Ali DEMİRDAĞ

TAHLİL

yozgatgazetesi@yahoo.com

TAMİR-TAHRİP

Tamir: İmar etmek, bozuk bir şeyi düzeltmek, noksanlıkları giderip tamamlamak manalarına gelen; müsbet, hayır, iyilik ve güzellik faaliyetinin adıdır.

Tahrip: Harap etmek, yıkmak, bozmak, düzgün bir şeyi dağıtmak manalarına gelen; menfi, şer, çirkin ve topyekün olumsuz faaliyetlerin ismidir.

Bu kavramların ihtiva ettiği manalarla birlikte bunların mukayesesini şöyle de yapabiliriz:

Tamir yapmadır, tahrip yıkmadır. Tamir düzeltmedir, tahrip bozmadır. Tamir güç ister, kuvvet ister ve irade ister, tahrip ise; basit bir müdahale ile gerçekleşir. Tamir, zamana ihtiyaç duyulan bir olgudur. Tahrip için bir anlık zaman yeter.Tamir; güçlü, iradeli ve sabırlı insanların iştigal alanlarıdır. Tahrip; zayıf, iradesiz ve sabırsız varlıkların faaliyet sahasıdır.

El-hasıl; tamir zordur, tahrip kolaydır. Bunun için, yirmi kişinin yirmi günde yaptığı bir binayı bir serseri yirmi dakikada yıkabilir. Meyvedar bir bahçeyi meydana getirmek için; toprak, hava, su ve güneşin varlığı ile beraber, çeşitli fidanları dikip belli bir zaman beklemek ve onları haşarat-ı muzırradan korumak lazımdır ki, meyve elde edilsin… Ama buna karşılık, o bahçeyi kurutmak için, oraya suyun geldiği deliği küçük bir taşla kapattığın zaman maksat hasıl olur. O tahribat gerçekleşir.

Bir insanın meydana gelişine bir bakalım: İlim, İrade ve Kudret’in takdiri ile birlikte; evlilik, doğum ve yıllarca besleyip beklemeden sonra genç bir delikanlı yetişir. Ama, bir serserinin elinden çıkan bir serseri kurşunla o genç insan yok olabilir.

Şimdi bu kadar girişten sonra gelelim, son günlerde bu ülkede yaşanan ve adına “Gezi Parkı Vak’ası” dediğimiz olaylara!

Aklı başında, salim ve sağduyu sahibi insanların bu duygularını emaneten yanımıza alıp onlarla şöyle bir muhavere yapalım:

1-Attığınız her adımda nereye bastığınızın ve neleri incittiğinizin farkında mısınız?

2-Attığınız her taşın nerelere isabet edip, kimlerin canını yaktığını hissettiniz mi?

3-Kendinize göre madem bir kahramanlık yapıyorsunuz, suratlarınızı neden gizliyorsunuz?

4-O çektirdiğiniz fotoğrafların dış dünyaya nasıl yansıdığının hesabını yaptınız mı?

5-Ehl-i tahrip insanların, sizleri kullanarak bu memlekette bir kaos meydana getirmek için bu gibi davranışları bir fırsat telakki ettiklerinin acaba farkında mısınız?

Bu sorulara cevap verin ve gelin birlikte oturup sakin ve makul bir üslupla bunları konuşalım ve tartışalım. Sizlerle birlikte bu düzenin aksayan yönlerini tamir edelim. Bakın önünüze üç tane sandık geliyor. Akıldan, iz’andan, insaftan ve biraz da demokratik kültürden, insan haklarından ve hukukun üstünlüğünden nasibiniz varsa, işte fırsat, hodri meydan!..
OKUR YORUMLARI
H.Ahmet TAŞKAN
20.06.2013 14:02:00

Bu günlerde yazılması gereken bir yazı yazmışsın Ali bey eline ve diline sağlık Allah razı olsun selamlar

mahmut ERDEM
13.06.2013 09:50:00

Selam Ali bey güzel yazıyorsunuz yazınızın birde bu tarafından bakalım, birileri çıkıp ben bu ülkede %50 ile Hükmeden oldum derse'ki diyor ,geride kalan %50 bu ülkemin vatandaşı,yaşayanı değilmi ,benyaptım oladu zihniyeti bu ülkenin kurucu lderine küfür edebilme yetisini o zata kim verdi bu ülkede hukuksuz'ca çocuklarımızı işlerinden edenler ,hukuku hice sayıp mahkeme kararlarıunı tanımayanlar bu ülkenin savunma gücündeki avukatları zorbalıkla yerlerde sürüklemek, bu güzelim ülkenin doğasını emperyallerin çıkarı uğruna katletmek vede bu güzel ülkemin istihtam alanlarını bir bir satıp, bunlarınyerine bir dikili taş bile koyamayanlar'mı haklı ben yaptım oldu öylemi? sorarım size vicdanınıza iyi danışın ve öyle bir yazı sıralayınki bütün cihan çalkalansın.saygılarımla,ülkeme ve memleketime rızık kapılarının olması dileğimle.Tekrar selamlar.Ha şunuda unutmayalım uyanıyor bu halk uyanıyor.

Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ