Sürur ÖZTÜRK

EZBER BOZAN

Çocuklar yüzme havuzu istiyor

- “Yozgatlı çocuklar yapay şelâlede serinliyor”
- “Çocuklar yasak dinlemiyor”
- “Sıcaktan bunalan çocuklar içme suyu göletlerinde serinliyor”

Yukarıdaki haber başlıkları, bu yaz mevsiminde Yozgat basınında yer alan ajans haberlerinin başlıkları…

Yaz aylarında Yozgat gazetelerinde yer alan ve neredeyse buldukları her su birikintisine dalıp çıkarak serinlemeye çalışan çocuklara dair haberler dikkatinizi çekiyor mu?

Bence, bu haberlerin ortaya koyduğu asıl mesaj şu: Yozgat’taki çocukların yüzme havuzuna ihtiyacı var… O halde, şuna açıkça ‘çocuklar yüzme havuzu istiyor’ desek nasıl olur?

Peki, şu dar gelirli ailelerin gariban çocuklarına bir yüzme havuzu yaptıracak bir kurum, kuruluş ya da bir hayırsever yok mu?

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile işbirliği yaparak futbol sahaları açıp duran belediyelerimizin aklına, şu yoksul şehrin şen şakrak çocuklarına sağlıklı bir yüzme havuzu yaptırmak gelmez mi?

Ne olur yani, Yozgat’ın şu gariban çocuklarına, şöyle eli yüzü düzgün, başında 1-2 tane gözetmenin bulunduğu, ilgili kurum tarafından sık sık temizlik kontrolünün yapıldığı, ücretsiz olarak kullanabilecekleri kapalı bir yüzme havuzu yapılsa?..

Ben İstanbul’da yaşadığım için, bilgilerim eksik olabilir. Gazeteci arkadaşlarım hatalarımı düzeltebilirler…

Yozgat’a 7 bin 500 metrekarelik yüzme havuzu yaptırılıyormuş…

www. arkiv.arkitera.com isimli internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Yozgat İl Özel İdaresi, 7 bin 500 metrekarelik bir kapalı yüzme havuzu projesi hazırlatmış. Sitede yer alan bilgilere göre, “Ace Mimarlık Müh. Müş .İnş. ve Ltd. Şti.” tarafından 2009’da projesi hazırlanan kapalı yüzme havuzunun yapımı devam ediyor. Tasarım ekibi / Yardımcı Mimarlar da Orçun Ersan, Nilgün Deniz, Uğur Furtana, Kıvanç Cumik ve Cemal Bilir olarak sıralanıyor. Sitede, Kapalı Yüzme Havuzu projesinin oldukça ‘havalı’ grafik/resimleri de yer alıyor.

Yozgat’ta gerçekten böyle büyük ve modern bir kapalı yüzme havuzu yapılıyor mu? Yapılıyorsa, inşaatı hâl-i hazırda ne durumda? Ne zaman hizmete açılacak? Bu havuz nerede yapılıyor? Havuzdan kimler ne şekilde faydalanabilecekler?

Bazı ilçeler bu ihtiyacı kısmen gidermiş…

İnternetten edindiğim bilgilere göre, Yozgat’ın bazı ilçelerinde de kapalı yüzme havuzları mevcut.

Meselâ, Yozgat’ın Yerköy İlçesinde özel sektöre ait bir kaplıca tesisinde bir açık hava yüzme havuzu var ki, fotoğraflarına bakılırsa, turistik şehirlerdeki havuzları andırıyor…

Sorgun ve Sarıkaya ilçelerindeki kaplıca tesislerinde de büyük ve modern yüzme havuzları bulunuyor.

Rektör Varinli’nin yüzme havuzu projesine ne oldu?..

Bu arada, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnci Varinli’nin ‘halka açık yüzme havuzları’ projesine ne olduğunu da merak ediyorum. Prof. Varinli, Geçen yıl Aralık ayında yaptığı açıklamada, kampus alanına yarı olimpik ve çocuklar için çırpınma havuzunun bulunacağı bir sosyal tesis yapmayı planladıklarını belirterek, “Açacağımız bu sosyal tesisten bütün vatandaşlar yararlanabilecekler. İnsanlarımız aileleriyle birlikte gelip bu hizmetlerden yararlanabilecekler” demişti...

Japon Mimar Tatsuyo Yamamoto, ‘yüzme havuzu yapalım’ demişti…

Ayrıca, Japon Mimar Tatsuyo Yamamoto da, geçen yıl dönemin Yozgat Valisi Amir Çiçek’in daveti üzerine Yozgat’a geldiğine, Vali Çiçek, Rektör İnci Varinli ve AK Parti Yozgat Milletvekili Abdülkadir Akgül ile Sarıkaya İlçesi’nde yaptıkları toplantıda, “Bana kalırsa, TOKİ yanındaki bölgeye orman projesi çizelim; yüzme havuzu, tenis kortu koyalım” teklifinde bulunmuştu. O teklife ne oldu?

Görüldüğü üzere, ‘yüzme havuzu’ konusu, haberciler için başlı başına bir dosya konusu olmayı yeterince hak ediyor. Ne dersiniz? Ele alınsa fena mı olur?
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ