AYF ve DUYKON ARASINDA AYIPLI SÖZ DÜELLOSU

AYF ve DUYKON ARASINDA AYIPLI SÖZ DÜELLOSU

Yozgatlıların Avrupa boyutlu 2 büyük   Sivil Toplum Örgütleri ( STK’)ları  konumunda bulunan Avrupa Yozgatlılar Federasyonu (AYM) ile Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu  (DUYKON ) yönetimi arasında teşkilatlanma konularında oluşan  anlaşmazlıklar nedeniyle sosyal medya platformlarında beklenmedik bir  söz düellosu tartışması  gözlendi.Avrupa Yozgatlılar Federasyonu kurucu başkanı Veysel Filiz’in “Avrupada tertiplenen tüm teşkilatlanmalar İstanbul merkezli bir entrikanın sonucudur’ suçlamasıyla  başlattığı tartışma ve söz düellosu  Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu yönetim kurulunun “Veysel Filiz’in son dönemlerdeki demeçleri mide bulandırma derecesine gelmiştir”cevabıyla karşılık buldu.Avrupada ve İstanbuldaki Yozgatlıları temsil eden 2 büyük STK yöneticilerinin birbirlerini ayıplı söz ve birtakım iddialarla eleştirmeleri,bu açıklamaları izleyen Yozgatlıları üzdü.Yozgatlı hemşehrilerimiz her iki tarafın sorumlularına tartışmalarını sonlandırmalarını ve Federasyon ve Konfederasyonların faaliyetlerine ilişkin çalışmalara odaklanmalarını öneriyorlar.

İŞTE, AYF ile DUYKON ARASINDAKİ AYIPLI SÖZ DÜELLOSU

Yozgat’ın Avrupa ve İstanbul merkezli  2 büyük STK’sının yöneticileri arasında meydana gelen  tartışmada AYF Federasyonu kurucu başkanı Veysel Filiz  geçen hafta sonunda sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ne demişti ? DUYKON yönetimi ise Filiz’in açıklamalarına karşı ne dedi.İşte,tarafların birbirlerine yönelik karşılıklı eleştirilerini  Yozgat kamuoyunu bilgilendirmek için herhangi bir yorum katmadan aynen yayınlıyoruz :

AYM KURUCU BAŞKANI FİLİZ’İN İDDİA ve SUÇLAMALARI :

“ AYM Avrupa Yozgatlılar Federasyonu  2018 yılında kurulan, Almanya, Fransa ve Belçika’da Federasyonları ve bölgeleri olan bir  sivil toplum kuruluşudur.Almanya’da Bayern, Berlin ve Baden-Württemberg bölge teşkilatları mevcuttur. Kurucu Genel Başkanlık görevini halen yürütmekteyim. Avrupa Yozgatlılar Federasyonu ,eHollanda’da önceden kurulmuş bir Federasyon olduğu için fitne çıkarabilecek yeni bir yapılanmaya gitmeyip temsilcilikle yetinmiştir. Avusturya Federasyonu AYFED, AYF oluşumunda yer almıştır ancak sonrasında zoraki bir yönetim kurulu değişikliğiyle zamanın Başkanına ve ekibine yanlış yapılmıştır. Bu talihsiz sürecin ardından AYFED ile bağlarımız kopmuştur. Avusturya’da bulunan ve tabanı olan Yozgat derneklerimize bilgi verilerek, AYF çatısı altında beklemede olan Avusturya Yozgatlılar Birliği devreye girmiştir. Bu yapıların dışında Avrupa’da tertiplenen tüm teşkilatlanmalar İstanbul merkezli bir entrikanın sonucudur. Paralel yapılanmalar tasarlanarak, Avrupa’daki Yozgatlıların lobi gücüne zarar verilmiştir. Federasyonlarımızın olduğu yerlerde yeni yapılanmalar oluşturulup gereksiz husumetlere neden olunmuştur. Mevcut olan bölgelerimizden bazı yöneticiler devşirilip isyan bayrağı çektirilmiştir, kurduğumuz teşkilatların yönetimlerine müdahale edilip hem bu derneklere hem de emek verdiğimiz faaliyetlere sahip çıkılarak çalışmalarımızın üstüne konulmak istenmiştir. Bazı bölgelerde adımız kullanılarak, sanki bu girişimlerin içindeymişiz gibi algı oluşturulup sahtekarlığın dibine vurulmuştur. Bu çirkeflikleri yapanlar da akıl babaları da bellidir, eşkıyalık timsali bu gelişmelere sesleri çıkmayanlar, özellikle mevcut yapının haydutluklarını bildikleri halde göz yumanlar, Avrupa’daki Yozgatlılara yönelik İstanbul merkezli bu düşmanlığa ortak olmuşlardır. Göç tarihimiz ego ve hırsların tavan yaptığı bu geçici süreci unutmayacaktır. Bu gelişmelerin vebalini, bu işin başındakilere bırakıyoruz ve tabanı olan, karşılık beklemeden kurulan teşkilatlarımızla yolumuza devam ediyoruz. Allah büyüktür, hesapların en üstününü O yapar!.”

DUYKON YÖNETİMİNİN FİLİZ’İN SUÇLAMALARINA CEVABI :

“Her ne kadar gündemimizde olmasa da maruz kaldığımız sataşmalar, sessizliğimizden kaynaklı öne çıkma çabaları nedeniyle kısa bir açıklama yapmamız elzem hale geldi. 2017 Yılı Mayıs-Haziran aylarında İstanbul Yozgatlılar Federasyonumuz üyesi bir hemşerimizin (Resul Erciyes) referansı ile aramıza katılan ve Kendisinin eski Diplomat olduğunu söyleyen Veysel Filiz, o dönem gerçekleştirilen birçok organizasyon ve davete katılım sağladı. Kendisinin daimi yurtdışı bağlantılı olması ve o bölgeyi tanıyor olması nedeni, kendisinin de isteğiyle kurulması planlanan Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu çalışmalarının içerisine dâhil edildi. Kendisine 28 Nisan 2018 Yılında Stuttgart ‘ta yapılan toplantıda, İstanbul Yozgatlılar Federasyon Başkanı Ahmet Yılmaz’ın önermesi ile Avrupa teşkilatlanma sorumluluğu verildi. Kurulacak olan Federasyonun ismi Avrupa Yozgatlılar Federasyonu, bağlı olacağı üst çatının İse DUYKON olacağı, kısa süre içerisinde de RESMİ olarak kurulması gerektiği aktarıldı.

2018 Yılında DUYKON’un Ankara’da Genel Kurul ile resmen kurulmasının ardından, ciddi kurumsal ve toplumsal çalışmalar beklenmesine rağmen ne resmileşmek adına ne de hemşerilerimize kurumsal yaklaşım sunmak adına bir sonuç elde edilemedi. Avrupa da Mevcut olan, Hollanda ve Avusturya Federasyonları dışında herhangi bir resmiyete kavuşmuş hemşeri federasyonunun eklenememiş olması ve kendisine verilen görevin yerine getirilmemesi, yapılan çalışmaları şahsi olarak öne çıkarması, kurumu kendi adına basamak olarak kullanmaya çalışması sebebi ile görevden alınması düşünülürken yaptığı sosyal medya açıklamaları ile kendisi DUYKON ile bir bağının kalmadığını açıklamıştır. Ancak, resmi olmamasına rağmen Sosyal Medya üzerinden Avrupa Yozgatlılar Federasyon başkanlığına devam etmektedir.

Kendisinden beklenen ve yapılamayan çalışmalara, Avrupa’da yaşayan diğer hemşerilerimiz ile kaldığı yerden devam etmekteyiz. Veysel Filiz’in kurumumuza ve şahıslara yaptığı sataşmaları resmi bir tarafı olmadığı için her ne kadar görmezden gelmeye çalışsak da son dönemlerdeki demeçleri mide bulandırma derecesine gelmiştir.

Kendisi ile resmi ya da sosyal hiçbir bağlantımız, görüşmemiz ya da ilgimiz söz konusu değildir. Çamlık Gazetesinde çıkan beyanı ile ilgili olarak ‘’Paralel Yapılanma’’, ‘’darbe’’ gibi çirkin sıfatlarla, resmi yapılara yakışmayan, demokratik düzene, tüzüğe sahip kurumlara söylemlerde bulunmasını ise manidar buluyoruz.

Ne Yozgat, ne de Yozgatlılar kimsenin tekelinde değildir ve olamazlar. Kurumların başkan ve yönetimleri, tüzüğüne bağlı olarak yapılan genel kurullara bağlı olarak seçimlerle oluşturulur. 2018 yılında onlarca Federasyon ve yüzlerce hemşeri derneğinin kabulü ile oluşan Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu ve yönetim kadrosu yalnızca seçimlerle değişir.

Herhangi bir resmiyeti, bulunduğu ülke tarafından onaylı karar defteri, yönetim kurulu tarafından onaylanmış, bağlı bulunduğu bir tüzüğü olmayan gayri resmi oluşumlar tarafından kurumumuza ve kurumumuza bağlı şahısların iftiraya uğraması ve buna cevap vermek son derece gereksiz görülse de kamuoyu vicdanını rahatlatmak aynı zamanda da konuya açıklık getirmek adına bu bilgilendirme yazısını bütün hemşehrilerimizle  paylaşıyoruz./ DUYKON yönetim kurulu “”

01/07/2020 20:19
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ