Kadim DOĞAN

DİALOG

SOL YANIMDA YARE VAR

Çok çektim Sol’dan. Hala da çekiyorum. Şu anda sol bacağım kırık evde yatıyorum.
Çocukluğumdan beri sol yanım bana hep ihanet içinde bulundu. İlginçtir üç kez kolum bir kez bacağım kırıldı. Hepsi de solumdan ...

Belki biraz kuruntu ama bacağım kırık, bir aydır evde yatıyorum. Yattığım yerden geçmişin muhasebesini yapıyorum. Hep sol yanımdan çekmişim.

Çocukken daha sağı solu bilmezken iki kez kolum kırıldı. İki kol da sol kolum.
Biraz büyüdük liseye geldik, hayatı algılamaya başladık yönümüzü döndük sola. Yaşadığımız kentin tam tersine . Kenti bırak babamızın da tersine düştük.

Babam Milliyetçi bir partinin ilçe başkanı ben Sol düşünen bir delikanlı… önce evde başladı çatışmalar .Babam “Vatan millet Sakarya” dedi. Ben emekten, demokrasiden, insanca yaşmaktan söz ettim.
Uzun sürdü çatışmalarımız.Lise yıllarını sürgünlerle geçirdik.Lise ikiyi Giresun Dereli’ de lise üçü Ankara Cumhuriyet Lisesi,sonra Paşa lisesinde bitirdim.

Liseyi bitirdiğim yıl 12 eylül 80 ihtilali ve Mamak askeri ceza evi,korkunç günler ölümle yaşam arasında gidip gelmeler,acılar,hüzünler, işkenler,babamla süren çatışmalarımız.Babamla yeniden tanışmamız,Mamak askeri ceza evinde geçen gençliğimin en güzel olması gereken en acı 18 ayı.

Tabi bu yaşadıklarımın hepsi sol düşündüğüm için.Mamak’ta yaşadıklarımdan hiç pişman olmadım.Çünkü Mamak benim için bir okul oldu,kendi düşüncemin dışındaki insanları tanımama vesile oldu.Hayatın kavga etmeden de yaşanabileceğini karşımdaki insanların da bu ülke için iyi şeyler düşündüğünü,düşüncenin suç olmadığını algıladım.

Ben sol düşünmeye başladığım günden beri ülkem için,bu ülkede yaşayan insanlar için hatta tüm dünya insanları için hiçbir gün kötü düşünmedim.Biz diğerlerinden farklı olarak Emek, yoğun düşündük .Yani çoğunluktan yana olduk.Ama bu çoğunluğa kendimizi anlatamadık.

Hani soldan çektik diyorum ya hala çekiyorum.Geçen yıl bu aylarda buzda kaydım.Sol direğim kırıldı.Bu yıl yine buzda kaydım.Sol bacağım kırıldı.Bir aydır yatıyorum.İki ay daha sürecek bu dinlence.

Kendi solumu düşünürken ülkemin solu geliyor aklıma bütün çektiklerimi unutuyorum.

Çünkü ülkemin solu benden daha hasta ve sürekli kan kaybediyor.Ülkenin sola en fazla ihtiyaç duyduğu bu dönemde sol gittikçe yok oluyor.İnsanlara umut olamıyor.

Solun başında olanlar kendileriyle devamlı küçülen solu fark etmiyor koltuklarına biraz daha sıkıca sarılıyorlar.Bu durum Ankara’da da böyle Yozgat’ta da böyle. Ülkenin her yerinde aynı.

Sol kendini yenileyemiyor.Yaşadığı ülkenin insanını tahlil edemiyor.İnsanlara tepeden bakan aristokrat bir yapı oluşturuyor.Halk da haklı olarak bu yapıya girmiyor.

Ben sağı-solu şöyle algılıyorum. Eğer sağ düşünce bir insanın eli ayağı hatta tüm vücudu ise,sol düşünce bir insanın vicdanıdır.Vicdansız bir insan kabul edilemez hatta insan olamaz.
Yani ülkelerin ve insanlığın gelişebilmesi için sağ ve sol düşünceye ihtiyaç vardır.Birileri yapacak üretecek bunları yaparken de bir şeyleri unutacak.İşte ,o anda birileri gelecek ve o unutulan şeyleri insanlara verecek,işte o verenlerden olmak için solcuyum.

Sol ne kadar zayıflarsa ülkenin vicdanı da o ölçüde zayıflar.Onun için sol düşünmek için çok neden var.Bu ülkede yaşayan ve sola sosyal demokrasiye kızan,ama gerçekte sol düşünceye çok ihtiyacı olan onlarca milyon insan var.Onlar için ben sosyal demokrat olmaya devam edeceğim.
Hani dedim ya soldan çekiyorum.Korkum başka.Sevgi de ölüm de soldan gelir.İnsan yüreği ile sever.Yürek durunca da ölür.

Korkum odur sevgilerim yarım kalır diye.Yürekte solda ya. Ya o da ihanet ederse ne yapalım.
Hoş gelir sefa gelir ölüm.!

Tarih : 28.02.2006
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ