Mustafa TOPALOĞLU

HASBİHAL

mustafatmatpl@hotmail.com

Ah ECELl!

İrfaniye (Ayyıldız) bacımız Hakk’a yürüdü. Havıs Oğretmen (Mehmet Ayyıldız)’ın sevgili eşi. Eşinin irtihalinden altı ay sonra o da ecel şerbetini içti. Belli ki dayanamadı Ayyıldız’ın yokluğuna. Alışamadı yalnızlığa.

“Ayyıldız” derdi eşi Mehmet hocaya. Anamın vefatında baş sağlığı için geldiler. Yeni Doğan’dan Bağlarbaşı’na. Biz Osman’ın evindeyiz. El ele tutuşmuşlar. Yayan yapıldak... Havıs Oğretmenimize göre daha hareketli, konuşkandı. Daha bir candan,samimi...

-Doktur yürüyün didi gadasını aldığım. Yürüdük,geldik Ayyıldız’la.

O zaman Havıs Oğretmen yetmiş yedi yaşında olduğunu söylemişti. İrfaniye bacıyla öyle uyumlu bir yaşantıları vardı ki imrenilir. İrfaniye bacı ona “Ayyıldız” derken sanki “Benim ayım da yıldızım da sensin.” der gibiydi. Bu sebepten ayrılığına ancak altı ay dayanabildi. Şimdi Boğazlıyan’da ebedi istirahatgahında Ayyıldız’ıyla yan yana sonsuzluk uykusundalar.

İrfaniye bacıyı çocukluğumdan bilirim. Bizim kapı komşumuzdular. Hacımer (Hacı Ömer)ağanın büyük avlusunda otururlardı. Sık sık oturmaya giderdik. Ben de anamın yanında. Gülüm şakım konuşurlardı.

İrfaniye bacımıza bin rahmet olsun. Oğulları,Hacı, Zekeriye ve Doğan’ın şahsında tüm Ayyıldız ailesine baş sağlığı diliyorum. Hüvelbaki.

06.10.2015
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ