YOZGAT PEHLİVAN GÜREŞLERİNİN BAŞPEHLİVANI YUSUF CAN ZEYBEK OLDU

YOZGAT PEHLİVAN GÜREŞLERİNİN BAŞPEHLİVANI YUSUF CAN ZEYBEK OLDU

Yozgat Belediyesi tarafından bu yıl 22.’si düzenlenen Sürmeli Festivali kapsamında Yozgat Cumhuriyet meydanında düzenlenen yağlı pehlivan güreş müsabakaları büyük ilgi gördü. Final karşılaşmasında Yıldıray Pala’yı mağlup eden 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı Yusuf Can Zeybek, Yozgat’ta da başpehlivan oldu.

Yozgat otogar mevkiinden kortej yürüyüşüyle başlayan festival, Cumhuriyet Meydanı’na kadar sürdü. Kur’an-ı Kerim tilaveti, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan,  festivalin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Özkan törende yaptığı  konuşmasında özetle şunları söyledi :

“Yozgat yiğidin harman, erlerin meydan aldığı güzel ve güzide topraklar. Festival çerçevesinde düzenlenen yağlı güreşlerde sporcuların hem Yozgat Meydanı’nda hem de dünya üzerinde Türk bayrağını göndere çektirmek üzere yetişecek gençlere örnek olacak. Türk’ün ata sporu, Türklüğün bileğini, bileğinin gücünü, gösterdiği diz kırıp bilek tutup kol kola girip yola çıktığı ata sporumuz güreş için bu başlangıcı yapan kıymetli belediye başkanımıza ve bizleri bu alanda bu er meydanda yalnız bırakmayan kıymetli milletvekillerimize görev alan mesai arkadaşlarıma ve vatandaşımıza teşekkür ediyorum. Er meydanı yiğit meydanı, yenen de biziz, yenilen de hepsi gönlümüzün şampiyonu”

Yozgatta bu yıl yağlı pehlivan güreşlerinin başarıyla gerçekleşmesini sağlayan Belediye Başkanı Celal Köse ise Bozok Yaylası’nın tarihinde kahramanlarıyla, yiğitleriyle meşhur olduğunu belirterek, “Bozok Yaylası’nda Osmanlı’dan günümüze, Kel Hasan, Hasbekli Mahmut, Nasuh Akar, Celal Atik’e kadar pek çok pehlivan yetişti. Yüce Türk milletinin tarihinde de güreşlerimiz zalime, korku oldu, mazluma da umut oldu. Allah’a hamdolsun, bugün burada birinci, yağlı güreş pehlivanlarımızın da bulunduğu güreş organizasyonunu hep birlikte gerçekleştiriyoruz. İnşallah bugün bu meydanda yağlı görüşlerde dostluk kazanır, kardeşlik kazanır, birlik kazanır, beraberlik kazanır"dedi.

Konuşmaların ardından aralarında 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazanan Yusuf Can Zeybek’in de yer aldığı yağlı güreşler minik ve deste boylarda başladı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen ve Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde mücadele veren pehlivanların da ter döktüğü güreşlere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.Final karşılaşmasında Yıldıray Pala’yı mağlup eden Yusuf Can Zeybek, Yozgat’ta da başpehlivan oldu.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse,müsabakalarının son bölümünde yaptığı konuşmada ise  Yozgat’ın yiğitler ve kahramanlar şehri olduğunu ifade ederek, "Cumhuriyet Meydanı’nda 1. Yağlı Güreşleri düzenledik. Vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Başpehlivan Yusuf Can Zeybek de Yozgat’ta çok güzel bir atmosferde güreştiklerini anlatarak, "İlk defa düzenlendiği için buraya gelirken böyle güzel bir atmosferi düşünmüyordum. Sayın Belediye Başkanımıza ve Yozgat halkına ata sporumuza verdiği desteklerden bu güzel organizasyondan dolayı çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Başpehlivanlık güreşlerinde Yıldıray Pala ikinci olurken, Menderes Saltık ve Mustafa Batu üçüncülüğü paylaştı.

Yozgat 1. Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin başpehlivanı Yusuf Can Zeybek oldu

23/09/2023 16:10
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ