Ali DEMİRDAĞ

TAHLİL

yozgatgazetesi@yahoo.com

KÖPEKLERDEN KURTULAMAYACAĞIZ!

Bu seneye kadar, Sorgunda özellikle kenar mahallelerde, bilhassa bu mevsimde köpeklerin sürülerle arz-ı endam ettiklerine çoğunuz şahit olmuşsunuzdur.
Bunların kendi aralarındaki davranışlarını buraya aktarmak edebe mugayir olduğu için yazamıyorum. Bu hal, bu şekilde umumi bir rahatsızlık verdiği için bu konuda Belediyemiz duyarlı davranarak bir köpek barınağı tesisi kurdu. Sorgundaki başıboş köpekler toplanılmaya başladı.
Bu konuda; evinin başköşesini bu hayvanlara tahsis edenler, sahte hayvan sevicileri, çobanlar, hayvan yetiştiricileri, bağ-bostan ekicileri, kuduz ihtimaliyle bunlardan çekinenler ve okuluna korkusuzca gidebileceğim diyen çocuklar.. vel-hasıl bu toplumun tamamı, Belediyenin bu faaliyetini alkışladı ve tebrik ettiler.
Gel gelelim bu işin bir başka boyutuna. Geçen hafta sonu gece, bir arkadaşımızı hastanenin acil servisinde muayene ettirdikten sonra nöbetçi eczaneden ilaçlarını alıp eve doğru yöneldik, oda ne! 10-12 tane köpekten oluşan bir sürü bizi karşıladı. Bunları tam sayamadım ama, bu sürü sanki topluca bir eyleme kalkmışlardı. Birbirimize sorduk: Bu nedir? Biri dedi ki: “Bugün haftasonu, barınma merkezinden izne çıkmışlardır!” Güldük geçtik. Eve geldim. Yine Beğendik Sitesinin çevresinde bir sürü köpek! Hay Allah!
Konuyu gazeteci arkadaşlarla tartışıyoruz. Birisi: “Köpek haberleri yapmamız ve resim çekmemiz, bazılarını rahatsız ediyormuş, onun için hocam siz de bu ite köpeğe dalaşmasanız iyi olur” dedi. Desinler. Biz yazmaya devam edeceğiz. Zira bizler, bu toplumun vicdanının sesiyiz. Bu toplumun taleplerini dile getirmek boynumuzun borcudur.
Özellikle bu sahte hayvan sevicilerinin tepkisinden çekinipte, bu hayvanlar için ciddi bir takım tedbirler alınmazsa, korkarım; Hindistandaki ineklere tanınan imtiyaz, bizim memlekette de köpeklere tanınacaktır.
Bu arada tedbir açısından; köpek firarlarını önlemeye yönelik bu barınağın tahkimatıyla birlikte, köylerden getirilip bırakılan köpekleri ve bu işin müsebbiplerini zabıta takip etmeli, vatandaşlarımız da bu konuda duyarlı davranarak Belediyeye yardımcı olunmalıdır.
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ