Ali DEMİRDAĞ

TAHLİL

yozgatgazetesi@yahoo.com

Çal altını geç yamaca

Son günlerdeki siyasi hareketliliği seyrederken, hayatımdaki iki önemli hatıra hafızamda yeniden canlandı ve beni epeyce eskiye götürdü.Bunlardan;

Birincisi:Ortaöğretim öğrencilik yıllarımda bir müddet amatörce güreş yapmıştım.Hocanın, çok güzel ve kulağımızda küpe olmasını istediği bir tembihi vardı, o da şudur: “Ne yap et,rakibi indir, geç arkaya,al iki puan.”

İkincisi:Daha erken, çocukluk yaşlarımda ve köyde geçen ,tatlı bir hatıra.Sene 1960-61 yılları,bizim köyde(Cihanşarlı) Latin harfleriyle(yeni huruf) okuma ve yazma bilen çok fazla kişi olmadığı için, bizim mahallenin asker mektuplarını ben yazıp okuyordum.

Mektup hizmeti yanında aynı zamanda çobanların(koyun otlatan) sürü kayıt defterlerini tutma da görevlerim arasındaydı.

Senede iki defa görevleri yenilenen çobanların ücretlerini,koyun başına ve hane başına ne kadar isabet ettiğini hesap etmek üzere,mahallenin yaşlıları bir araya gelir;adı-soyadı,koyun sayısı(keçi de dahil) ücret için bir liste oluşturulurdu.

Listeyi deftere ben yazardım, Hamdi Dayı parmak hesabıyla ücreti denkleştirir,bana söyler ve ben de listeyi tutardım.O’nun çok enteresan bir tabiri vardı.Her sayfanın sonunda: “Çal altını,geç yamaca!” derdi.

Şimdi gelelim, bu hatıraların siyasetle alakasına:

Muhalefet partilerinden biri, rakibi indirip iki puan alayım derken of sayta düştü. Kimden, neyi talep ettiği belli değil.Halkın kendilerinden talepleri belli de,onların ne istedikleri belirsiz…

Anamuhalefet Partisi’nin hali de tamamen evlere şenlik! Parti içindeki muhalefetin kurultay taleplerinden kurtulayım,yeni bir sayfa açayım,yamaca geçeyim derken,daha doğrusu yağmurdan kaçarken doluya tutuldu.Şimdi durumun vahametini parti içi muhalifler anladı da,kurultay taleplerinden vazgeçtiler.Belki de parti yönetimini bu girdabın içine onlar sürükledi.Şimdi kenarda kıs kıs gülüyorlardır.

Şimdi önlerinde birkaç alternatif var.Halkın emanet olarak vermiş olduğu vekalet hizmetini yapmamalarından dolayı:

Ya, aldıkları ücreti hazineye iade edecekler.

Ya,dersten kaçan öğrenci gibi devamsızlıktan sınıfta kalacaklar.

Ya da, bu milletten özür dileyip,millet iradesinin temsil makamında yemin ederek görev yapmaya başlayacaklar…
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ