BAŞKAN ERVA YURTLU: GAZZELİ ANNELER İÇİN DİMDİK AYAKTAYIZ

BAŞKAN ERVA YURTLU: GAZZELİ ANNELER İÇİN DİMDİK AYAKTAYIZ

AK Parti Yozgat İl Kadın Kolları Başkanı Erva Kevser Yurtlu, parti binası önünde yaptığı yazılı bir basın açıklaması ile İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden saldırılarında 34 bin 683 kişinin öldüğünü, 9 bin annenin hayatını kaybettiğini ve 78 bin 18 kişinin yaralandığını hatırlatarak “ İsrailde devam eden zulüm ne zamana kadar devam edecek.Yeter artık İsrail,kanlı ellerini annelerin,sivillerin ve çocukların üzerinde çek “dedi.

Açıklamasında  Gazzede günde ortalama 63 kadının öldüğünü ve 37 annenin de kaybolduğunu hatırlatan AK Parti il kadın kolları başkanı Erva Kevser Yurtlu Filistin'de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadının  risk altında bulunduğunu ,her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yaptığını , yaşanan tüm zulme, acıya rağmen, eşini, evladını, ailesini kaybetmesine rağmen çocukları için, ülkesi için dimdik ayakta duran Filistinli annelerin acılarının günün birinde sona ereceğini söyledi.

 AK Parti İl Başkanı Çelebi Altuntaş, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Muhammed Ali Gün ve çok sayıda partilinin hazır bulunduğu basın açıklaması proğramında  AK Parti Kadın Kolları Başkanı Erva Kevser Yurtlu, basın açıklamasında daha sonra  şu ifadelere yer verdi;

“Pazar günü anneler günü. Günlerdir her yerde tatlı bir telaş yaşanıyor. Anneler günü öksüzlerin ve evladını kaybeden annelerin de ağır imtihanı… Fakat bir yandan da dünyanın orta yerinde, yanı başımızda Filistin’de, Gazze’de, Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı. Biz bugün okuldan gelecek çocuklarımızı, Gazzeli anneler ise çocuklarına verecek bir lokma ekmeği bekliyor. Bizler karışmasın diye çocuklarımızın defterlerine, kitaplarına isim yazarken, Gazzeli anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor. Bir kadın, bir anne olarak çok net ifade ediyorum: her can tek, her can biricik ve ‘bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir.’ Filistin Sağlık Bakanlığının 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre; İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı. Birleşmiş milletler kadın biriminin raporuna göre Gazze’de 9 bin kadın öldü. Günde ortalama 63 kadın hâlâ ölüyor ve bunların 37’si ise anne. Kayıp ve akıbeti bilinmeyen kadınların sayısı 2 bin 100. Peki ya sağ kalan ve yaşam savaşını sürdürmeye, çocukları için hayata tutunmaya çalışan kadınlar, anneler! Filistin’de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadın risk altında. Her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor. Ne diyordu Gazzeli anne? ‘Ben 6 çocuk doğurmakla yükümlüyüm. Çünkü 2’sini İsrail öldürecek, 2’si eve ekmek getirmek için çalışacak, 2’si de okusun ki ülke için işe yarasın.’ Ya anne olduğunu göremeden, karnında bebeği ile ölen kadınlar, ölen annesinin bedeninden ameliyatla alınan bebekler… Zor şartlar, ölümle burun buruna yaşamak ve yetersiz beslenme nedeniyle erken doğum yapan,  sütü kesilen anneler… Gazze’deki her 5 kadından 4’ü, aile bireylerinden en az birinin üst üste iki öğün yiyemediğini ifade ediyor. Çocuklar, annelerinin gözü önünde eriyor.”

11/05/2024 11:04
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ