BABACAN: BU ÜLKENİN EKONOMİSİ MAHVOLDU..BERBAT OLDU

BABACAN: BU ÜLKENİN EKONOMİSİ MAHVOLDU..BERBAT OLDU

DEVA Partisi genel başkanı Ali Babacan partisinin Akdağmadeni ilçe toplantısına katılmak üzere Yozgata geldi.Babacan,Yozgatın Akdağmadeni ve Sorgun ilçesinde ilgiyle karşılandı.DEVA Partisi lideri Babacan,Akdağmadeni ilçe kongresinde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın ekonomik politikalarını eleştirdi.

Önceki gün Çorumun İskilip ilçesinde partisince düzenlenen kongreye katılan DEVA Partisi genel başkanı Ali Babacan  Yozgat gezisinin başlangıcında Alaca üzerinden Sorguna gelerek önce Sorgun Ticaret ve Ziraat  odası  ile ilçedeki bazı  STK örgüt mensuplarıyla biraraya gelerek  özellikle ülkenin ekonomik sorunları konusunda sohbet etti. DEVA Parti Yozgat İl başkanı İsmail Yılmaz ile dava arkadaşlarının  kendisine eşlik ettiği Ali Babacan, Sorgunda vatandaşları parti otobüsündn selamladı..  Babacan Sorgun ilçesinde  bir gurup vatandaşla kahvehanede biraraya geldi.Burada vatandaşların sorunlarını dinleyen DEVA lideri Babacan Cuma namazını Sorgunda kıldıktan sonra Akdağmadeni ilçesine hareket etti.

Yozgatın Akdağmadeni ilçesinde parti teşkilatı tarafından coşkuyla karşılanan DEVA lideri partisinin 1.olağan ilçe kongresinde ülke gündemine ilişkin görüşlerini açıkladı.Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ‘Ekonominin kitabını yazdım’ sözlerini eleştiren Babacan,  “Ekonominin kitabını yazdım’ diyor. Hangi kitap bir sormak lazım? Artık o eski dönemin başarılarıyla övünüp durmayı bırakın. Bu ülkenin ekonomisi mahvoldu. Berbat oldu. Sen hukuku yok et, ülkenin, iktidarın rotasını 28 Şubatçı Perinçek gibi adamlar çizsin, mafya-çete liderleri siyaseti dizayn etsin; sonra da git, sağda solda düşman ara. Olan bu milletin insanlarına oluyor.”dedi.

“Kötü yönetim yüzünden önümüzü göremiyoruz” diyen DEVA partisi lideri Ali Babacan, “Bu kötü yönetim yüzünden önümüzü göremiyoruz. Sisli bir havada araba kullanır gibi Büyük bir belirsizliğin içinde ülke. Sisli havada nasıl herkes duruyor ve yavaşlıyorsa, yatırımcılar da yavaşlar. Şu son üç beş senelik sisli havayı silip atacağız ülkemizin üzerinden. Hep beraber özgür, zengin, iddialı ve itibarlı bir ülkenin yurttaşı olmanın huzurunu yaşayacağız. İnanın az kaldı. Enseyi karartmaya gerek yok.” şeklinde konuştu.
Hazine ve Maliye Eski Bakanı Berat Albayrak’ın dolar kuru 5,47 TL iken kura ilişkin yaptığı bir konuşmayı ekrana yansıtan Babacan şunları söyledi:

“Dolar 5.47’ye düştü diye övünüyorsun da arka kapıdan Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini cayır cayır sattığını niye açıklamıyorsun? Bu dürüstlük mü? Bunu Sayın Cumhurbaşkanı bilmiyor mu? Çağırıp sormuyor mu? ‘Ya oğlum ne yapıyorsun sen?’ demiyor mu? ‘Merkez Bankası 13 yılda 8 milyar dolar satarken açık ve şeffaf bir şekilde yapmış da sen niye bu ülkenin rezervini gizli kapaklı satıyorsun oğlum?’ diye niye sormuyor? Haberi olmadan böyle bir şey yapılması mümkün mü? O gün bugündür soruyoruz, 130 milyar dolar nerede diyoruz, hâlâ çıkıp cevap veremiyor.”

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin yürürlüğe girdiği 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren dolar kurunun seyrini ekrana yansıtan Babacan, “Sayın Erdoğan, yazdığı ekonomi kitabının kapağına bu grafiği koyabilir. Bu grafik hepsini özetliyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekonominin kitabını yazdık, yazmaya devam ediyoruz” açıklamalarını da izleten Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:
“O hangi kitap? Bizlerin ekonomiyi yönettiğimiz dönemden, ortak akıl ve istişarenin egemen olduğu dönemden bahsediyorsa, o kitabı yazanlar başkaları. Bizler kendisine rağmen yazdık. O günlerde dolar 1 lira, 2 liraydı. Artık eski dönemin başarıyla övünmeyi bırakın. Son beş altı yılı anlatın. Eğer bir şeylerin kitabını yazdım diyorsanız, şu son üç buçuk yıllık dönemin kitabını yazın. Ülkenin ekonomisi mahvoldu.”

DEVA lideri Babacan, “İktidar tarafında ‘Önce hukuk, önce adalet’ diyen hiç kimse kalmadı. ‘Kurallar önemli. Kurumların bağımsızlığı önemli’ diyen birisi yok. Biri de demiyor ki ‘Ülkenin iç güvenliğinden sorumlu bakanı sağı solu tehdit etmeyi bıraksın’. Biri de çıkıp demiyor ki ‘Küçük ortak cezaevinden çıkan mafya liderlerini makamında ağırlamaktan vazgeçsin’. Sen hukuku yok et, ülkenin, iktidarın rotasını 28 Şubatçı Perinçek gibi adamlar çizsin, mafya-çete liderleri siyaseti dizayn etsin, sonra da git, sağda solda düşman ara.. Olur mu böyle bir şey?”şeklinde konuştu.

Türkiye’nin tarımda Avrupa’nın en çok üretim yapabilecek ülkesi olduğunu vurgulayan Babacan hükümetin tarım politikasını ise şöyle eleştirdi :

“Bizim ülkemiz tarımdan Avrupa’nın en çok üretim yapabilecek ülkesi. Avrupa’nın en büyük toprakları bizde. Fakat üretemiyoruz. Çiftçimiz gübrede zorluk çekiyor. Çiftçiye destek olması gereken Tarım Kredi Kooperatifi de marketçiliğe soyunuyor. Bunun adı cehalet. Sorunu çözmek yerine sürekli şov. Ben 11 yıl Ziraat Bankası’ndan sorumluydum. Bir tek çiftçinin traktörüne haciz konmadı. Tarla, traktör haczine başladılar. Derhal kalkacak bunlar. Çiftçinin bu duruma düşmesinin nedeni kendi suçu değil hükümetin suçu. Biz ne yapacağız? Çiftçinin kullandığı mazotun ÖTV’sini geri vereceğiz. Kullandığı gübrenin yarısını devlet olarak karşılayacağız. Tüm sulama projelerini ilk 5 yıl içerisinde tamamlayacağız. İnanın Türkiye’deki tüm sulama projelerini toplayın bir tane Kanal İstanbul parası etmiyor. ‘İnadına yapacağım’ diyor değil mi? Niye, rant var orada. Biz yüzde 50’ye varan yem desteği sağlayacağız. Tarımda kullanılan elektrikte özel düşük tarife uygulayacağız. Ama en önemlisi demokrasiyle, hukuk bazlı yönetimle, işini bilen, ehil ve çalışkan kadroların iş başına gelmesiyle ekonomiyi toparlayacağız.”

Deva lideri Akdağmadeni ilçesinde esnaf ziyaretlerinde bulundu.İşyerlerine uğradığı esnafların sorunlarını dinleyen Babacan akşem yemeğini Akdağmadeninde yedikten sonra Sivasa hareket etti.

DEVA Partisi Yozgat il başkanı İsmail Yılmaz , Sorgun ve Akdağmadeni ilçesinde partisinin lideri Babacan’a gösterilen sıcak ve yoğun ilgiden dolayı vatandaşlara teşekkürlerini dile getirdi..

20/11/2021 02:23
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ