HEMŞEHRİMİZ ŞANVER PAŞA BABACAN’IN PARTİSİNİN KURUCULARI ARASINDA

HEMŞEHRİMİZ ŞANVER PAŞA BABACAN’IN PARTİSİNİN KURUCULARI ARASINDA

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisinin kurucular kurulunda 3 Yozgatlı’nın yer almasının yanı sıra  AK Partisinin eski ekonomi kurmaylarından Ali Babacan'ın liderliğinde oluşan  Deva Partisi'nde de 3 Yozgatlı hemşehrimiz kurucular kurulunda yer aldı.Ak Parti iktidarının ekonomiden sorumlu eski Devlet Bakanlarından Ali Babacan’ın kurduğu  Deva Partisi’nin kurucular kurulunda 5 Temmuz darbe girişimi sırasında basılan İstanbul Moda Deniz Kulübündeki düğünün ev sahibi olan ve darbeciler tarafından derdest edilen emekli Korgeneral hemşehrimiz Mehmet Şanver’in isminin bulunması dikkat çekti. Babacan’ın partisinin kurucular kurulunda ayrıca  hemşehrilerimizden  Sorgunlu Prof.Dr. Bilgehan Çetiner ve Akdağmadenli Sivas eski Valisi  Hasan Canbolat’ın da bulunduğu açıklandı.. 

HEMŞEHRİMİZ ŞANVER PAŞA DA SİYASETE GİRDİ

Babacan’ın partisinde kurucular kurulunda Yozgatlı hemşehrilerimizden Anayasa mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç,Emniyet eski genel müdürü Celalettin Lekesiz ve Ak Parti eski Yozgat milletvekillerinden Mehmet Çiçek’in  yer alacağı söyleniyordu.Hemşehrimiz Haşim Kılıç’ın Deva partisinde görev almaktan bazı görüş ayrılıkları yüzünden vazgeçtiği,Celalettin Lekesiz ile Mehmet Çiçeğin ise Ali Babacan tarafından listeye dahil edilmediği bildirildi. Ancak Deva lideri Ali Babacan bu isimlerin yerine kurucular kurulunda 3 yeni isme yer verdi.Deva partisinin  kurucuları arasında en çok göze çarpan isim 15 Temmuz darbe girişimi sırasında derdest edilen emekli Korgeneral Mehmet Şanver oldu. Emekli General Şanver'in ismini kamuoyu 15 Temmuz darbe girişimi sırasında duymuştu. 15 Temmuz gecesi aralarında dönemin kuvvet komutanlarının da olduğu pek çok komutan Şanver'in kızının düğününde bir araya gelmişti.

HEMŞEHRİMİZ MEHMET ŞANVER’İN ÖZGEÇMİŞİ 

16 Kasım 1957'de Yozgat'ta dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Yozgat'ın Yerköy ilçesinde tamamladı. 1972'de Kuleli Askeri Lisesi'nde askeri öğrenci olarak üniformalı hayatına başladı. 1975'te girdiği Hava Harp Okulu'ndan 1979 yılında teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1980'de Çiğli-İzmir'de jet pilotluğu; 1981 yılında Konya'da Harbe Hazırlık eğitimini tamamladı.

1981-1991 yılları arasında sırasıyla 8. Ana Jet Üs Diyarbakır 181.PARS Filo Komutanlığı'nda ve 4. Ana Jet Üs Mürted/Akıncı-Ankara 141. KURT Filo Komutanlığı'nda görev yaptı. Bu dönemde ikili ve dörtlü kol liderliği, uçuş öğretmenliği, tecrübe-test pilotluğu, standardize ve kıymetlendirme pilotluğu özelliklerini elde etti. 141. KURT Filo personeli olarak 1. Körfez Savaşı'nda lider uçucu olarak görev yaptı.

1991'de girmeye hak kazandığı Hava Harp Akademisi'nden 1993'te kurmay yüzbaşı rütbesiyle ve dereceyle mezun oldu.

1993-1997 yıllarında 9. Ana Jet Üssü Balıkesir'de sırasıyla 192. KAPLAN Filo kol komutanlığı ve harekât subaylığı ile üs harekat kısım amirliği görevlerini tamamlayarak 1997 yılında 192. KAPLAN Filo Komutanlığı'na atandı.

KAPLAN Filo Komutanlığı döneminde NATO'nun Bosna operasyonu kapsamında İtalya'da intikal halinde olan filo ile Bosna üzerinde uçuşa yasak bölge hava savunma görevi icrası faaliyetlerinde NATO madalyası ile ödüllendirildi. Yine filo komutanlığı döneminde 192. filo Türkiye'de en başarılı Hava Savunma Filo'su seçildi ve Şanver, Üstün Birlik Yetiştirme ve Eğitim Başarı ödülüne layık görüldü.

1999-2001 yılları arasındaki Ottawa-Kanada Askeri Ataşelik görevini takiben tekrar 9. Üs Balıkesir'e atandı.

Harekât Komutanlığı esnasında yapılan atış yarışmalarında kendisine bağlı filolar olan 191. KOBRA Filo Türkiye birincisi, 192. KAPLAN Filo ise Türkiye ikincisi oldu. 9. Ana Jet Üs-Balıkesir'den Malatya'ya intikal eden birliğin komutanı olarak 2. Körfez Savaşı'na katıldı. Ağustos 2003-2004 döneminde ise 1. Taktik Hava Kuvveti Eskişehir Harekat Başkanlığı görevini ifa etti.

Ağustos 2004 Yüksek Askeri Şûrası sonucunda birinci sıradan tuğgeneralliğe, 2008 ve 2012 yıllarında yine birinci sıradan tümgeneral ve korgeneralliğe terfi etti.

Generallik kariyeri boyunca; Hava Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı Plan Program Daire Başkanı, 9. Ana Jet Üs (Balıkesir) Komutanı, 1. Kuvvet (Eskişehir) Kurmay Başkanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanı, 1. Hava İkmal Bakım Merkezi (Eskişehir) Komutanı, Hava Lojistik Komutanı, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

Üs komutanlığı esnasında En Başarılı Muharip Birlik Ödülü'nü alarak Eğitim Başarı Ödülü ile taltif edildi. 2015-2016 döneminde ise Muharip Hava Kuvveti komutanı olarak görev yaptı.

15 Temmuz sonrasında erkene alınan ve 28 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şûra toplantısında görev süresi bir yıl uzatılarak İstanbul'a Harp Akademileri komutanı olarak atandı. Bu sonucu kabul etmeyen Korg. Şanver, 1 Ağustos 2016'da istifa ederek 15 yaşında başladığı üniformalı yaşamına 44 yıl sonra 59 yaşında son verdi.

İyi derecede İngilizce bilen Şanver, Sevda Hanım'la evli ve iki çocuk babasıdır.

10/03/2020 21:55
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ