TÜRKİYEDE HER YIL 100 BİN İNSAN SİGARA KURBANI

TÜRKİYEDE HER YIL 100 BİN İNSAN SİGARA KURBANI

Tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle dünyada her yıl 70 milyondan fazla kişi, ülkemizde ise 100 binden fazla insan hayatını yitiriyor.

Dünya Tütünsüz Günü Dolayısıyla Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan yaptığı açıklamada tütün ve tütün ürünlerinin zararları, hastane bünyesinde tütün kullanımının azaltılması konusunda yapılabilecekler konusunda Sigara Denetim Komisyonu ile bir araya fikir alışverişinde bulundu.

31 Mayıs, tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edildiğini söyleyen Başhekim Kozan, “Sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. Sigarayı bırakmayı ertelemeden, sağlığınızın sizi mecbur etmesini beklemeden yani kısaca o sizi bırakmadan siz onu bırakın. Şimdi karar alın ve hemen uygulamaya başlayın. Kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapın.” 

Hastane bünyesinde de gerekli tedbirlerin alındığını ve bilgilendirme çalışmalarının sürekli devam ettiğini söyleyen Başhekim Kozan :“Sigara Denetim Komisyonumuza hastanemizde yürütmüş oldukları başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ederim. Sigara kullanımı ve pasif içiciliğin sağlığa zararları konusunda farkındalık yaratmak ve bireyleri sigarayı bırakmaya teşvik etmek için her yıl 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya Tütünsüz gününde siz de bir adım atabilir, sigara bağımlılığından kurtulabilirsiniz. Sağlıklı Bir Gelecek İçin Tütünsüz Bir Dünya” şeklinde konuştu.

04/06/2024 04:22
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ