Sürur ÖZTÜRK

EZBER BOZAN

Yeni Tarım Bakanını merak etmiyor musunuz?

12 Haziran Milletvekili Genel Seçimi’nin ardından, sıra yeni hükümetin kurulmasına ve Meclis Başkanı’nın seçilmesine geldi. CHP, yeni Grup Başkanvekillerini belirledi, yarın da AK Parti’nin Grup Başkanvekilleri belirlenecek.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in Meclis Başkanı, AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ’ın da Adalet Bakanı olabileceği konuşuluyor. Yozgat Milletvekili Yusuf Başer’in Grup Başkanvekili olması da ihtimal dâhilinde görülüyor…
Dolayısıyla, bu sürecin Yozgatlıları özel olarak heyecanlandıran bir boyutu var ve böyle olması da son derece normal… Anadolu’da bütün şehirler, kendi milletvekillerinden birisini bakan olarak görmek ister…

Ben, durumu Yozgat açısından değerlendirdiğimde, Tarım Bakanı’nın kim olacağını daha fazla merak ediyorum. Çünkü Yozgat, nüfusunun büyük bir bölümünün geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığı bir şehir. Yozgat, “Türkiye’nin tahıl ambarı” diye nitelendirilen şehirlerinden birisi olmasına rağmen, tarım ve hayvancılık alanında çok ciddi sıkıntılar yaşıyor. Diğer taraftan, “Deveci Havzası Meyvecilik Entegrasyon Projesi” ve “Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi” gibi ciddi projeleri var.

Biliyorsunuz, yeni hükümette 8 bakanlık kaldırılıyor, 6 yeni bakanlık oluşturuluyor. Bu değişiklik kapsamında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ismi “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı” olacak. Bunun tarım ve hayvancılığa daha fazla önem verileceğinin bir göstergesi olduğunu daha önce ifade etmiştim.

Bu sebeple, özellikle Yozgat’ta tarım ve hayvancılıkla iştigal eden ve Yozgat’taki seçmenlerin büyük bir kısmını teşkil eden çiftçilerin, yeniden yapılandırılacak olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na dikkat kesilmeleri daha isabetli olur diye düşünüyorum. (Yozgat, 12 Haziran seçiminde AK Parti iktidarına 170 bin 919 oy vererek, 4 milletvekilliğinden 3’ünü AK Parti’ye kazandırmıştı…)

Acaba yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı kim olacak? Yozgat çiftçileri, AK Parti iktidarının bu ‘ustalık dönemi’nde sıkıntılarını büyük oranda giderip bu alanda sıçrama yapabilecekler mi?

Sizi bilmem ama ben çok merak ediyorum…
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ