Nesrin MASARİFOĞLU

IŞIK

Ve Beset’te finali görür gibiyim

“ Finali nasıl tamamlanacak bilemiyorum” diyerek başlamış Sayın Kiracı geçenlerde yazdığı yazısına. Ve de çok da güzel özetlemiş 20 yıldır Yozgatlının sırtında adeta kambur olan “Beset Hikâyesi”ni.
Ben finalini şimdiden görür gibiyim. Birileri fabrikayı alır ki nitekim borçlarına karşılık “Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı”na devredildiğini duyuyoruz, yeni sahipler bir kısım değişikliğe gider, işsizliğin kol gezdiği Yozgat’ta birileri daha katılır işsizler ordusuna. Derken bakarsınız yeni alıcılar masal bu ya süt-entegre tesisleri tutmadı en iyisi bunu biz TOKİ’ye olmadı konut yapabilecek güçte birilerine devredelim. Günlerce yıkımı sürsün sonra BESET’ in olduğu yerde şöyle lüks binalar yapılsın der olur biter. Asgari ücretle de olsa iş bulduğuna sevinen, evine ekmek götürme kavgası veren aylardır satıldı satılacak denerek eli yüreğinde bekleyen çalışanlara, bir de merkezde ikinci bir üretim ünitesini kaybetme riski ile Yozgat’a Yozgatlıya olur olanlar. Yozgat biraz daha fakirleşir.
Tabii bu yazdıklarım daha önce yaşanılanlardan yola çıkarak asla gerçekleşmesini istemediğimiz bir varsayım. Siyasi hataların bedellerini ne yazık ki Yozgatlı ödüyor hep. Yılan hikâyesine dönen BESET satıldı satılacak derken orada çalışanların moralleri, umutları, ruh halleri, ekmek kavgaları hatta ve hatta çoluk çocukları Ne kadar dikkate alınıyor bilemiyorum. Milletvekillerinden sadece Mehmet Çiçek yaptığı açıklama ile PINAR işçilerinin yüreğine su serpmeye çalışıyor. Sayın Mehmet Çiçek’ten başka birileri çıkıp da kimse burada çalışan 114 tane işçiye herhangi bir güvence vermiyor. Ya da verme gereğini duymuyor.
Haberleri tarıyorum işçilerin kaygılarına tercüman olan açıklamalar yok denecek kadar az. Olanlar da devralan işletmede çalışabilecek nitelikte olmayan elemanlar da düzenlemelerle başka alanlara kaydırılabilir denilerek işçilerin yürekleri bir kat daha tutuşturuluyor. Asgari ücretli bir işçiyi verin bakalım Yozgat dışına köyünden uzağa kaç kişi gider veya gidebilir. İstifalar gelir arka arkaya. Sonra da ne yapalım başka iş gösterdik gitmediniz günah bizden gitti denilir.
Bir kez daha içim sızlıyor. Yozgat yine ne yazık ki plansız programsız yapılan bir yatırımın afakî borçları ile boğuşurken, sırf bu yüzde yerel hizmetleri aksarken, bir işletmenin daha çalışanları kaderleri ile baş başa bırakılıyor. Şöyle bir araştırıyorum çalışanlar arasında ki gergin bekleyiş, kaygı, korku bir kısmının işten ayrılmasına, bir kısmının da başka iş aramasına sebep olacak noktaya kadar gelmiş.
Umarım bu kaygılar boşa çıkar. İşçiler işinden olmaz. Devlete satılan Entegre tesis kuruluş amacına uygun çalıştırılır hem iş alanı hem de hayvancılık gelişir Yozgat’ta.
Mutlaka BESET’ i devralacak olan daha doğrusu devralan Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı özelleştirmeden arta kalan 8 tane et kombinesine 9. olarak Yozgat’ı ekleyerek çalışanlarını da mağdur etmeyecektir diye düşünüyorum. Hatta eleman sayısını artırarak Yozgatlıyı sevindirecek, ayrıca Yozgat’ta hayvancılığın gelişmesine katkıda bulunacaktır temennisinde bulunuyorum ama bunun aksini de tecrübelerime dayanarak düşünmeden edemiyorum.
Yozgat yine kaybeder kısacası BESET çalışanları mağdur olur diye de korkuyorum.
Birlik ve beraberliğe, dostluğa, kardeşliğe, hoşgörüye, sevgiye ziyadesiyle ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde 2011’in ülkemize hayırlar getirmesi dileği ile her birinizin yeni yılını kutlar, yeni yılın sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.

OKUR YORUMLARI
Nesrin Masarifoğlu
25.01.2011 19:33:00

Teşekkür ederim nazik cümleleriniz ve iyi dilekleriniz için Gülpınar Yıldız Hanımefendi..Sizlerden aldığımız olumlu geri bildirimler bizlere güç veriyor..

Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ