Fevzi ÖZTÜRK

PENCEREM

MUTLULUĞUN REÇETESİ OLUR MU ?

Mutluluğun hapı veya hapları olmadığına göre keşke olsaydı reçetesi de olmaz diyeceğinizi de biliyorum. Yanılıyorsunuz. Var! Mutluluğun gerçekten etkili olduğunu düşündüğüm bu eşsiz reçetesini Kanadalı bir yazar E. J. Zelinski hazırlamış.

Emie J. Zelinski bu reçeteyi bilge kişilerin çağlar boyunca söylediklerinden yararlanarak hazırlamış. Bir kenara not alınması ya da kesilip saklanması gereken müthiş bir reçete bu. Mümkünse eşe, dosta, sevgiliye, arkadaşa fakslanmalı, e-postalar, cep mesajlarıyla yollanmalı diye düşünüyorum. Reçeteyi aşağıda bulacaksınız. Kolay ve anlaşılır, ucuz ve etkili ilaçlardan oluşan bu reçeteyi herkes tatbik etmeli. Bu reçetenin sonuçları yüzde 100 olumlu, etkisi kesin.

- Doyum sağlayacak kadar bir amaç.

- Geçinebilecek kadar bir iş.

- Temel ihtiyaçlara yetecek kadar zenginlik.

- İş ve eğlenceyi dengeleyecek kadar sağlıklı bir akıl.

- Birçok insanı beğenecek, bunlardan birazını da sevecek kadar şefkat.

- Kendini sevecek kadar özsaygı.

- Muhtaç olanlara verecek kadar iyilik duygusu.

- Zorluklarla yüz yüze gelecek kadar cesaret.

- Sorunlan çözecek kadar yaratıcılık.

- Her an gülecek kadar mizah duygusu.

- İyi bir yarını bekleyecek kadar umut.

- Hayatı bütün değerleriyle yaşayacak kadar bir sağlık.

- Sahip oldukların için şükran duygusu.

Siz hangisini beğendiniz bilmiyorum ama, benim favorim reçetedeki son ilaç "Sahip olduğunuz şeylere şükran duymak". Şükran duygusu her yeri de kolayca bulabileceğiniz ucuz ve etkili çok eski bir mutluluk molekülüdür. Sahip olduğunuz her şeyi kaybettiğinizi, sonra da bulduğunuzu düşünün. Nasıl da mutlu olurdunuz. Sahip olduğunuz şeylerin, sağlığınızın, işinizin, çocuklarınızın, arkadaşlarınızın ve dostlarınızın değerini bilmek. Kendinize, bilginizi, yeteneklerinizi ve kendinizi sevme fırsatını vermek. Mutluluğun peşine düşmek yerine, biraz da onun sizi bulmasını beklemek, kısacası bulduğunuz ve olduğunuzla yetinmek bu ilacın en önemli faydalarıdır. Sahip olduklarınıza şükran duydukça keşfetme yeteneğinizin de artacağından kuşku duymayın.Tarih : 11.10.2007
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ