ZİRAAT ODASI BAŞKANLARINDAN  HUBUBAT FİATLARINA ORTAKLAŞA TEPKİ

ZİRAAT ODASI BAŞKANLARINDAN HUBUBAT FİATLARINA ORTAKLAŞA TEPKİ

Yozgat merkez ve ilçelerde faaliyette bulunan Ziraat Odalarının başkanları Sorgunda biraraya gelerek hükümetin belirlediği hububat taban fiatlarına ortaklaşa tepki gösterdiler. Sorgun ilçesindeki Ziraat Odasında buluşan başkanların ortak açıklamaları Türkiye Ziraat OdalarıBirliği yönetim kurulu üyesi ve Akdağmadeni Ziraat Odası başkanı Eyüp Elmalı  tarafından dile getirildi.

Edinilen bilgilere göre, Yozgat, Aydıncık, Boğazlıyan, Sorgun, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Sarıkaya, Saraykent, Şefaatli, Yenifakılı ve Yerköy ziraat odaları adına konuşan TZOB Birliği Yönetim Kurulu Eyüp Elmalı, bu yıl taban fiyata geçen yıla göre sadece yüzde 18,9 oranında zam yapıldığını hatırlattı.Açıklanan hububat taban fiyatının prim dahil 11 bin lira olduğunu, bu fiyatın ne üretim maliyetleri, ne de %75 i bulan enflasyon rakamları ile bağdaşmadığının altını çizen Elmalı “Bizler ziraat odaları olarak çiftçilerimize bu fiyatı izah edemeyiz, edemiyoruz. Yozgat Ziraat Odaları çiftçilerimize buğdaydan hak ettiği geliri elde etmesi için yoğun çaba harcıyor. TZOB olarak sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a buğday fiyatlarının revize edilmesine yönelik taleplerimizi ilettik” dedi.

Elmalı konuya ilişkin açıklamasında daha sonra özetle şunları söyledi :

“TUİK verileri hububatta toplam üretimin geçen yıla göre yüzde 5,4 oranında azalacağını gösteriyor. Bu azalma buğday üretiminde kaçış olduğunun göstergesidir. Fiyat revize edilmez ise bu yıl çiftçilerimiz buğdaydan elde ettiği gelirle ailesini geçindiremeyecek ve üretimden daha da fazla kaçış olacaktır.Buğday fiyatları ülkemizde üretim yapan her çiftçimizi doğrudan ilgilendiriyor. Bu yılda çiftçilerimiz artan girdi maliyetlerine, yaşanan doğal afetlerin verdiği zararlara ve artan kredi faiz oranlarına rağmen buğdayını ekerek, üretimini yaptı.Her yıl olduğu gibi bu yılda emeğinin karşılığını almak için hasada başlayan çiftçilerimizin, gözü kulağı günlerdir (TMO) Toprak mahsulleri ofisi tarafından açıklanacak fiyatlarındayken açıklanan fiyatlar büyük hayal kırıklığı yarattı”

11/06/2024 04:32
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ