Ali DEMİRDAĞ

TAHLİL

yozgatgazetesi@yahoo.com

ÜNİVERSİTE KURUMSALLAŞIRKEN..

Yozgat’ın ve Yozgatlı’nın haklı olarak ümidini ve istikbalini bağladığı ve bu il’in kalkınmasında adeta bir sihirli değnek olarak gördüğü Bozok Üniversitesi, bütün eksik ve aksaklığına rağmen ilimizde kuruldu ve faaliyetine devam etmektedir. Bir Yozgat’lı olarak iftihar ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz. Başarılar diliyoruz. Bu memleketin insanının temennilerine layık olacağına da inanıyoruz.

“Elbette bir şey tamamen elde edilmezse, tamamen terkedilmez.”

“Yörüğün göçü gide gide düzelir ” derler. Biz de inşallah düzeleceğine canı gönülden inananlardanız.

Bir çocuk doğduktan sonra onun büyüyüp gelişmesi için hem zamana hem de ebeveynin bir sürü fedakarlığı gerekmektedir. Bir fidanı diktiğinizde ona yeteri kadar ihtimam göstermezseniz, meyve beklediğiniz o fidan bir anda kuruyuverir.

Aynen öyle de; bir kurum doğduktan sonra onun büyüyüp gelişmesi için o kurumdan beklentileri olan herkesin ve herkesimin üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmesi lazımdır.

Özellikle bu işin başındakilerin; Bakanı ile, Milletvekili ile, Valisi ile, Belediyesi ile , Odaları ile, Esnafı ile ve Memuru ile topyekün herkesin bir seferberlik ruhu içinde bu kurumu desteklemesi gerekir.

Bu konudaki münferit teşebbüsler yeterli değildir. Bir Mustafa Koç, bir Vakıfbank Müdürü Kamil Kurşun üzerine düşeni yapmışlar. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Diğerlerine de hüsn-ü misal olmasını diliyoruz.

Rektör atamasıyla ilgili takvim işlemeye başladı. Bozok Üniversitesi Öğretim Üyeleri 6 adayı YÖK’e gönderdiler. YÖK’te bu sayıyı 3’e indirip içlerinden birinin atanması talebiyle Cumhurbaşkanlığı’na gönderecektir. Ümit ediyorum Mart ayı içerisinde yeni rektör göreve başlayacaktır.

Üniversitenin gelişimi inşallah yeni Rektör’le biraz daha hız kazanacaktır. Bu vesile ile kuruluş aşamasında; dinamizmi ile, sempatisi ile ve çok ciddi gayreti ile asil Rektör gibi çalışmalarını yakinen takip ettiğimiz Prof.Dr. Sn.Mustafa İlbaş’a da bir Yozgatlı olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

Bundan sonra yapılması gerekenlere gelince:

1 – Üniversiteyi öğretim elemanları yönünden takviye etmek. Bunun da iki yolu var.

a - Üniversitenin geliştirme ödeneğini yükseltmek. Sayın Milletvekilleri bu işi takip etmeli, eğitimle ilgili bir kanun görüşülürken topluca hareket ederek bir teklifle bu iş çözülür.

b - Üniversiteye lojman tahsis etmek. Bu işi Valilik ve Belediye çözmeli.

2 – Yozgat’taki sağlık sektörünün bu kadar dağınık bir hal almasının son derece sakıncaları olduğunun herkes farkındadır. Daha da dağıtmak için ila maşaallah bir gayretin olduğunu görüyoruz. Yeni yeni arsa tahsisleri ile bu konuda daha fazla savurganlığın lüzumu yoktur. Halbuki Bozok Üniversitesine bağlı bir Tıp Fakültesi kurulsa bu ilin sağlık problemleri kökünden halledilir. Çevreye de hizmet verir.

3 – Üniversite senatosunda tartışılıp çevrenin de ihtiyacı göz önüne alınarak bir kaç fakülte kurulmalı ve mevcut fakültelerin bölümleri artırılmalıdır. Bu amaçla Sorgun ilçemiz vakıf kurmuş ama sayın Kaymakam’dan başka bu işe gönül veren kimse bulunmamaktadır.

4 - Bütün ilçelere birer Meslek Yüksekokulu kurulması için gayret gösterilmelidir. Bunun için ilçelerdeki atıl binalar tahsis edilebilir. Kaymakamlıklar, özellikle Belediyeler seferber olmalıdır. Vakıf ya da dernekler marifetiyle bu işe derhal teşebbüs edilmelidir.

5 – Özel öğrenci yurtları yapılmalı ve öğrenciler daha nezih ortamlarda sadece vaktini ders çalışmaya hasretmelidir. Ulaşım, yiyecek-içecek ve giyim sektöründe öğrencilere özel indirim uygulanmalıdır.

6 – Herşeyden önce üniversitenin şu yol problemi çözülüp şehirden tecrit edilmiş bir kurum olmaktan üniversiteyi kurtarmak gerekmektedir. Öğrencisiyle, akademik ve idari kadrosuyla üniversite Yozgat’ı ve Yozgat’ta herkesimiyle üniversiteyi kucaklamalıdır.Tarih : 15.03.2007


OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ