Mustafa TOPALOĞLU

HASBİHAL

mustafatmatpl@hotmail.com

KARARTILAMAYAN IŞIKLAR

17 Nisan Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıldönümüydü. Köy Enstitüleri’nin 82. Kuruluş Yılı anısına sizi bir kitapla buluşturacağım.
.
Bu kitabın adı “Karartılamayan Işıklar-Köy Enstitüleri”.  Köy Enstitüleriyle ilgili bir kitap. Ağırlıklı olarak köy enstitülülerin anlatılarına yer verilmiş. Karartılamayan Işıklar’ı Mümtaz Boyacıoğlu hazırlamış. Mümtaz Boyacıoğlu da bir öğretmen.
Bu kitabı imzaladı bana. Şu notu düşerek: “Değerli meslektaşım, şair, ozan, yazar Mustafa Bey. Aydınlanma yolunda başarılar diliyorum. Mersin’de tanışmamız anısına, sevgiler”
.
Mümtaz Boyacıoğlu Kırşehir, Kamanlı. 1943 doğumlu. Emekli olmuş. Ama kalemini elden bırakmamış. İki şiir kitabı var. Bunlar; İyi Geceler, Ben Şiirim ismini taşıyor. Ben de Çocuktum Özlemlerimle adlı kitabında anılarına yer vermiş.
.
Basıma hazır, kitap olmayı bekleyen dosyaları var. Bu dosyalardan biri, Mustafa Kemal ve Temsil Heyeti Kurtuluş Yolunda. Mustafa Kemal Paşa’nın temsil heyetiyle 25 Aralık 1919’da Kaman’a gelip bir gece kalmalarını araştırıp incelemiş. Bu bilgileri derleyip toplamış Mümtaz Boyacıoğlu. Kitap olmak için gün sayıyor bu dosya.
.
“Öğretmenin emeklisi olmaz.” ilkesinden hareketle çağdaş uygarlık yolunda görev bildiği konuları izleyip gözlüyor. Araştırarak, okuyup yazıyor Mümtaz Öğretmen. Bu çalışma aşkı ona yaşama heyecanı veriyor.
.
Karartılamayan Işıklar-Köy Enstitüleri; büyük boy, 317 sayfadan oluşan bir kitap. Basım yılı Nisan 2018. Bu kitap Ankara’da basılmış, Mümtaz Boyacıoğlu kitabını Anadolu’nun karartılamayan ışıkları eğitmen kursu mezunu eğitmenlere, Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlere ve sağlıkçılara ithaf etmiş.
.
“Karartılamayan Işıklar-Köy Enstitüleri”, Köy Eğitmen Kurslarının açılışıyla başlamış. Mümta Boyacıoğlu  Köy Enstitülerinin kuruluşunu, bu doğrultuda yapılan çalışmaları anlatmış uzun uzun. İyi de etmiş.
Mümtaz Boyacıoğlu Kırşehir Öğretmen Okulu mezunu. Birlikte çalıştığı Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlerimizden kazandığı bilgi, beceri ve davranışların etkisiyle Köy Enstitülerini ve buradan yetişen öğretmenlerini mercek altına alıyor. 2000 yılından itibaren 17 yıl süren bir çalışma. Tam tamına 28 Köy Enstitüsü mezunu öğretmenle bire bir konuşuyor. Onların anılarını, izlenimlerini, yaşama tanıklıklarını kayıt altına alıyor.
Bu eseri hazırlarken 17 kaynak eserden faydalanmış yazarımız. Kaynakça bölümünde bu eserler tek tek sıralanmış.
Kitabın sonunda Köy Enstitüleri ile ilgili fotoğraflara yer verilmiş.
.
Kitabın özünü yazarın tam 28 Köy Enstitüsü mezunu öğretmenle yaptığı bire bir konuşmalar oluşturuyor. Röportaj mı desem, mülakat mı? Öyle akıcı bir dili var ki ilgiyle okuyorsunuz. Köy Enstitülü öğretmenlerin emekli de olsalar öğretmenliğe başladıkları ilk gün gibi aynı heyecanı taşıdıklarına şahit oluyorsunuz.
.
Kitapta yer alan Mustafa Kutlu’nun bir anısıyla  noktamızı koyalım:
Mustafa Kutlu Kırşehir’de çalışmaktadır. Sene 1949. Hiçbir neden gösterilmeden görev yeri değiştirilir. Mustafa Kutlu valiye çıkar. Neden görev yerinin değiştirildiğini öğrenmek ister. Daha sözlerini bitirmeden vali buna çıkışır: “Ulan Hasan Ali’nin bebesi(*)!”
Mustafa Kutlu: ”Şimdi İnönü’ye telleyeceğim dediğinizi” deyip odayı terk eder. Vali peşinden adam koşturup geri getirtir Mustafa Kutlu’yu. Şaka yaptığını söyler. Kutlu Öğretmen taşı gediğine koyar:
“İşte böyledir bu Hasan Ali’nin bebeleri. Boyun eğerlerse maka, boyun eğmezlerse şaka olur.”
……….
(*) Köy Enstitüleri’nin kurucusu Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel
...
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ