KIRSALDA YAŞAYAN DİPLOMALI GİRİŞİMCİYE 250 BİN TL.HİBE DESTEĞİ

KIRSALDA YAŞAYAN DİPLOMALI GİRİŞİMCİYE 250 BİN TL.HİBE DESTEĞİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, kırsal kalkınma destekleri kapsamında “Kırsal Kalkınmada Uzman Eller” projeleri desteklenmesi 2023 yılı uygulama esaslarına göre kırsalda ikamet edecek ve aynı yerde üretim yapacak diplomalı girişimcilere 250 bin TL’ye kadar hibe desteği verilecek.

Yozgat Tarım ve Orman il müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden; meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda, su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun olanların mahallinde uygulayacağı bitkisel üretim, hayvansal üretim, su ürünleri üretimi, yöresel ürünlerle tıbbi - aromatik bitki üretimi ile bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere KDV hariç 250 bin TL’ye kadar hibe desteği verilecek.

DESTEKLENECEK YATIRIM KONULARI

Hayvansal üretime yönelik projeler: 

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, Süt ve besi sığırı yetiştiriciliği, Manda yetiştiriciliği, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, Süt ve besi için keçi ve koyun yetiştiriciliği, Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi, Ana arı yetiştiriciliği, arı sütü, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi, İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı.

Bitkisel üretime yönelik projeler: 

Kapama meyve bahçesi tesisi, Fide, fidan yetiştiriciliği, İç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, Kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı, Organik ve organomineral gübre üretim tesisleri, Bitkisel üretimde zararlı organizmalar ile mücadelede kullanılan biyolojik veya biyoteknik mücadele ürünlerine yönelik üretim projeleri.

Su ürünleri üretimine yönelik projeler:

Maksimum üretim kapasitesi yılda 29 tonu aşmaması koşuluyla; alabalık, yayın balığı, sazan, mersin balığı, tilapia, karabalık entansif üretim tesisleri ve/veya kuluçkahaneleri, Midye, ıstakoz ve kara salyangozu entansif üretim tesisi.

Coğrafi işaretli ürün ve geleneksel ürün üretimine yönelik projeler ve bahsi geçen tüm ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik projeler

SON BAŞVURU TARİHİ 8 MAYIS 

Başvurular 1 Mart-8 Mayıs 2023 tarihleri arasında e-Devlet girişi ile uzmaneller.tarimorman.gov.tr web sitesi üzerinden istenen bilgi girişi ve belgelerin yüklenmesi ile yapılacak.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü, İl Proje Yürütme Biriminden teknik destek ve detaylı bilgi alınabilecek.

08/03/2023 01:27
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ