Mehmet UZEL

HAYAT SADECE ÜÇ KELİMEDİR

ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM

im ne derse desin, bu çağın en büyük sorunlarından biri uyuşturucu dediğimiz illet.. Bunun da çok çeşidi var…Ama her biri gençliği, geleceğimizi yok ediyor. Çoğu zaman daha az tehlikeli gibi görüneniyle alıştırıyorlar bu illeti. Hayattan, yaşamdan alıyor bu zehir gençlerimizi..

Geçenler Kayseri Narkotik Şube Müdürlüğünü ziyaret ettim  Narkotik şubede çalışan arkadaşlar müdüründen çalışan polislerin hepsi sorumluluğunu bilen ve işin ehli olan kiilerdir.. .. Narkotik Şube Müdürlüğüne girdiğimde kendimi filim setinde hissetim.. Narkotik elemanlarının hepsi genç, yakışıklı, çok değişik giyimleri olan atletik yapılı arkadaşlar.. Ama gözlerinden ışık saçılıyor.. Narkotik Şube Müdürü , polis akademisi mezunu alt yapısı olan, yasaları çok iyi bilen biri olduğunu gördüm..

Çünkü Kayseri Narkotik Şube Müdürlüğü, uyuşturucu yakalama da Türkiye’de 1.sırada yer almaktadır.. Bu da Kayseri Emniyetin başarılı çalışmasını göstermektedir.

Zehir tacirlerine karşı, polis, jandarma ne kadar önlem alsa onlar yöntemlerini değiştiriyor…

İlla buluyor çocuklarımızı, gençlerimizi…

Kayseri uyuşturucu güzergahında olan bir il.. Burada da alınan tüm önlemlere rağmen her gün uyuşturucu yakalanmaktadır..

Birkaç yıl önce çokça bonzaiden ölüm haberleri alırdık..

Şimdilerde sanki o belanın kullanımı azalmış gibi, diğer uyuşturucuların satışı, kullanımı çok engellenemedi.

Narkotik Şube müdürünün anlattığına göre, okul çevrelerinde, uyuşturucu satışını engellendi. Kayıtlı torbacılara adeta göz açtırılmıyor.

Tabi bu sadece polisle olacak iş değil Ailelerde çocuklarına sahip çıkmalı.Her zaman Emniyet Müdürünün dediği gibi en narkotik polisi Annedir..Annelere çok iş düşmektedir..Çünkü uyuturucu kullanımı ilkokullara kadar indi..

Okullarda farkı kültürel, sosyal, sportif programlarla gençler enerjilerini faydalı bir şekilde değerlendirebilmeliler.

Bence, yerel yönetimler, mahallelerde, semtlerde gençlerin zamanlarını sağlıklı ortamlarda geçirebilecekleri mekanlar oluşturmalılar.

Spor bu anlamda gençleri kötü alışkanlıklardan koruyacak en büyük etkenlerden biri.

  Günlük,saatlik olarak tutulan rezidans  dairler de her türlü yasa dışı işler yapılmaktadır.. bilgiye göre, en fazla uyuşturucunun yakalandığı yer rezidans dairelerdir.. 

Bir de bu belaya bir şekilde musallat olanları kurtarmak için yapılması gerekenler var.

Kayseri Eğitim Araştırma bünyesindeki ANATEM’i, çok daha donanımlı, çok daha geniş kadrosu olan bir bağımsız hastaneye dönüştürülmeli..

Burada tedavi gören bağımlıları hayata döndürecek çalışmalar yapılmalı.
   Bu konuda en güzel çalışmayı Kayserili İş Adamı Saffet Arslan,3000 üzerinde  sokak çoğunu bu illetten kurtarmıştır..İpeksi dokunuş adı altında Emniyet Müdürlüğü ile ortak çalışması sonucu bu çocuklara spor eğitimi aldırarak ailelerine ve okullarına geri dönmelerini sağlamıştır…Saffet Arslan,her zaman şunu söyler;” Dünya’yı kirlenmemiş kalpler kurtaracak” der.

OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ