Fevzi ÖZTÜRK

PENCEREM

Yeni yılda yeni mutluluklara

Yeni yıla girerken umudun ve umutsuzluğun yoğun olarak yaşanıldığında insan ne yazar ? hayatın o umursamaz temposu içindeki hayal kırıklıkları onu bilir mi bu yazımın konusu?


Ya da her şeye rağmen, umudu yazarak iyimser bakabiliyor muyum hayata ? Türkiye’ye


Esas konu bu. Bunca yıl yaşadıktan sonra hala böyle bir soru..


Thede Angelopoular’un şu sözü içimi acıtıyor. “Yaşamı tanımlamak için o kadar zaman harcadı’ki kendisi yaşamadı” nereden gelip, nereye gidiyorum ? Belki de yılının sonu diye böylesi duygu ve düşünceler oluşuyor.


Kolay değil soruların yanıtları nostalji ne zaman en güçlüdür? Geçmişe duyulan özlem yaşlılıkla mı gençlikle mi en şiddetli dönemini yaşar ? bu açıdan milen Konderdinin son romanı ‘Bilmemek’te şu satırlar yer alır:


“Ardımızda bıraktığımız zaman daha geniştir. Bizi dönmeye çağıran ses daha karşı konulmazdır. Bu deyişte keskin bir hava var, ama yanlış. İnsan yaşlanır, sona yaklaşır, her an gitgide kıymetlenir ve anılarla kaybedecek zamanı yoktur. Nostaljinin matematik çelişkisini anlamak gerekir ilk gençlikte. Yaşanan hayatın hamcı tamamen anlamsızken nostalji en güçlü noktasındadır.”


Ama ihtiyarlayıp da önünde koca bir geçmişten başka bir şeyi kalmayan insanlar için bu geçerli olabilir mi?


Abidin Dino ile Yaşar Kemal’in imzalarını taşıyan “Yüzler” kitabında Yaşar Kemal insana, hayata dair şunları söylüyor:


“Yine de bir şeylere varabilme umudumuz olmasa böylesine berbat edilmiş bir dünyada yaşamaya katlanabilir muyduk ? bu kadar acıya nasıl dayanabilirdik.


Aslında dünyada her şey öylesine yaşamaya değer ki.. Güzel, temiz, sevgi dolu yaşamanın özlemini her insan içinde taşıyor. .


Durmadan , usanmadan insan yüzlerine bakıp bilseydik, bakmayı öğrenebilseydik doğaya , insanı evrene kendimize karşı bu kadar sevgisiz kalabilir miydik ?”


Bu gelecek karanlığın acısını kendimizi bildik bileli çekiniyoruz, bu korkunç acıya nasıl dayanıyoruz ?


Her şeye karşın alabildiğine gözel bir dünyadan var olan güzel insanlardan vazgeçmeme sevinip içimizi ısıtıp hayata daha çok bağlanmamızı gerektiriyor.


Bu vesileyle : Yeni yılınız, yeni sevinçlere, yeni mutluluklara açılan kapı olması dileğiyle.


 


 

OKUR YORUMLARI
kerem
03.01.2010 03:31:00

yazılarınızda bizi anlam derinliklerinde gezindirerek keylendiriyorsunuz ve çok hoş anekdotları da vurguluyodsunuz.kaleminize ve yüreğinize sağlık..yeni yılda esenlikler dileğiyle...

Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ