MİLLETVEKİLİ KEVEN : YOZGAT ESNAFININ DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

MİLLETVEKİLİ KEVEN : YOZGAT ESNAFININ DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

Esnafa yönelik açıklanan destek paketinin bir memnuniyet yaratmadığını söyleyen CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Halk Bankası tarafından verilecek 25 bin liralık kredi için birçok şart istendiğine artık esnafın dayanacak gücünün kalmadığına dikkat çekti.

“Halk Bankası tarafından verileceği söylenen 25 bin liralık kredinin çok az olması bir yana son 5 yılda kredi kullanmamış olması gibi, ipotek ve memur kefil istenmesi gibi şartlar esnafı iyice çıkmaza sokuyor. Yani Halk Bankası esnafa kredi vermemek için takla atıyor . Çünkü Halk Bankası gibi bütün kamu bankaları maalesef yurttaşı değil edeceği kârını düşünüyor. 25 bin lira üç işçi çalıştıran bir esnafın ancak bir aylık masrafıdır. Peki ondan sonra ne olacak? Esnafa bunu reva görenleri bir de bunu ulufe gibi sunanları kapanan kepenklerin önüne davet ediyorum.”

Bıçak kemiğe dayandı!

Verilen kredinin faiz işletilerek verildiğini söyleyen Yozgat Milletvekili Keven, esnafın artık boş vaat değil somut adım beklediğini söyledi.

“Tüm yurttan esnaflarımızdan mesaj alıyorum. Yardım çığlıkları bunlar. Esnafa acil 50 bin lira hibe ve şartsız 100 bin lira kredi sunulmalıdır. Kaynak soranlara bir avuç müteahhite ödedikleri garanti ödemelerini gösteriyorum.”

Müteahhitlere 2020 yılında garantiler için ödenecek yaklaşık 20 milyar liranın olağanüstü koşullardan dolayı esnafa ödenmesi gerektiğini söyleyen Keven, ‘kaynak istiyorsanız işte kaynak’ dedi.

“2020 bütçesinde Şehir Hastanelerini işleten müteahhitlere 10 milyar lira, köprü ve otoyolların araç garantisi için ise 8 milyar lira ödenek ayrılmıştı. Yap-işlet ihalelerle besledikleri bir grup müteahhite garanti ödemeleri için ayırdıkları toplam 18 milyar liralık bütçenin ‘salgın koşullarında köprü ve otoyol kullanımının düşmesinden dolayı’ yetmeyeceği ve bu ödemenin 20-25 milyar lira civarında olabileceği tahmin ediliyor. İçinden geçtiğimiz bu korona virüs salgınından dolayı mücbir sebep oluştuğu için Saray acil bir karar vermeli, garanti geçiş ödemelerine düzenleme getirmeli ve bu yaklaşık 20 milyar liranın bir avuç müteahhite değil acil destek bekleyen esnafa ödenmesi sağlanmalıdır.” diye konuştu.

27/03/2020 15:23
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ