KEVEN, İKTİDARIN ŞEKER PANCARI POLİTİKASINI ELEŞTİRDİ

KEVEN, İKTİDARIN ŞEKER PANCARI POLİTİKASINI ELEŞTİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, şekerpancarı fiyatının açıklamadığını hatırlatarak ‘üreticinin bin bir emekle ürettiği şekerpancarının hasat zamanı geldi ancak fiyat yine unutuldu’ diye konuştu.

Keven, “Şekerpancarında iktidarın izlediği özelleştirme politikası sonucu şekerpancarı üretimi sorun yumağına dönüştü. En son devlete ait 10 fabrikanın özelleştirmesiyle Türkiye'de bulunan 33 Şeker fabrikasının 15'i devlete 12'si özel sektöre 6'sı ise Pankobirlik'e aittir. Özelleştirilen Şeker fabrikalarında çiftçinin yaşadığı mağduriyetler üretimin yüzde 20-30 arasında düşmesine yol açtı. AKP iktidarı pancar çiftçisini bu şekilde tarımdan soğuturken ekemez bir hâle getirirken şekerpancarının fiyatını bile açıklamaktan imtina ediyor. Şuan Eylül ayı içindeyiz ve ülke genelinde şekerpancarında kampanya dönemi başlıyor ama 2020 yılı şekerpancarı fiyatı belli değil! Bugüne kadar ne yazık ki miting alanlarına hapsedilmiş, siyasete malzeme yapılmış bir ürün fiyatı açıklama anlayışı var” dedi.

Şekerpancarı fiyatının her sene hasat ortasında açıklandığını hatırlatan Keven, minimum 400-450 TL arasında bir fiyatın umutla beklediğini söyledi.

“Şekerpancarı çiftçisi salgın koşullarında bir umut yetiştirdiği ürünün fiyatını bekliyor. COVID19 salgını ülkemizi ekonomik olarak zor durumda bıraktığı bu dönemde tatmin edici bir fiyat acil açıklanmalıdır. Mazotu gübresi işçiliği bütün girdi maliyetleri artarken sattığı şekerpancarının fiyatı önce ki yıllar TL olarak bir miktar artıyor gibi görünürken hem enflasyon artışına hem de doların artışına yenik düştü. Ortalama hasat dönemi olan 15 Eylül tarihinde ki kur dikkate alınırsa, 2017 yılında ton başına fiyatı 210 TL fiyatla 61 dolar iken 2018 yılında 235 TL fiyatla 38 dolara gerilemişti. 2019 yılı fiyatı ise 300 TL ile 53 dolara denk gelmektedir. Bu sene çiftçi örgütleri minimum 400 TL istiyor. Bu da şuan ki kurla 53 dolar demektir. Eğer çiftçinin giderlerini karşılamak istiyorsanız minimum 400-450 TL arasında bir fiyat açıklanmalıdır. Şekerpancarı üreticisinin yüzünün gülmesi demek esnafın gülmesi, işçinin gülmesi, nakliyecinin gülmesi demektir" diye konuştu.

21/09/2020 19:29
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ