YOZGAT’IN ŞEYHZADESİNE ÖLÜMÜNÜN 20.YILDÖNÜMÜ PROGRAMI

YOZGAT’IN ŞEYHZADESİNE ÖLÜMÜNÜN 20.YILDÖNÜMÜ PROGRAMI

Yozgat’ın manevi lideri ve mümtaz alimi  merhum Şeyhzâde Hacı Ahmet Şevki Ergin Hoca Efendi ebediyete intikalinin 20.yıldönümünde Yozgatta düzenlenen bir dizi etkinliklerle birlikte  hayır ve rahmetle anıldı.Merhum alim için Yozgat kent merkezinde yıllardır fahri imamlığını yaptığı camiide 8 Ocak cumartesi günü  öğle namazından önce aziz ruhuna ithaf edilmek üzere Kuran-ı Kerim ve mevlüd-i şerif  okundu.Ankara Gazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Musa Yıldız ,merhumun kent merkezindeki tarihi konağında “Hoca Ahmet Yeseviden Yozgatlı Ahmet Efendiye irfani geleneğimiz “ başlıklı bir konferans verdi.

İçişleri eski Bakanı hemşehrimiz Osman Güneş, Ak Parti Yozgat Milletvekili  Yusuf Başer,Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat  eski Valilerinden  Amir Çiçek, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse,Yozgat il müftüsü Ali Gülden, Merhum alimin torunu Ahmet ve Emin Ergin,Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur, Yozgat Belediye Başkan yardımcısı Murat Tanışman,AK Parti il başkanı Yusuf Başer,Deva Partisi il başkanı İsmail Yılmaz ile başkan yardımcısı Faruk Turan Çiftçi ,Ak Parti merkez ilçe başkanı Ahmet Gökhan,İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Nurullah  Nurdoğan,Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı ,Yozgat Kraft Torba eski genel müdürü Recep Şakı, TZDK eski müdürü Mustafa Büyükyılmaz ve merhumu seven çok sayıdaki Yozgatlının katıldığı konferansta konuşan Gazi Üniversitesi Rektörü Şeyhzâde Hacı Ahmet Şevki Ergin Hocaefendinin şahsiyeti,hizmetleri ve eşsiz  vasıfları konularında konukları bilgilendirdi. Rektör Prof.Musa Yılmaz’ın dikkatle dinlenen konferansı yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Anma proğramını organize eden  Ahmet Şevki Ergin kültür ve eğitim vakfı başkanı Dr.Ali Şakir Ergin ,G.Ü Rektörü Yılmaz’a konferansından dolayı teşekkür etti.

Dr.Ali Şakir Ergin,merhumun vefatının 20 .yıldönümü nedeniyle gazetemize yaptığı açıklamada ise günün anlamına ilişkin şunları söyledi :

“Bazı insanların herkesin gönlünde bir yeri vardır. Ahmet Şevki Ergin Hocaefendi gönüllerde yer etmiş birisidir. Tanımadığı halde iş yerine, evine fotoğrafını koyan insanlara bunu yaptıran  gönül bağı sevgisi ve ilahi aşktır. Allah sevdiği kulları, meleklerine sevdirir. Yeryüzündeki bütün insanlara sevdirir. Görmedikleri bilmedikleri halde bir sevgi oluşur. Bu insanlar topluma sevgiyi getirmiş. İnsanların gönlüne sevgiyle girmiş. İşlerini çalışmalarını eğitimlerini sevgi üzerine kurmuş ve bu sevginin öğreticisi olmuş insanlardır. İşte babamız  Ahmet Efendi bunlardan birisidir.

O, ebediyete intikal edinceye kadar ilim ve irfan dünyasına rehberlik yapmış , yaşantısı ile insanlara hep iyi bir örnek olmuş ve bize minnetle yadettiğimiz manevi bir  miras bırakmıştır.Kendisine vefatının 20.seney-i devriyesinde Cenabı-Hak’tan bir kere daha rahmet diliyoruz.”

Yozgat'ın manevi lideri merhum Şeyhzade Ahmet Ergin hocaefendi 9 Ocak pazar günü de Sorgunda düzenlenecek proğramla yadedilecek.

09/01/2022 03:03
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ