Ali DEMİRDAĞ

TAHLİL

yozgatgazetesi@yahoo.com

Kurban

Yüce Allah’ın emriyle; O’nun rızasını kazanmak niyetiyle, belli özellikleri taşıyan ve belirli bir zamanda kesilen hayvana kurban diyoruz.


Kurban ; Allah’ın emriyle, O’nun yaratıp insana verdiği hayvanların kesilmesiyle kullarının kendisine yaklaşmasına vesile olan bir ibadet şeklidir.


Kurban ; Allah’tan başka hiçbir varlığın kutsal sayılamayacağını ve mabut  ittihaz edilemeyeceğini göstermesi bakımından da halis bir ubudiyettir.


Kurban ; kainatın yaratıcısı tarafından şu kainatta her şeyin insanın istifadesine sunulduğunu göstermesi bakımından da çok önemli yeri olan bir ibadettir.


Zira; kurbanın tarihine baktığımızda, insanlık zaman içerisinde nübüvvet yolunu terk edip sapkınlığa maruz kaldığında nasıl elleriyle yaptıklarını putlaştırıp, menfaat sağladıkları şeyleri kutsallaştırıp sonra da onlara taptıklarını hayretle müşahede ediyoruz.


Eski Mısır’da yaşayan ve öküzü, ineği, onun yavrusu buzağıyı mabut kabul eden bir takım insan topluluklarını, hatta İsrail oğullarının da bunun tesirinde kaldıklarını Kuran-ı Kerim bize ifade etmektedir.


Bu sebepledir ki; Cenab’ı Hak Hazreti Musa’ya: “Kavmine söyle, bir ineği kurban etsinler” derken, onların dem ve damarlarına karışan bakarperestlik mefkuresini kesip atmak istiyor. Bu günün medeni dünyası Hintlilerle alay ederken, Kuran’ın bu emrinin ne kadar şümullü olduğunu ve insana kainattaki her şeyin musahhar olduğunu belirtmesi bakımından çok büyük bir önem taşıdığını anlatmaktadır.


Kurban ; Yüce Yaratıcı’nın emrinin her şeyden önce geldiğini ve O’nun bu konularda da insanlar nasıl bir imtihana tabii tuttuğunu anlatır. Hz.İbrahim’in, oğlu İsmail’i kurban etmesi olayından tutun da bugünün insanlarına, kırmızı develeri ve güçlü boğaları O’nun rızası için kesmelerinin bir sırrı imtihan olduğunun işaretidir.


Bu konularda da, şefkat hislerini suistimal ederek, insan sevgisi yerine hayvan sevgisini ön plana çıkarıp bu ibadete karşı çıkanlara karşı da, bu günün mümini bu ibadetle ciddi bir imtihana tabii tutulmuştur.


El-hasıl kurban ibadeti; inancın, samimiyetin, ihlasın ve fedakarlığın bir zirvesidir. Burada önemli olan bu niyetle bu ibadeti hakkıyla yerine getirmektir.


Yapılan bu ibadetin rızasına uygun olmasını Yüce Mevla’dan temenni eder, bayramınızı kutlarım.


 

OKUR YORUMLARI
rüstem
23.12.2009 08:43:00

hocam,ben şahsen yazılarınızdan çok istifade ediyorum.fakat nedense sık yazmıyorsunuz.hayırlı günler.

Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ