Ali DEMİRDAĞ

TAHLİL

yozgatgazetesi@yahoo.com

Bana ne - Sana ne!

Merhum Hoca Nasreddin’in her sahada, hem hikmetli davranışları ve hem de kıyamete kadar kulaklara küpe olacak sözleri vardır.

Onların sayısını ve onlardan ders alacak ehl-i aklın adedini Allah çoğaltsın.Bu temenni ile, yine O’na ait bir fıkra ile yazıma başlamak istiyorum.

Bir gün Hoca’nın da içinde bulunduğu bir topluluk ayaküstü sohbet ederlerken,kucağında baklava tepsisi ile birisi yanlarından geçer.Bu arada boşboğazın biri “Bak Hocam bu adam baklava götürüyor,” der.

Hoca da:

-“Bana ne,” der.

Adam:

-“Hocam bu baklava size gidiyor,” der.

Hoca da ozaman:

-“Sana ne,” der.

Şimdi gelelim konumuza…Komşumuz Suriyede olan insan katliamı sebebiyle Sayın Baybakan “Bu konu bizim iç meselemizdir,” dedi ya.Siyaset ve medya dünyasında aleyte müthiş bir propaganda başladı.

Vay efendim, bu ülkeyi nereye sürüklüyorsun? Niye el-alemin işine karışıyorsun?Sana ne…gibi bir takım siyasi demagogların demeçlerini hayretle ve dehşetle seyrediyoruz.

Adama;boynunda bir akrep var, seni zehirliyecek diyorsun, “sana ne” diyor.

Akrebi göstermeyelim mi?

Mutfağında gaz kaçağı var,kokusu bize kadar geliyor,evin yanacak diyorsun, “sana ne” diyor.

Yangın bizi de saracak, demiyelim mi?

Eviyin temeline su akmış,çatısı başına geçecek,derhal orayı terk et diyorsun, “sana ne” diyor.

Çöken çatının altında bir sürü masum var,demeyelim mi?

Evet, bunlara bakarsan:Evinden dışarı çıkıp bakmayacaksın.Misak-ı Milli sınırları dışına kafanı kaldırmayacaksın.Çevrende olup bitenlere gözünü yumup kulağını tıkayacaksın.

O zaman ne olur,biliyor musunuz? Sizi her halde bir başka gezegene gönderirler.

Aklı başında, kendine güvenen ve gücünden emin olan,ferasetli bir lidere yakışan bir davranışla Sayın Başbakan Suriye ile; komşuluğun ötesinde ortak pek çok yönümüzü nazara vererek böyle bir söz söylemiş ve çokta isabet etmiştir.Çevremizdeki yangını söndürmek,akan kanı durdurmak,acıyan yaraları sarmak bize düşer.Sadece Suriye değil;bütün komşuların, bütün Ortadoğu’nun, gerekirse bütün dünyanın problemlerini benimsemek ve o doğrultuda bir takım şeyler söylemek ve istikbali genişçe kucaklamak;hamiyyetin,himmetin, büyüklüğünü,asaleti ve cesareti gösterir.Bunu tarihte göstermişiz,şimdi neden olmasın?Sana ne diyene, bana ne diyemeyiz!

OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ