CHP MİLLETVEKİLİ KEVEN'DEN ŞİFA HASTANESİ'NE İLİŞKİN AÇIKLAMA

CHP MİLLETVEKİLİ KEVEN'DEN ŞİFA HASTANESİ'NE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat'ta Özel Şifa Hastanesi'nin yerinin satışıyla ilgili olarak yeni bir açıklama daha yaptı.Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse'nin açıklamalarına değinen milletvekili Keven, Şifa hastanesinin yerinde bundan sonra yapılacak her türlü imar planının takipçisi olacağını  belirterek “ yeşil alan statüsündeki parselin üzerinde bir imar değişikliği yapılırsa mutlaka yargıya başvuracağım”dedi.

CHP Yozgat milletvekili Ali Keven,şifa hastanesi yerinin satış ihalesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada aynen şunları söyledi :

“Yozgat'ta Halk Bankası'nın mülkiyetine geçen Özel Şifa Hastanesi binasının elektronik ihale ile satışı gerçekleştirildi. Bu alanı Yozgat Belediyesi AKP Meclis Üyesi bir iş insanı satın aldı. Buraya kadar bir sorun yok gibi görünüyor. Ancak ihaleye giren Yozgat Belediyesi'nin 7.5 milyon liradan başlayıp 10.5 milyar liraya kadar teklif verdiği sonra da ihaleden çekildiği görülüyor. Burası yeşil alan olarak değiştirilmiş 6038 metrekarelik bir arazi. Burası yeşil alan olduğu halde AKP’li Belediye Meclis Üyesi  şifa hastanesinin yerini  11.5 milyon lira vererek satın aldı. Belediye'nin burayı alacak bedeli veremeyip ihaleyi alamaması ve burayı kamuya ait bir alan haline getirememesi kamuoyunca düşündürücü bulunmaktadır. Yozgat Belediyesi 1 milyon lirayı nasıl bulamadı? Merak edilen konu; bitişiğinde Valilik binası bulunuyor oluşundan dolayı bugüne kadar defalarca duyurusu ve haberi yapılan 'otopark ve sosyal tesis gibi kamuya açık bir tesis yapılacağı' haberlerinin tamamen boşa düşmesidir. Buna kim sebep olmuştur? Belediye'nin burayı alabilecek teklifi vermemesinin sebebi nedir?

Belediye Başkanı Celal Köse bir açıklama yaptı dedi ki ‘bu durum hukuki olabilir ama bu meclis üyesinin ihaleye girmemesi lazımdı’ Bunu AKP grubunun meclisindeki en üst konumda bulunan biri söylüyor ve kendi parti grubunda ki bir kişiyi burayı almaktan vazgeçiremiyor. Yozgat'ta yüzlerce girişimci iş insanı var. Bunca insan yeşil alan olarak belirlenmiş bir yere gidip 11.5 milyon lira gibi yüksek bir rakam verip satın almıyor. Ama ne hikmetse meclis üyesi tüm itirazlara rağmen ihaleye girip satın alıyor. Bu durumu tüm Yozgat olarak sorgulamak zorundayız. Çocuklarınıza yeşil alanlarına yüksek apartmanlar dikilmiş bir Yozgat bırakmak istemiyorsanız sorgulamak zorundasınız.”

Yeşil alanların zaman içerisinde  imar değişikliğiyle konut veya ticaret alanı yapıldığını hatırlatan Milletvekili  Keven, ‘Ülkemizde yüzlerce imar yolsuzluğu örneği yaşandı yaşanıyor. Yozgat'ta da birçok kamu arazisine yapıldığı gibi buraya çok katlı konut imarı verilerek bu parselde büyük bir rant mı hazırlanmaktadır ? ’ diye sordu.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse'nin yaptığı açıklamada yeşil alanın kesinlikle değiştirilmeyeceği sözü üzerine Yozgat Milletvekili Ali Keven, ‘burada gidilecek her türlü imar değişikliğinin takipçisi olacağımın ve işlenecek bir kent suçunu yargıya taşıyacağımın bilinmesini isterim. Yozgat Belediyesi veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla burasının imar durumunun değiştirilmemesi hakkında Cumhuriyet Halk Partisi olarak takipçisi olacağız.” dedi.

20/07/2020 21:29
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ