Mehmet UZEL

HAYAT SADECE ÜÇ KELİMEDİR

KADIN….

 Kadınlar gününü oldum olası sevemedim. Hele de ülkemizde ticari meta haline getirilen, anlamını, içeriğini kavramadan kutlanan günlerin aslında hepsine karşıyım..
  Nasıl olmam ki,2022yılı içersinde öldürülen kadın sayısı 450 ‘nin üzerinde 
  Ne oldu bu insanlara. Beyinlerine virüs mi girdi anlamış değilim. Bu sevgisizlik, bu nefret niye niçin? Nerede bu ülkenin sosyologları, sosyal bilimcileri? Eğitimcileri nerede? İnsan hayatının hiç mi değeri yoktur? Bu ülke de insan olmak hele de kadın olmak tarifi mümkünsüz bir kederdir. Eğitim yok, düşünmek yok, yazmak zaten yok. O halde kadınlar niye var oldu..
  Salt yemek, içmek, çocuk doğurmak içinmi var kadın? Kadın gülmez, gülümseyemez, kahkaha atamaz günah.Kadın hamile ise sokağa çıkmaz. Kadın otobüse binemez. İlle de binecekse Allah tan Kayseride pembe otobüs yok, pembe olanına binmeli...Bisiklet mi? Aman Allah o zaten şeytan icadı..Şort giyemez..Ama şalvar olabilir tabii..
   Asansöre binemez.Hem asansör gavur icadı..Yürüyüş yapamaz..
   Kadın yatmaz, uyumaz.. İlle de uyuyacaksa yorgan ve battaniye kulanmamalı. Hem zaten kadın üşümez ki..Kadın açıkmaz, gülmez, düşünmez, ağlamaz, susamaz.. Çünkü kadın insan üstü bir varlıktır.
  Nasıl olmasın ki, yoksulluk içinde bile taştan ekmeğini çıkaran kadın..Hatta taşı kaynatıp suyuna ekmek doğrayan kadın..Acısını, sancısını, bağrına basıp, tarlada çapa yapan evde çorbayı kaynatan.. Dikiş, nakış yapıp elini kanatıp, para kazanıp çocuk okutan.. Evde aile içi şiddete katlanıp, kader diye ağlayamayan bile.. Namusunu,şerefini,ırzını korumak için hapse düşen..Onlar sadece kadın..Onların adı kadın...
  Aş iş derken hayatı orda burada sönen ve söndürülen kadın.. Fakirlik ve eğitimsizliğin had safada olduğu bu ülkede kadın olmak işte böyle bir şey..
   Her toplumda olduğu gibi bizde de fakirler, zenginler, zekiler, aptallar, kurnazlar, güzeller, çirkinler, ruhsuzlar, hayasızlar, vicdanlılar, vicdansızlar var..Birde hırsızlar..Hiç affetmediğim hırsızlar..Umutları çalan, duyguları çalan,ruhları çalan, geleceği çalan, kadınları çalan...

   Ben buradan İlimizde  kadın haklarını en güzel savunan Kayserimizin ilk kadın Avukatı,gene Kayserimizin ilk kadın Milletvekilimiz Av.Sevgi Esen,her platform da Kadınlar için çok uğraş veren Dr.Sema Karaoğlu,gene şekilde Kadın hakları Savunucu Ecz.Ayşe Uzunlu,Şükran Özer ve  Kadın hakları konusun 4 kitap yazan yazar Özlem Akşit’de  çok teşekkür ederim…Ben bu dostlarımı gelecekte Kayseri yi çok güzel temsil edeceklerinden  aynı zamanda yıllardan beri kadın haklarının savunucu olan bu dostlarımı Mecliste de görmek isterim..

OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ