Fevzi ÖZTÜRK

PENCEREM

Doğruyu bulmak

“Soğuk bir Ocak sabahı bir adam, ABD’ nin başkenti Washington’ un bir metro istasyonunda, kemanla 45 dakika boyunca altı tane Bach eseri çalar. Bu süre içinde, çoğu işe yetişme telaşındaki yaklaşık bin kişi kemancının önünden geçip, gider. Kemancı çalmaya başladıktan ancak üç dakika kadar sonra, ilk kez orta yaşlı bir adam kemancıyı fark edip, yavaşlar ve birkaç saniye sonra da gitmek zorunda olduğu yere yetişmek üzere yine hızla yoluna devam eder.

Kemancı ilk bir dolar bahşişini, 4 dakika kadar sonra alır. Bir kadın yürümesine ara vermeksizin parayı kemancının önüne koyduğu kaba atarak, hızla geçer, gider.

Birkaç dakika sonra, bir başka adam duraklayıp, eğilerek dinlemeye başlar ancak saatine göz attığında işe geç kalmamak için acele ettiğini belirten ifadelerle hızla yoluna devam eder. En fazla dikkatle duran ise üç yaşlarında bir oğlan çocuğu olur. Annesinin çekiştirmelerine rağmen, çocuk önünde durur ve dikkatle kemancıya bakar. En sonunda annesi daha hızlı çekiştirerek çocuğu yürümeye zorlar. Oğlan arkasına dönüp kemancıya bakarak, çaresizce annesinin peşinden gider.

Çaldığı 45 dakika boyunca kemancının önünde sadece 6 kişi, çok kısa bir süre durur. 20 kişi duraklamadan, yürümeye devam ederek, para verir. Kemancı çaldığı süre içinde 32 dolar toplar. Çalmayı bitirdiğinde ise sessizlik hakim olur ve kimse onun durduğunu fark etmez, alkışlamaz.

Ve hiç kimse onun dünyanın en iyi kemancısı Joshua Bell olduğunu ve elinde daha önce Paganini’ nin 3,5 milyon dolarlık Stradivarius marka özel kemanla, en karmaşık eserleri çaldığını anlamaz. Üstelik Joshua Bell' in metrodaki ücretsiz bu mini konserinden iki gün önce Boston'da verdiği konser biletleri ortalama 100 dolara satılmıştır.”

Bu hikayeden herkes farklı dersler çıkarabilir.

Benimki “Hayatta kim olduğunuz kadar; işinizi nerede yaptığınızın da önemli olduğudur.”

Muhabir iseniz gazeteniz, sporcu iseniz kulübünüz, politikacı iseniz partiniz, bürokrat iseniz kurumunuz, sanatçı iseniz sahneniz, çok ama çok önemlidir.

Yanlış yerde, doğru iş yapsanız da hiçbir şeye yaramaz.

Tıpkı doğru yerde yanlış iş yapmanız gibi…

Önemli olan, doğru insanın, doğru zamanda, doğru yerde, doğru biçimde bulunmasıdır.

Doğruyu bulmak için…

Tarih : 26.01.2009
OKUR YORUMLARI
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ