BAŞKAN ERKEKLİ’DEN YOZGAT’A DAİR VİZYONER DEĞERLENDİRMELER

BAŞKAN ERKEKLİ’DEN YOZGAT’A DAİR VİZYONER DEĞERLENDİRMELER

Yozgat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erkekli ,yaptığı yazılı bir açıklama ile Yozgatın bugünü  ve yarınına ilişkin vizyoner değerlendirmelerde bulundu.Açıklamasında öncelikle 31 Mart seçimlerinin ülkemiz ve Yozgat için hayırlı sonuçlara vesile olmasını dileyen Mehmet Erkekli,seçime katılan parti ve adayların Yozgat için  acilen uygulanabilir  politikalar üretmesi ve kentimizin zamanla  ‘marka şehir’ hedefine emin adımlarla ilerlemesi için  “Herkes  üzerine düşeni fazlasını yerine getirerek Yozgatın kalkınmasına ivme kazandırmalıdır.”dedi.

YTB Başkanı Erkekli açıklamasının  ilk bölümünde şunları söyledi :

“Anadolu’nun kadim şehirlerinden Yozgat, ülkemizin yüzölçümü açısından 15. büyük ilidir. Tarıma elverişli alanları ile belirgin ürünlerde ülke genelinde adından sıkça söz ettiren ilimiz, kaplıcaları ile de ünlü bir lokasyondur. Sosyo- ekonomik göstergeler ile değerlendirmeler yapıldığında, mevcut göstergeler, şehrimizin gelişmişlik düzeyi bakımından, daha fazla gayret sarf etmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.Merkezi konumu, geniş tarım arazileri, termal kaynakları ve siyasi gücü ile hatırı sayılır üstün yanları olan ilimizin maalesef “Göç” gibi çok büyük bir sorunu da bulunmaktadır. Bu kapsamda öncelikle gerek merkezi otoriteden ve gerekse yerel yönetimlerden konuya ilişkin acilen ve uygulanabilir politikaların üretilmesi zorunludur.Yerel seçimler öncesi adaylardan bu konuda somut projelerini paylaşmalarını bekliyoruz”

Başkan Erkekli daha önce de ilimize dair zaman zaman genel anlamda paylaşımda bulunduğu  görüşlerini bir kez daha şöyle sıraladı:

“1. Yozgat ili tarım ve hayvancılık konusunda verimli alanlara sahip olup bulunduğu bölgede belirgin ürünlerde söz sahibi olabilecek yeterliliğe haizdir. Gerek tarım ve gerekse hayvancılık noktasında maalesef ülke genelinde marka olabilecek ürünlere sahipken bu tür ürünlerin üretilip pazarlanması konusunda etkin şekilde tarımsal faaliyetler sürdürememektedir. İlimizin tarım ve hayvancılık konusunda ki elverişli durumu bu bağlamda tarım ve hayvancılığa dayalı sanayinin gelişimine de katkı sağlayacak boyutlardadır. İfade edilmeye çalışılan husus, mevcut potansiyeli, işler hale getirecek kararların en kısa süre de alınmasını sağlayacak politikaların ilgili kurumlar tarafından ortak projeler ile belirlenmesidir. Tarım ve hayvancılık merkezli projelere paydaş olabilecek bütün birimler en kısa sürede bir araya getirilmeli ve çalışmalar başlatılmalıdır.

2. İlimizin kalkınması noktasında maalesef temel dinamikler ve öncelikler doğru tespit edilememektedir. Bu kapsamda özellikle bölgemiz açısından yatırım yapılabilir alanlar doğru tespit edilmelidir. Mevcut kaynaklar en verimli şekilde hangi alanlarda kullanılmadır problemi taraflı tarafsız herkesin ortak önceliği olmalıdır. Bu kapsamda, tarım ve hayvancılık, tarımsal sanayi, eğitim üssü, termal turizm, kongre ve sağlık turizm ve lojistik merkez olarak belirlenmeye çalışılan alanlar için destek sağlayacak başlanmış ve devam eden yatırımlar         (hava alanı gibi) biran önce bitirilmelidir.

3. Özellikle ilimizin daha çağdaş ve modern bir görünüme sahip olabilmesi adına yapılan bütün alt yapı ve üst yapı çalışmalarının kent kültürüne destek olacağını ve bu konuda da yapılacak faaliyetler ile yaşanabilir şehir imajına katkı sağlayacağını düşünüyorum. 

4. İlimiz için zaman zaman dile getirdiğimiz ve söylemeye devam edeceğimiz en önemli hususlardan bir tanesi de üniversitemizdir. Bu kadim şehir en kısa sürede bir üniversite şehri olmak zorundadır. Bu bağlamda biz, bir sivil toplum kuruluşu olarak her konuda üniversitemizin yanında ve destekçisi olmaya devam edeceğiz. En kısa sürede üniversite şehir bütünleşmesinin sağlanması konusunda bütün tarafların gayreti ve özverisi ile adımlar atılmalıdır.””

07/02/2024 04:21
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ