MERHUM ŞEYHZADEYE DOĞUMUNUN 115. YILDÖNÜMÜNDE ANMA TÖRENİ

MERHUM ŞEYHZADEYE DOĞUMUNUN 115. YILDÖNÜMÜNDE ANMA TÖRENİ

Yozgatın manevi lideri ve mümtaz alimi Şeyhzade Ahmet Şevki Ergin hocaefendi doğumunun 115.yılı nedeniyle  Yozgata bağlı Sorgun ilçesinin Ağcın ve Günpınar köyleri arasında onun anısına yaptırılan dinlenme tesisi ve mesire alanında dualarla yadedildi. Merhum Şeyhzade Ahmet Ergin hocaefendiyi anma töreni bu yıl da  büyük ilgi gördü.

Ak Parti  Yozgat Milletvekillerinden Yusuf Başer ve Bozdağ Bozdağ ile  Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat eski valilerinden Abdulkadir Yazıcı, AK Parti İl Başkanı Yusuf Başer ve İl Müftüsü Ali Güldal’ın yanı sıra çok sayıda merhum hocaefendiyi sevenlerin katıldığı anma töreninde bir konuşma yapan AŞK Vakfı Başkanı Ali Şakir Ergin, Şeyhzâde Hacı Ahmet Şevki Ergin Hoca Efendi’nin Kur’an-ı Kerim’i hayatına yansıttığını ve öyle yaşadığını ifade ederek  “Ahmet Efendi de sizin bizim gibi toplumda beşerî olarak yaşayan bir insan. Allah’ın ona doğuştan vasi ettiği veli ve sevgili kul. Önce Allah’ın sonra peygamberimizin kulu.  Kur’an-ı Kerim’in hayata uygulanması yaşayan bir insan. “dedi.

Dr.Ali Şakir Ergin konuşmasını şöyle sürdürdü :

“ Yüce peygamber buyurdu ki. Allah’ın kendisine ilim nasip ettiği alimler nebilerin peygamberlerin varisleridir. Demek ki peygamber varisi olan insanlar var. Biz bunlara veli diyoruz. Ey yüce peygamber de ki sizden hiçbiriniz evlatları anne, babalarınız eş ve evlatlarımızı ticareti, mallarınızı bunların hepsinden Allah resulünü sevmezseniz başınıza gelecekleri bekleyin. Bu bize dediği hiçbiriniz eşinizi, malınızı, çocukları servetinizi Allah ve peygamber sevgisinden daha fazla sevmeyeceksiniz. Allahu Teâlâ’nın emrine itaat eden onu seven veli kullardır. Ahmet Efendi bunlardan bir tanesidir. Allah sevgisini dünyadaki bütün mevcudatın üzerine koydu ve sevdi. Hiç bir işinde sözünde hareketinde ve davranışında kuranın sünneti seviyesinin aleyhinde bir tavrı olmayan bir insan oldu. Ahmet Efendi hayatında iken bu kadar meşhur değildi. Şuanda herkes Ahmet efendiye dua ediyor ve himmet bekliyor. Çünkü Ahmet Efendi rabbini peygamberini kitabını sevdi ve onu uyguladı. İyilik güzellik temizlik sembolü oldu. Ahmet Efendi ruhuyla ibadet halinde dolaşıyordu. Ahmet Efendi kendisinin veli olduğunu biliyordu ama çevresindekiler olarak bilemedik Ahmet Efendi kitap yazmadı. Binalar apartmanlar kurmadı.  adına mahalleler kuruldu. Maneviyatı karşısındakinin ruhunu gönlünü fethederdi. Güzelliklerin timsali ve sembolü. Kendilerini açığa koymadı. Cenazesine kadar toplulukların içinde konuşmadı.  Sağlığında herkesi sevmeyi bildi. Herkesin gönlüne sevgi muhabbet tohumları aşıladı”

Merhum Şeyhzade Ahmet Şevki Ergin hocaefendinin doğumunun 115.yıldönümü nedeniyle  mesire yerinde düzenlenen  Törene katılan Ak Parti milletvekillerinden Bekir Bozdağ,Yusuf Başer, Belediye Başkanı Celal Köse, İl Meclis Başkanı İskender Nazlı, Ak Parti il başkanı Yusuf Başer ve İl Gençlik kolları başkanı Yaşar Taşdemir mesire alanının kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Şehzade Ahmet Efendi’nin doğ yaptıkları konuşmalarda merhum Hocaefendinin  manevi kişiliği ve hizmetleri konusundaki görüşlerini dile getirdiler.

Yozgat il müftüsü Ali Güldal ise Şeyhzâde Hacı Ahmet Şevki Ergin Hoca Efendi’yi rahmetle andıkları belirterek  “Bugün tabi şehrimizin manevi değerlerinden bir büyüğümüzün bugün burada geçmiş 50 yıl öncesi küçük bir hatırasının  yeşerttiği bir güzelliği  tattık. Bundan sonra da güzel bir ortama dönüşeceğini düşünüyoruz. Bir vesile önümüzdeki süreçte yeşillenen ortam insan kalplerinin yeşillenmesine huzur bulmasına insanların kaynaşmasına bir ortamda yiyip içip hamd ve şükürlerin ifasına vesile olacak. Ben bu anlamda ahvadının cedlerinin bu güzel hatıralarını canlandırmış olmaları sebebiyle kendilerine teşekkür ediyoruz.”dedi.

13/07/2021 00:36
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ