ÖZKAN:DOĞRU PROJELERLE DOĞRU BİR EKONOMİK MODEL UYGULAYACAĞIZ

ÖZKAN:DOĞRU PROJELERLE DOĞRU BİR EKONOMİK MODEL UYGULAYACAĞIZ

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, kentin tarım, hayvancılık ve turizm açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, bunu geliştirmek ve daha iyi yerlere taşımak için “Doğru projelerle doğru bir ekonomik model uygulayacağız ”dedi.

Yozgat Gazeteciler Cemiyeti (YGC) Başkanı, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) Genel Başkanı ve Yozgat Gazetesi.com sahibi Osman Hakan Kiracı, YGC Yönetim Kurulu üyelerinden Yeni Ufuk gazetesi sahiplerinden Bekir Çaylak ve Ferhat Özer ile Anadolu Ajansı (A.A) Yozgat Temsilcisi Ömer Ertuğrul, İhlas Haber Ajansı (İHA) Yozgat Temsilcisi Bahadır Gökgül, TRT Yozgat temsilcisi Abdurrahman Doğan ve ayrıca ANKA Ajansı Yozgat Temsilcisi Seyfi Çelikkaya ve  Demirören Haber Ajansı (DHA) Yozgat Temsilcisi Harun Gökçeoğlu Vali Mehmet Ali Özkan’ı makamında ziyaret ederek ‘ hayırlı olsun’ dileklerini ilettiler

Samimi bir atmosferde gerçekleşen ziyarette; gazeteciler Vali Özkan’la Yozgat’ın fiziki ve genel durumu hakkında sohbet etti.

Yozgat’ta göreve başlamasının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen ilçeleri ziyaret ederek analizini yapan Vali Özkan  gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlarken “Yozgat’ımızda göreve başlayalı bir ay gibi bir süre oldu. Tarım ve hayvancılık açısından Yozgat önemli bir konuma sahip. Bunun yanı sıra Turizm açısından da Kazankaya Kanyonu, Tarihi Roma Hamamı, Kerkenes Harabeleri, gibi pek çok önemli zenginliklerimiz bulunmaktadır. Organize sanayimizde canlılık gözlemledim. Tabii yeni nitelikli fabrikaların yeni yatırımların olması için de bizler hep birlikte çalışmalar yürüteceğiz.”dedi.

 DOĞRU EKONOMİK BİR MODEL UYGULAYACAĞIZ

Yozgat’ın konumu itibariyle ana kollarının tarım ve hayvancılık olduğunu vurgulayan Vali Özkan, buna yönelik doğru ekonomik bir model uygulayacaklarını belirtti.

“İnsanımızı burada tutabilmenin yolu doğru ekonomik bir modelle iyi bir geçim sağlamak.”diyen Özkan ilimize ilişkin izlenimlerini şöyle anlattı :

 “Yozgat'a baktığınızda ana kolları öncelikle tarım ve hayvancılıktır. Tarımda en önemli konu maliyetleri düşürmektir. Hayvancılıkta da ha keza aynı ve tarımla hayvancılığı eşleştirmektir. Yani Mısır'ı yüz kilometre ileriden getirip oradan getirip hayvanın önüne koymak var. Yan tarafta üretip önüne koymak var. Mesela burada arkadaşları sağ olsunlar geçmiş dönemlerde çok güzel işler yapmış. İşte kapalı sistem basınçlama sistemlerinin üzerinde durulmuş. Bunun üzerinde durmak lazım. Yani üreticinin sulamadaki maliyetlerini de düşürmek lazım. Bu sayede suyu da korumuş olursunuz Dolayısıyla tarımda bu basınçlı ve kapalı sistem sulama sistemlerini arttırarak devam ettirmek gerekir. Hayvancılık kısmında üretim noktalarını, ihtiyaç noktalarını birbirlerine yakın mesafelerde oluşturmak gerekiyor. Ve tarım ve hayvancılığı da işte organize sanayi bölgelerimizdeki fabrikalarla yani emeğe değer katmak üzere işlenebilir. Ürünü işlenmiş ürün haline dönüştürmek üzere çalışma yapmak gerekiyor. Bu köprüleri sağlıklı kurabilirsek o zaman tarım hayvancılığı ve buna bağlı sanayiyi yaşatmış oluruz.”

NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ YETİŞTİRMEMİZ GERKİYOR

Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikalara nitelikli iş gücü yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Özkan, “Mesela burada OSB'ler canlı bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Tabii buralara bir yandan nitelikli iş gücü yetiştirmeniz gerekiyorki en önemlisi odur. Ama buraya söz yerindeyse iş ahlakı olan, işi bilen insanlar yetiştirip oraya yerleştirmezseniz o fabrikalar fabrika olmaktan çıkar. Belli bir süre sonrasında boş  kalır. Dolayısıyla bu mesleki eğitimle oraları da doğru buluşturmak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Turizm açısından da Yozgat’ın önemli olduğunu kaydeden Vali Özkan, “Kazankaya ve Sarıkaya'ya gittim. Roma Hamamı'nı gördüm. Arkasından Aydıncık ve Kazankaya gittim.  Gerçekten orada hanımefendiler çok güzel el işi, taş işleme ürünleri ve arkadaşların bir projesi var. İşte Kazankaya'nın da turizme açılma projesi var. Bunların hepsini birbirine bağlayabilir miyiz? Yani bunu bir tur güzergahı, turizm güzergahı olarak birbirine bağlarsanız bunu yapabilirsek o zaman yıl boyunca gelen ziyaretçi sayısını arttırmış ve ekonomik ve sosyal anlamda değerler yaratmış olur. Tabi bunun yanı sıra işte turizm alanları mesela Çekerek daha görmedim. Orada Çekerek barajı ve çevresinden bahsediyorlar arkadaşlar. Orada mesela lavanta adası bulunuyor rafting sporu yapılıyor. Buna benzer çalışma ile burayı turizm güzergahı olarak birleştirebilir ve eşleştirebilirsek ve doğru köprüler kurarsak o zaman birçok problemi çözmüş oluruz.”diye konuştu.

GÖÇÜN SEBEBİ EKONOMİ VE EĞİTİM

Göçün başlıca sebeplerinin ekonomi ve eğitimden kaynakladığını söyleyen Vali Özkan, “Şimdi genel itibariyle ilden ayrılışın, göçün en büyük sebeplerinden birisi ekonominin yanı sıra eğitim oluyor. Yani hepimiz çocuklarımıza daha kaliteli, daha nitelikli eğitim almasını istiyoruz. Şimdi genelde bakıyoruz hep bizim de Yozgat'ta  yani çocuklarımızdan, öğretmenlerimizden emek veren arkadaşlarımıza Allah razı olsun. Münferit örneklerimiz var. Ama bunu münferitlikten öte yani bireysel olmanın ötesini bir kademe yukarı atabilirseniz o zaman daha farklı bir noktaya gelirsin. Bunu zaten şöyle yaparsınız. Oradaki öğretmenlerinizi motive ederek, oradaki öğrencilerinizi motive ederek mevcut imkanları yeniden güncelleyip yeniden bir yol, istikamet, yön çizerek bunu zaten mevcut imkanla yapabilirsiniz.” dedi.

Hızlı tren, havalimanı, sağlık, üniversite ve diğer alanlarda da düşüncelerini ifade eden Vali Özkan, ziyaretlerinden dolayı YGC Başkanı Osman Hakan Kiracı ve beraberindeki gazetecilere  teşekkür etti. / yeni ufuk gazetesi.com

27/09/2023 00:46
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ