Mehmet UZEL

HAYAT SADECE ÜÇ KELİMEDİR

BİR OKUL AÇILIR, BİN HAPİSHANE KAPANIR

Evet, uzun bir tatilin ardından ders zilli çaldı. Milyonlarca çocuğumuz yeni eğitim yılına başladı. Ve binlerce öğretmenimizde onlarla beraber bu serüvenin eşiğin de.. Biliyorum, tatilden sonra öğretmen için de yeniden okula dönmek zordur..

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ,ilk zili çaldı. Çok güzel mesajlar verdi. Ülkemizin eğitimli bir nesle her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır. Okula yeni başlayacaklar heyecan içindeler mutlaka bir takım şeylerin de farkında olmadıkları muhakkak.

Eğitim ülke genelindeki görüntüsü, ilk günün heyecanı gibi dört dörtlük olmayabilir. Mesela, okullu ve sınıflarında öğretmenleri olanlar Doğuda güneydoğuda iç savaş görüntülerinin ortasında okulları, derslikleri, öğretmenleri hatta defterleri, kitabı bile olmayan çocukların boş ve umutsuz bakışlarını göremeyecekler asla!

Geçtiğimiz günlerde Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde ara eleman yetiştirecek ikinci okulun açılması için özveri ile çalışan OSB Başkanı Tahir Nursaçan, daha çok okul yapılması için girişimlerde bulunduklarını, hatta bu konuda ücretsiz arsa verdiklerini söyledi. "Eğitim her şeyin başı olduğunu, bu konuda Türkiye'nin ilk tasarım bölümünü açarak mobilya sektöründe örnek OSB olduklarını söyledi..

Okul çevresinde tedbir Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, öğrencilere her alanda kendilerini yetiştirmelerini tavsiye ederek, "Değerli öğrencilerimiz sadece ders kitaplarına bağlı kalmayın bunların da dışına çıkın, kendinizi olabildiğince geliştirin. Bunları yaparsanız başarıyı yakalayabilirsiniz, yoksa sıradan öğrenci olursunuz. Öyle bir iş seçmelisiniz ki mezun olduktan sonra da sadece Türkiye'ye değil dünya ya faydalı olmalısınız, alanınızda lider olmalısınız." dedi.

Öğrencilere uyarıda bulunan Vali Günaydın, okul çevresinde şüpheli gördükleri kişileri okul idaresine bildirmelerini istedi. Bu konuda uyuşturucu konusunda amansız bir mücadele veren Kayseri emniyet Müdürü İbrahim Kulular'la yaptığım görüşmede, terör ve uyuşturucuya göz açtırmayan Emniyet Müdürü Kulular, okul etrafında uyuşturucu, torbacıların hiç birinin barınmasının mümkün olmayacağını bu konuda okul idarecileri ve ailelerle her zaman temasta olduklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve Vali Günaydın’ın öğrencilere karşı babacan davranışları çok dikkatimi çekti. Belediye başkanı ve valiyi ilk defa okullarında gören öğrenciler, başkan ve valinin davranışlarından çok mutlu oldular.

Başkan Büyükkılıç, "Bir okul açılır bin hapishane kapanır. Bir yıllık varlık istersen buğday, on yıllık varlık istersen ağaç, yüzyıllık istersen insan yetişir. Çünkü bir okul açılırsa bin hapishane de kapanır.

İşte bu sözlerle ne güzel anlattı Başkan büyükkuılıç,,eğitim ve öğretimin önemini..

Bu ülke hepimizin...

OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ