REKTÖR’DEN YOZGAT VALİSİNE ‘SABUN’ TANITIM ZİYARETİ

REKTÖR’DEN YOZGAT VALİSİNE ‘SABUN’ TANITIM ZİYARETİ

Endüstriyel Kenevir  üzerine ihtisaslaşmaya başlayan Yozgat Bozok  Bozok Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi kimya labaratuarında  YOBÜ markasıyla  kenevir yağı katkılı antibakteriyel sıvı sabun üretimine devam ediyor.Bu süreçte YOBÜ sıvı sabunlarını her fırsatta tanıtma çalışmalarını sürdüren Bozok Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ahmet Karadağ ,dün ziyaretine gittiği Yozgat valisi Kadir Çakır’a  beraberinde götürdüğü 2 bidon kenevir katkılı sıvı sabunlarının içerik ve kimyasal özelliklerini anlattı.

Makamında YOBÜ rektörü Prof.Karadağın  sıvı sabun tanıtımını pür dikkat  dinleyen Yozgat Valisi Kadir Çakır ise Bozok Üniversitesinin kenevir yağı katkılı sıvı sabun üretmesinin  gerek Yozgat ve gerekse Türkiye için memnuniyet verici önemli bir adım olduğunu kaydederek, Rektörü kutladı ve  emeği geçenlere de  görevlerinde başarılar diledi.

YOBÜ Rektörü Prof.Dr Ahmet Karadağ ile Yozgat Valisi arasında gerçekleşen görüşmenin içeriğini YOBÜ sabununun kullanımının yararları oluşturdu.Prof.Karadağ,YOBÜ sivi sabununu Vali Çakır’a tanıtırken şunları anlattı :

 “COVID-19 virüsü ile mücadele kapsamında ortaya çıkan tablo, temizlik malzemelerine ciddi rağbet doğurdu. Böyle bir süreçte bizler de, Kimya Bölümümüzde var olan potansiyeli harekete geçirmek istedik. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Hazer başkanlığında laboratuvarımızı 15 gün içinde hazırlayarak üretime başladık.Sıvı ve köpük formunda antibakteriyel sabun üretimi hedeflenirken, aynı zamanda bizim ihtisas alanımız olan endüstriyel kenevirin yağını kullanarak; sabuna cildi koruma, nemlilik sağlama özelliği ve cilde esneklik vermesi yanında tırnak sağlığına da olumlu etkisinin olduğu özellikler verilmiş olundu. Üniversitemizde bundan böyle  Günlük kapasitesi 1 tona varabilecek sıvı ve köpük formunda antibakteriyel sabun üretimi hedeflemekteyiz.”

14/05/2020 16:39
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ