Sürur ÖZTÜRK

EZBER BOZAN

Şimdi gözler Yozgat Belediyesi’nde...

2007 yılında MHP’den Yozgat Milletvekili adayı, 2009 yılında da MHP’den Yerköy İlçesi Belediye Başkan Adayı olan Sadir Durmaz, 12 Haziran Milletvekili Genel Seçimi’nde Yozgat Milletvekili seçildi. Dün de, partisinin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Sadir Durmaz, 12 Haziran seçiminde MHP aday listesinin ikinci sırasında yer alıyordu. Birinci sıra adayı MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, uygunsuz görüntülerinin internette yayınlanması üzerine adaylıktan çekilip partideki görevlerinden de istifa edince, Sadir Durmaz birinci sıraya kaydırılmış ve böylelikle MHP’nin Yozgat’tan çıkarabildiği tek milletvekili olmuştu.

Sadir Durmaz, daha milletvekili seçilir seçilmez kendisini MHP Genel Başkan Yardımcılığı makamında buldu. Yozgat, Ekici döneminde olduğu gibi MHP Yönetimi’nde yine Genel Başkan Yardımcılığı seviyesinde bir temsilci bulundurmaya devam edecek… Bu, MHP Yozgat İl Teşkilatı açısından önemli…

Önümüzde, ciddi siyasî çalkantılara sebep olması muhtemel bir Anayasa değişikliği süreci, bununla irtibatlı olarak son derece büyük önem taşıyan Cumhurbaşkanı seçim süreci ve Mahallî İdareler Seçimi var.

AK Parti, 12 Haziran seçiminde Yozgat’ta 4-0’lık bir sonuca ulaşmış ve MHP hiç milletvekili çıkaramamış olsaydı, Anayasa değişikliği, Mahallî İdareler Seçimi ve Cumhurbaşkanı seçimi sürecinde Yozgat’ta eli hayli zayıflamış bir parti durumunda olacaktı. Fakat MHP, kaset skandallarıyla sarsılarak girdiği bir seçim sonucunda Yozgat’ta 1 milletvekili elde edince, bundan sonraki süreçler için de moral bulmuş oldu.

MHP Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, artık aynı zamanda Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı. Daha önce Yerköy Belediye Başkanlığı’na aday olmuş bir milletvekilinin, “Yerel Yönetimlerden Sorumlu” Genel Başkan Yardımcısı olması, bana kalırsa, Yozgat’ta Mahallî İdareler Seçimi sürecini de başlatmış durumdadır.

Evet, ağırlık öncelikli olarak ‘yeni Anayasa’ çalışmalarına verilecek ve MHP, Genel Başkan Bahçeli’nin bugünkü tavrından anlaşıldığı kadarıyla, muhtemelen ‘yeni Anayasa’ya karşı muhalif tavrını sürdürecektir. Ben MHP’nin bu konuda başarılı olacağına ihtimal vermiyorum. Yeni Anayasa konusunda genel bir mutabakat sağlanacak ve MHP bu konuda marjinal bir konumda kalacak gibi gözüküyor.

Ancak MHP Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz’ın, ‘Belediye seçimi’ sürecinde partisindeki makamının birtakım imkânlarını Yozgat ve Yerköy için seferber edebileceğini, bunun da AK Parti’yi zorlayabileceğini düşünüyorum.

“Daha bunları konuşmak için çok erken” diyebilirsiniz; ama eğer bu sürece şimdiden hazırlanmaya başlamazsa, AK Parti’nin kötü bir sürprizle karşılaşma ihtimali vardır.

Mahallî İdareler Seçimi için çalışmalara bugünden başlayan kazanır. Şimdi bütün gözler Yozgat Belediyesi’ne çevrilmiş durumdadır.

AK Parti’nin Yozgat Belediye Başkanı Adayı kim olursa olsun, Yozgat Belediyesi’nin bundan sonraki performansı, seçimde belirleyici olacaktır. Başkan Yusuf Başer, daha 29 Mart 2009 seçimi öncesinde bile, çıraklık döneminin sona erdiğini ve tekrar seçilmesi hâlinde ustalık döneminin başlayacağını söylüyordu. “Ustalık dönemi”ne geçiş henüz kendisini hissettirmiş değil…

Benden söylemesi…

20.06.2011
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ