Mehmet UZEL

HAYAT SADECE ÜÇ KELİMEDİR

"ONLAR SOKAĞIN HAYVANIDIR"

            Yazmazsam delireceğim,eğer bir sokağa girdiğinizde o sokağın kedi ve köpekleri insanlardan kaçmıyorsa bilink ki o sokakta iyi insanlar yaşıyordur.Fakat girdiğiniz bu sokakta kedi ve köpekler insanlardan kaçıyorsa,insanları görünce uzaklaşıyorsa o sokakta hayvan severler oturmuyordor.Bir sokağın kedi ve köpekleri o sokakta yaşayanların insani değerlerinin önemli bir ölçütü olabilir...
            Unutmayalım ki hayvanlar Cenab-ı Allahın bizlere emanetidir.Cenab-ı Allah, "Rabbim der ki; hayvanlar benim sessiz kullarımdır,şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklar." diye buyuruyor.Dünyada ki her canlı gibi sokak hayvanları da bu doğanın bir parçası ve her canli gibi onların da barınma,besleme ve güvende yaşama hakkı bulunuyor.
Bir kedi kışın 6 buçuk saat,Köpek ise 16 buçuk saat boyunca hiç bir şey yiyip içmezse soğuk havaya karşı direncini yitirir ve hayatta kalamaz.İnsani değerleri taşıyan herkesin  bu konuya duyarlılık göstermesi ve evinin,iş yerinin,sokağınihatta yaşadığı bölgedeki parkların bir köşesine bir kap yemek ve su bırakması insani bir erdem ve sorumluluktur..
            Ayrıca yemek restoranları da sokak hayvanları için bazı uygulamalar başlatabilirler..İstanbul ve Ankara da bazı restoranlarda,yemek masalarının üzerinde "Lütfen yemek artıklarınızın içine kürdan atmayınız,sevimli dostlarımız ile paylaşacağız" şeklinde not bulunmaktadır. Restoranlarda arda kalan yemeklerin sokak hayvanlarına verilmesini sağlayacak benzeri bir uygulamayı Kayseri deki Lokantacılar,Kebapçılar,Baklavacılar ve Pastane Odası da hayata geçirebilir.Bu şekilde hem yiyeceklerin çöpe atılmasını engelleyerek israfın önüne geçebilir hem de sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin beslenme ihtiyacına katkı sunabiliriz.
            Unutmayalım ki sokakta yaşayan kedi ve köpekler bizim yardıma muhtaç sessiz dostlarımızdır…
            Ben burada sokak hayvanları konusunda çok duyarlı olan Kayseri Valisi Şehmus Günay,Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’le,Talas Belediye Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’a,Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a,Kayseri Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Buket Ergin’e teşekkür ederim..

    2013 yılında beri Kayseri sokak hayvanlarının her zaman yanında olan KAYHAKDER (Kayseri Hayvan Hakları Koruma Başkanı) Nigün Üzel’e de çok teşekkür ederim..

 

 

OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ