Mustafa TOPALOĞLU

HASBİHAL

mustafatmatpl@hotmail.com

HIDRELLEZ GÜNÜ

Kutlu olsun Ruz-ı Hızır! Bayram mı demeliydim yoksa? Kutlu gündür Hıdrellez.Bayramdır.Şenlik, şölendir.İnanışa göre Hızır ve İlyas ermiş, ulu zatlardır.Hatta peygamber oldukları rivayet edilir. Hızır ve İlyas’ın yer yüzünde buluştukları güne bu isim verilmiş.Hızır ve İlyas 6 Mayıs’ta buluşmuş.Halk ağzında Hızır- İlyas buluşması “Hıdrellez” diye söylenir olmuş.

Eski Türkler yılı ikiye ayırmışlar. Hıdrellez günü 6 Mayıs’la 8 Kasım arası Hızır günleri diye adlandırılmış.Buna “Yaz” demişler. 8 Kasım’la 6 Mayıs arası Kasım günleridir.Bu da kıştır.

Hıdrellez’le yaza girdik dostlar.Artık gönül rahatlığıyla bağ ve bahçelerde ekim dikim işleri yapılabilir.Soğuk alması,don korkusu bir altı ay yoktur artık.

Hızır; darda, sıkıntıda olanın imdadına koşar.Bolluk ve bereket dağıtır.Dilekleri yerine getirir.Hızır-İlyas ölümsüzdür.Ab-ı Hayat (Bengisu)içmişlerdir. Hızır ak sakallı, boz atlıdır.Yardım isteyenin çarına yetişir.Dertlere derman eyler.Alevi Bektaşi geleneğinde “Ya Hızır” semahı vardır.Sivas yöresinde Pir Sultan Abdal’ın sözleriyle bir dörtlüğüne bir göz atalım “Ya Hızır”ın:

.

“Nesimi yüzüldü Mansur asıldı
Ali düldüle bindi küffar basıldı
Nice ulu sular arktan kesildi
Aktı kör pınarlar ne çaylar oldu
Ya Hızır ya Hızır ne çağlar oldu”

.

Bir Tokat türküsünde de sevgilinin gelişi Hızır’ın elinden tutması umuduna bağlanır.Yüreği yanık sevdalı, şöyle seslenir sevdiğine:

.

“Yola yolladım seni

Yollar yormasın seni

Hızır elinden tutsun da

Bana yollasın seni”

.

Arzu kızım, Facebook’ta bir grafiti paylaşmış.Hıdrellez Dilek Duvarı’na asılmış bir yazı bu.Aynen aktarıyorum: “Sevgili Hızır (AS).Sağlık,mutluluk ve 2013’te evlenmek istiyorum.Araba istiyorum.Araba istiyorum.İphone 5 istiyorum.Evlenmek istiyorum.Ev istiyorum.Yazlık ev istiyorum.Bol param olsun.Düzgün bir iş istiyorum.Mustafa’nın gözü benden başka kızı görmesin.Beni çok ama çok sevsin.Bana evlenme teklif etsin.”

Yazının altında kızcağızın ismi var. Ben yazmıyorum.Gelin-damat,yazlık-kışlık iki ev,uzun bir araba resmi (limuzin olmalı) çiziktirilmiş.

İnanışa göre 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece tutulan dilekler kabul olur.Hızır bu dilekleri yerine getirir. Ama bu yazıyı dilek duvarına asan kızımızın dilekleri yenir yutulur cinsten değil.Hızır’ı bile çileden çıkarır.Umutlar,hayaller,beklentiler aklın sınırını zorlamamalı. Ayaklar yere basmalı.Uçmanın kaçmanın ne faydası var?..

Hıdrelleziniz kutlu olsun ey azizler!

07.05.2013
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ