ,  

                                         Sizler, destek olmalısınız bana. 

                                         Engelli denilse de benim gibi insanlara,  

                                         Kimseye engel değiliz biz hayatta. 

                     Şefkat gösterin , tutun elimizden, 

                     Bizi seven insanlar, anlar halimizden.  

                     Yardım edin, destek olun bize. 

                      Biz de insanız, kabul edin bizi de… 

       Ne demek !  insanlık engelle ölçülmez ve her sağlam kişi bir engelli adayıdır. Yerel yönetimler bir taraftan insanlara yaşanabilir bir ortam yaratarak engelli haline gelmesini önlemeye çalışırken, engelliler için de , daha rahat yaşayabilecekleri engelsiz kentler  oluşturmaya çalışırlar.  Ülkemizde ve dünyada  Engelli Hukuku konusuna   girmeyeceğim. Ancak, kent yaşamında onların rahat edebilecekleri en basitinden kaldırımlardaki düzenlemelerden onların yararlanmasını engellemeyelim. Binaların giriş-çıkışlarında, rampaları onlara bırakmak, toplu taşım araçlarında onlara ayrılan yerleri işgal etmemek gibi çok basit kurallara uymak, sadece yasal değil insani bir görevdir. 

       Dileğim engelsiz bir dünyada , zihnen engelsiz insanlarla yaşamaktır.Akşam olup, kafamızı yastığa koyduğumuzda ‘’Biz de engelli olursak NE YAPARIZ ?’’  diye bir daha düşünelim…

OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ