Mustafa TOPALOĞLU

HASBİHAL

mustafatmatpl@hotmail.com

İMZA

Hürriyet’te okudum. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un imzasını beğenmemiş. “Böyle imza mı olur ya? Değiştir şu imzanı.”demiş.(Hürriyet, 19 Mart 2023)
Gazetede Bakan Mehmet Muş’un imzası resmedilmiş. Okunur okunmaz bir M, iç içe geçmiş iki daire içinde. Dairenin alt yanına doğru inen çizgi ile sonlanıyor imza.
Cumhurbaşkanı Erdoğan bu imzayı beğenmemekte yerden göğe kadar haklı. Doğruya doğru arkadaş. Ne yalan söyleyim. Ben de beğenmedim. Paraf gibi bir işaret. Olur mu? Olmaz. Olmaz da oluyor işte!
.
Arapça kökenli bir sözcüktür imza. “Geçirme, bitirme, icra etme” anlamına gelir.
İmza, bir kimsenin bir belgeyi onayladığını, kabul ettiğini belirtmek için her zaman aynı biçimde kullandığı işarettir. Kişiye özgüdür. İmza, kısaca ad ve soy ismin sembollerle yazımıdır. El yazısı ile …
.
Bir de paraf var. Paraf, yalnız adın veya ad ve soyadın baş harfleriyle atılan kısa imzadır. Paraf atmak, paraf etmek  formalite işlerde kullanılır. Paraf atmak veya paraf etmek  hukuki sorumluluk doğurmaz.  Paraf imza yerine kullanılamaz.
.
İmzada öz ad önde, soyadı sonda kullanılır. Soyadı Kanunu’nda (Md. 2) bu durum açıkça ifade edilir.
İmza oluşturulurken öz adın baş harfi yazılır. Soyadı belirgin şekilde ifade edilir. Elbette el yazısıyle… Bu, en  uygun imza şeklidir. Nedeni ise imzayı atan kişinin harfleri yazış biçimi ve noktalama kullanımı onun karakterini de ortaya koyabilmesinden dolayıdır.
Atılan imza kişinin hal, hareket ve karakterinin simgesidir. Tabir yerindeyse imza bir markadır. Kişinin alameti farikasıdır.
.
Ben öğrencilerime imzanın çok önemli olduğunu anlatırdım. Kemal Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün imzalarını örnek gösterirdim. Mesut Yılmaz’ın da imzası fevkaladedir. Öğrencilerimden sınav kağıtlarına imza atmalarını isterdim. Bunu notla değerlendirirdim. O kadar güzel imzalar ortaya çıkardı ki…
.
İşte böyle dostlarım. Laf aramızda benim imzam da fena sayılmaz. Bitişik eğik yazıyla atarım imzamı.
Ve imzama sahip çıkarım. Siz de imzanıza sahip çıkınız beni dinlerseniz.
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ