KEVEN TBMM’DE KONUŞTU: ESNAFA KİRA ve GELİR DESTEĞİ VERİLSİN

KEVEN TBMM’DE KONUŞTU: ESNAFA KİRA ve GELİR DESTEĞİ VERİLSİN

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Covid-19 salgını süresince işlerini ve gelirlerini kaybeden servisçi esnaflarının, kahvehane, kıraathane ve internet kafe sahiplerinin taleplerini gündeme getirerek ‘Esnafın kredi borçları ertelenmelidir.”dedi.

TBMM’de yaptığı konuşmada servisçi esnafı ve servis şoförlerinin sorunlarını aktaran Keven, okulların açılma ihtimalinin belli olmadığını binlerce servisçi esnafının sigorta primlerinin de yapılandırılması gerektiğini belirterek şunları söyledi :

“Covid-19 salgını süresince alınan kararlar kapsamında okullar kapatıldığı için hem ülkemizde hem de ilim Yozgat'ta servisçi esnafı, servis şoförleri ve çalışanları maddi güçlük içinde hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Okul servislerinin geleceği belli olmadığı için, servisçi esnafı ödeme günü yaklaşan senetlerinin, kredilerinin akıbetinin ne olacağını soruyor. Bu insanlar, esnaf kefalet kooperatiflerinden 25'er bin lira kredi kullandılar ancak Eylül ayında iş yapıp yapmayacakları belli değil. Şu an bir gelirleri yok. Bu insanların kredi borçları için bir erteleme, yapılandırma yapacak mısınız? Yine bu servislerde çalışan binlerce emekçi, işten çıkarmanın da yasaklandığı bu dönemde günlük 40 liraya yaşamak zorunda bırakılıyor. Kısa çalışma ödeneği yerine, günlük 40 lirayı reva gördünüz. Bunca insanın vebalini kim ödeyecek?”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sunulan soru önergesinde kıraathane, kahvehane ve internet kafe sahiplerinin mağduriyetini de ileten Keven, kahveci esnafına kira desteği gibi ekonomik destek verilmesini, kredi taksitlerinin ertelenmesini ve prim borçlarının affedilmesini talep etti.

“Salgın süresince alınan kararlar kapsamında önce kapatılan sonra da oyun oynanmaması koşuluyla açılmasına izin verilen kahvehane ve kıraathanelerin sahipleri ile yüz binlerce çalışanı eve ekmek götüremeyecek durumdadırlar. Sayıları 400 bin civarında telaffuz edilen kahvehane ve kıraathanelerde hijyen gerekçesiyle sadece çay ve benzeri içecek satışı serbest olup oyun oynanması yasak olduğu için yüz binlerce kahveci esnafı zor günler geçirmektedir. Hem kendileri hem de yanlarında istihdam ettikleri çalışanları evlerini geçindirememektedirler. Verilen esnaf kefalet kredisi gibi kredi önerileriyle borçlarına yeni borçlar eklenerek devam etmektedir. Ancak zor durumda olan bu esnaflarımıza kira desteği ve gelir desteği gibi karşılıksız yardım gibi acil önlemler alınmalıdır. Kahvelerde ki oyun yasağı hijyen amacıyla anlaşılır olsa da bunca işyeri sahibinin ve çalışanların geleceği de düşünülmelidir.”

23/07/2020 20:15
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ