Mehmet UZEL

HAYAT SADECE ÜÇ KELİMEDİR

BİR ÖNEMLİ TARİH,1974

       Kimimiz daha çocuk,kimmimiz ergen,kimi delikanlı,kimi yavuklusu askerde genç bir kız,Anneler,Babalar demeyeceği daha..Ne günler Radyo başı nöbetler,iç çekilerek işitilen haberler..Bir parola ile tarih yazılan  günler..Ayşe tatile çıkabilir..Öncesi hazırlıklar var elbet..Ayşe’nin tatil öncesi valiz toplayıp yola çıkması mesala..

       “AYŞE 48 YIL ÖNCE TATİLE ÇIKMIŞTI.."
       Evet harekat 20 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk Silahlı Kuvvetlerinin Garanti Anlaşmasının  lll. maddesine dayanarak gerçekleştirildi.Tam 48 yıl geçmesine rağmen hala unutulmayan Kıbrıs Barış Harekatı bu anlamlı günde Türkiye’nin gündemindeki konuları arasında yer alıyor ve bütün Türkiye de çoşkuyla kutlanıyor..
       Türk’e kefen biçenin sonu her zaman ki gibi hüsran oldu…O biçilen kefen,kefenin biçenin kendisine kefen oldu..Dünyanın gözü önündeTürkler katliama uğruyorlardı..Bir süre önce Kayseri Üniversitesinin davetlisi olarak Kayseri’ye gelen Kıbrıs Başbakanı Ersin Tatar’la gelen Kıbrıslı Gazeteci dostlarımla yaptığımız görüşme de;”Gözler havada ve denizde idi”  “Neden?” diye sorduğumda…”Katliamalar vadı Rumlar bizi katlediyordu..Gözlerinden yaş gelerek anlatmaya başladı:Biz bunu yaşadık..Allah kimseye yaşatmasın …Ne katliamalar gördük..Türkler geliyor..Selam Türk’ün bayrağına..Geldiklerini gördüğümüzde ..Toprağı öptük..Şükürler olsun ki geldiler dedik,dualar ettik..Adama çıkamazken Beşparmak dağlarına Türkler oraya tank çıkarttı..
       Kıbrıs Barış harekatının 48.yıl dönümü..Türk Milleti KKTC’nin yaşam hakından vazgeçmeyecektir..Türkün Yavru Vatanı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti..”Türk Barış Harekatı yapılmasaydı ,Kıbrıs Türk Halkının başına gelecek olanlar,savunmasız köylerde yapılan toplu katliamalarla kendini belli eder.Kıbrıs davasının yılmaz savaşçıları,merhum Dr. Fazıl Küçük,Rauf Denktaş,Korkusuz mücahitleri,şehitler ve gazileri saygıyla anıyoruz..
       Kıbrıs da yaşanan zulümlerin izlerini ve Kıbrıs Türklerinin Anavatan dan söz ederken gözlerindeki duyguyu gördükçe onların vatan sevgisini daha iyi anlıyorsunuz..Rumların Kıbrıs da Türklere uyguladığı Soykırım..KKTC bugün huzurlu yaşayan Türklerin tek sözü:”Türk askeri asla adadan çekilmesin..Türk Askeri adadan çekilirse Rumlar yeniden katliam yapar” 48 yıl önce Bugün rumların Kıbrıs da yaptıkları Katliamları unutma! bu yazı Lefkoşe de yiğitler parkının girişinde görebilirsiniz..
       Üzerinden 48 sene geçmesine rağmen hala unutulmayan Kıbrıs Barış Harekatı bu anlamlı günde vatandaşların gündemindeki konular arasında yer alıyor..Adadaki Türk Vatandaşlarının uğradığı baskı ve zulmü sona erdirmek amacıyla “Ayşe tatile çıksın”parolasıyla gerçekleştirilen bu harekat  TSK nin zorlu şartlarla mücadele ettiği en önemli başarı olarak tarihe yazılmıştır…
       Burada Cenevre görüşmelerinde sonuç çıkmayınca dönemin Başbakan Rahmetli Bülent Ecevit,dönemim dışişleri Bakanı Rahmetli Turan Güneş’i “Ayşe Tatile Çıksın”parolası dünya ya duyuran liderlerimizin mekanı Cennet olsun…
“Hey gid hey,KARAOĞLAN,,Ruhun Şad olsun..Kıbrıs  şehitlerimiz..Nurlar içinde uyuyun"

OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ