ANADOLU SAĞLIK SEN BAŞKANI TAŞKINDAN ENFLASYON AÇIKLAMASI

ANADOLU SAĞLIK SEN BAŞKANI TAŞKINDAN ENFLASYON AÇIKLAMASI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı enflasyon oranının şaşırtıcı olmadığını ancak güven problemi nedeniyle; dar ve sabit gelirli ücretlilerin aldıkları maaş ile çarşı pazardaki fiyatların açıklanan enflasyon rakamlarıyla izahının zor olduğuna dikkat çeken Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, enflasyon canavarının memur ve memur emeklilerinin cebini soyduğunu söyledi. 

TÜİK’in Temmuz ayı enflasyon rakamını %2,37, yıllık enflasyonu da %79,60 olarak açıklamasına rağmen hissedilen enflasyonun daha fazla olduğunu, özellikle dar ve sabit gelirli kamu çalışanları tarafından çok iyi bilindiğine dikkat çeken Taşkın, yıllık gıda enflasyonunun %100’e dayandığını, ulaşımda, sağlıkta, elektrik ve doğalgaz gibi temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat artışlarının yaşamı daha da zorlaştırdığına vurgu yaparak şu açıklamayı yaptı:

“Dar ve sabit gelirli memur ve memur emeklilerinin maaşlarının cebine girmeden erimesi, fahiş fiyatlar yüzünden beslenememesi, A’dan Z’ye her şeyin fiyatı artarken maaşlara komik zamların yapılması nedeniyle insan onurunun zedelenmesi bizleri üzüyor! Memur ve memur emeklilerinin yüksek enflasyon karşısında ezilmesini istemiyoruz. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor. Bunun da yolu bellidir: Vergi oranı %15’de sabitlenmeli, vergi dilimi yükseltilmeli, 2.000 liradan az olmamak üzere refah payı verilmeli, asgari ücret tutarında bayram ikramiyesi verilmeli, enflasyon farkları her ay maaşla birlikte ödenmeli ve acilen eşel mobil sistemine geçilmelidir. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalı ve gelir adaletsizliği giderilmelidir.”

 
04/08/2022 03:57
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ