UZUNLU BARAJININ SULAMA YENİLEME  PROJESİ  TAMAMLANMA AŞAMASINDA

UZUNLU BARAJININ SULAMA YENİLEME PROJESİ TAMAMLANMA AŞAMASINDA

Yozgat’ın en büyük barajlarından biri olan Uzunlu Barajının  Sulama Yenileme Projesi inşaatında sona yaklaşıldı. Konuya ilişkin  yazılı bir  açıklamada  bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Tamamlanması ile 6.600 kişiye istihdam sağlayacak olan Uzunlu Sulaması’nda çalışmalar devam etmekte olup 2021 yılı çalışma sezonunda 67.000 m HDPE boru ve 15.700 m CTP boru imalatları tamamlanmıştır. Ayrıca yaklaşık 300 adet sanat yapısının da betonarme imalatları tamamlanmış olup, çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.’dedi.

Projenin tamamlanması neticesinde 2022 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 106 Milyon 986 Bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini vurgulayan Genel Müdür Yıldız; Uzunlu Barajı Sulaması Yenileme Projesi’nin tamamlanmasıyla Bogazlıyan yöresinde 80 bin dekar arazinin  modern borulu şebeke sistemi ile sulanacağını  açıkladı.

YILDIZ : PROJELERİMİZİ MİLLETİMİZİN İSTİFADESİNE SUNMAYA DEVAM EDİYORUZ

DSİ Genel Müdürü Yıldız yazılı açıklamasında DSİ yatırımları hakkında da şunları kaydetti :

“Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.”

13/01/2022 09:01
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ