Ali DEMİRDAĞ

TAHLİL

yozgatgazetesi@yahoo.com

MUTLULUK AİLEDE BAŞLAR

Her şeyin bir merkezi ve çekirdeği mahiyetinde bir odak noktası vardır. Planlar ve proğramlar oralarda yapılır, oradan muhita doğru (çevre) yayılan eller, dallar ve kollar o çekirdekten neşvü-nema bulur. O çekirdek ne kadar sağlıklı ise ondan fışkıran filizler, dallar ve neticede meyveler de o kadar sağlam olur.

İşte insan topluluklarının merkezi ve çekirdeği de ailedir. Bir aile ne kadar sağlam kurulur ve sağlıklı bir şekilde faaliyetini sürdürürse orada meydana gelen çocuklar da o ahenkte hayatiyetini sürdürecektir.

Çağımızda kitle iletişim vasıtalarının gelişmesi insan hayatını fevkalade kolaylaştırması ve hayat standardının yükseltilmesine vesile olmasının yanında, maalesef aile birlikteliğini de etkilemiştir. Batı tipi çekirdek aile (ana-baba), özellikle Batı yapımı film ve dizilerle bizim geleneksel aile yapımızı o kadar etkiledi ki, yeni evlenecek gençler derhal söz kesiminden itibaren yeni bir eve çıkmanın gayretine girdiler. Televizyon ve internet aile içi iletişimi sınırladığı gibi, yeni evlilikte de tamamen aile bağlarını kopardı. Bu çeşit hayat tarzı, ister istemez evlilik bağlarını da etkiledi. Halbuki bir aile kurmanın gayesi nesil yetiştirmekse ve bu nesil bir aileye ihtiyaç hissetmiyorsa evlilik niye? İşte olayın vahameti burada ortaya çıkıyor.

Halbuki bizim geleneksel aile yapımıza baktığımızda görüyoruz ki; aile bir şefkat yuvası, aile bir okul, aile her türlü bir eğitim merkezi ve çok amaçlı bir staj alanıdır. Bundan mahrum olan çocukların durumu ortadadır.

“Her şey aslına rücu eder” kaidesi gereğince, madem insan nesli bir erkekle bir kadından devam edecek ve madem çocuklar bir ana-babaya ihtiyaç hissedecekler, öyle ise bu işi dejenere eden vasıtaları tesbit edip, tehlikelerini anlatıp sağlam bir aile yapısını tesis etmenin zarureti ortadadır.

Bu çok önemli konuyu, Yozgat Emniyet Müdürlüğü gündemine almış ve “Toplumda Diyalog ve Hoşgörünün Özendirilmesi Projesi” adı altında bir dizi toplantı-seminer ve konferanslarla Yozgat’ın her mahalline ulaşma gayreti içine girmişlerdir. Geçen hafta Sorgun’da icra edilen toplantıda işlenen “Ailede Sevgi Dili” konulu konferans bence harikaydı. Bu vesile ile, başta Yozgat Emniyet Müdürü Hasan Yılmaz olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, bu güzel faaliyetlerinin devamını temenni ediyorum.
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ